ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

احتمال توقف رشد درآمد سالانه اپل برای نخستین بار پس از سال ۲۰۰۱

اپل تا چند ساعت دیگر (بامداد پنجم آبان) گزارش مربوط به عملکرد مالی اش در سه ماهه اخیر را منتشر می کند. این گزارش، حکایت از درآمدهای شرکت مورد اشاره در سه ماهه چهارم سال ...

اپل تا چند ساعت دیگر (بامداد پنجم آبان) گزارش مربوط به عملکرد مالی اش در سه ماهه اخیر را منتشر می کند. این گزارش، حکایت از درآمدهای شرکت مورد اشاره در سه ماهه چهارم سال مالی ۲۰۱۶ (که در روزهای انتهایی سپتامبر به پایان می رسد) دارد.

با ارائه گزارش مالی از سه ماهه چهارم سال مالی ۲۰۱۶، عملکرد اپل در یک سال اخیر (سپتامبر ۲۰۱۵ الی سپتامبر ۲۰۱۶) نیز مشخص می شود و از آنجایی که این شرکت برای دو دوره مالی پیاپی با کاهش تقاضا برای آیفون رو به رو شده، اکنون گمان می رود که برای اولین بار از سال ۲۰۰۱، با کاهش رشد سالانه درآمدها رو به رو می شود.

درآمدهای اپل از سال ۲۰۰۱ تا کنون همواره بالاتر رفته اند اما در سه ماهه دوم و سوم سال مالی ۲۰۱۶، رشد تقاضا برای آیفون نسبت به سه ماهه دوم و سوم سال مالی ۲۰۱۵ با کاهش رو به رو شد.

همین مسئله سبب گشته تا اکنون درآمد اپل از سال مالی ۲۰۱۶ حدود ۲۱۵ میلیارد دلار برآورد شود. این در حالیست که اپل در سال مالی ۲۰۱۵ درآمدی ۲۳۳ میلیارد دلاری را به ثبت رسانده بود و در صورت تحقق برآورد یاد شده، درآمد سالانه اپل با ۸ درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۱۵ رو به رو می شود.

Screen Shot 1395-08-04 at 4.37.58 PM-w700

در هر صورت برای اینکه سابقه ای اینچنینی در کارنامه اپل پیدا کنید باید به سال ۲۰۰۱ برگردید؛‌ زمانی که این شرکت درآمدی برابر با ۵.۳۶ میلیارد دلار را ثبت کرده بود در حالی که سال ۲۰۰۰، موفق به کسب درآمد ۷.۹۸ میلیارد دلاری شده بود.

ارقام مربوط به ابتدای هزاره سوم همچنین یک یادآور برای این موضوع هستند که اپل در عرض تقریباً ۱۵ سال چگونه موفق شده درآمدهایش را اینچنین افزایش دهد.

در این میان برخی دیگر از تحلیلگران اذعان دارند که درآمد اپل در سال مالی ۲۰۱۶ به ۲۲۵.۶۶ میلیارد دلار خواهد رسید که حتی در این صورت، باز هم کمتر از درآمد کسب شده در سال مالی ۲۰۱۵ است و تغییر زیادی در بحث پیش آمده به وجود نمی آورد.

جذاب ترین بخش گزارش مالی اپل مربوط به تعداد آیفون های فروش رفته در دوره سه ماهه اخیر است و می توان یک ارزیابی کلی از محبوبیت آیفون ۷ و ۷ پلاس را به دست آورد. از سوی دیگر، اپل در دوره های اخیر درآمدهای بیشتری از بخش نرم افزار و سرویس های خود به دست آورده و جالب است ببینیم که آیا باز هم می تواند درآمدهایش از این بخش را بیشتر کرده و اتکای خود به فروش سخت افزار را کاهش دهد یا خیر.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • M o h s e n
    M o h s e n | ۴ آبان ۱۳۹۵

    کاری با نتیجه گزارش مالی فوق ندارم ولی در عین حال اصلا عجیب هم بنظر نمیرسه اگر رشد سالانه پایین اومده باشه چون اوایل قرن 21 مثل سال 2001 که اوج رقابت و رشد شرکتایی مثل مایکروسافت و اپل بود با دوره حاضر که استارتاپ های چینی خیلیاشون کم کم دارن به شرکتای بالغ تبدیل میشن و سهم قابل توجهی از مارکت غول های سنتی فناوری رو گرفتن، قابل قیاس نیست و در یک کلام میشه گفت :
    هیچ برتری (مطلقی) همیشگی و پایدار نخواهد بود و یکی از نشانه های تحقق اصل رقابت پایاپای هم دقیقا همینه .

مطالب پیشنهادی