نگاهی آماری بر موفقیت های Clash of Clans در ایران

نگاهی آماری بر موفقیت های Clash of Clans در ایران

بدون تردید Clash of Clans عنوانی است که هیج نیازی به معرفی و توضیح ندارد؛ دستاورد استودیو بازی ساز فنلاندی «سوپرسل» در سال ۲۰۱۲ برای پلتفرم iOS و در میانه سال ۲۰۱۳ برای اندروید منتشر شد.

این بازی آنلاین رایگان در طول عمر کوتاهش رکوردهای زیادی جا به جا کرده و درآمد هنگفتی را روانه جیب سازنده نموده است.

خبرگزاری فوربز در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی اعلام کرد سوپرسل به واسطه دو بازی «هی دی» و «کلش آو کلنز»، نزدیک به ۸۲۹ میلیون دلار درآمد داشته است و این رقم در پایان سال ۲۰۱۵ نیز به بالای یک میلیارد دلار رسید.

100million_video_thumbnail_1260x709-w600

در حال حاضر ارزش استودیو سوپرسل بیش از ۲.۵ میلیارد دلار بوده و دو بازی دیگر تحت عناوین «بوم بیچ» و «کلش رویال» در یکی دو سال گذشته به این مجموعه افزوده شده اند که هنوز آماری رسمی مجزایی از آنها در دست نیست.

بازی «کلش آو کلنز» در ایران نیز همانند سایر نقاط دنیا فراگیر شده و بر اساس تحقیقات به عمل آمده، نزدیک به ۶ میلیون نفر (در حدود ۷.۵ درصد از جمعیت کشور) مشغول تجربه آن هستند.

مرکز تحقیقات بازی های دیجیتال (دایرک) وابسته به بنیاد ملی بازی های رایانه ای که اخیراً فعالیت های تحسین برانگیزی در زمینه تحلیل آماری و داده ای صنعت گیم داشته است، نظرسنجی ها و تحقیقات گسترده ای در زمینه بازی مورد بحث انجام داده که نتایجی شگفت آور و البته تامل برانگیز به همراه داشته است.

supercell_tencent_og-w600

گزارش اعلام شده، اگرچه سعی دارد به این سوال پاسخ دهد که چه کسانی، چرا و چگونه «کلش آو کلنز» بازی می کنند، اما بیشتر در چرایی تجربه آن متمرکز است.

بر اساس این آمار، ۵ میلیون ۹۰۰ هزار نفر تا پایان سال ۱۳۹۴ شمسی درگیر بازی موبایلی مورد بحث بوده اند؛ بیشترین میزان مشارکت در اختیار بازه سنی ۱۵ الی ۲۰ سال بوده و اغلب آنها را دانش آموزان شکل داده اند.

گفتنی است استان های تهران، البرز، فارس، اصفهان و خراسان رضوی در مجموع ۸۱ درصد کاربران «کلش آو کلنز» را شکل داده و حدود ۶۹ درصد از آنها افراد با مدرک دیپلم یا زیر دیپلم (محصل) هستند.

original-d7009043ad-w600

به طور متوسط هر فرد در ایران ۱۳ ماه بازی می کند و اغلب حداقل تا مرحله ۹۰ پیشروی می نمایند. لازم به ذکر است حدود ۸۷ درصد از کاربران کشور، از پلتفرم اندروید برای تجربه «کلش آو کلنز» استفاده می کنند.

اما اصل ماجرا جایی است که با آمار و ارقام تامل برانگیزی مواجه می شویم؛ ایرانی ها تاکنون ۱۳۲ میلیارد تومان برای این بازی خرج کرده اند که شامل خرید الماس و یا حساب کاربری می شود!

به طور متوسط هر بازیکنی که به صرف هزینه تمایل نشان می دهد، ۷۵ هزار تومان در جیب سوپرسل ریخته و حتی ۵۷ درصد از آنها معتقدند اگر قیمت های پرداخت درون برنامه ای «کلش آو کلنز» بیشتر از این بود، به تجربه و صرف هزینه ادامه می دادند.

bazaar-coc-w600

بدون شک ۱۳۲ میلیارد تومان مبلغ کمی نیست و همینطور تردیدی در عبارت «بازی خوبی ساخته اند، نوش جانشان» وجود ندارد؛ اما در کشور ما به موجب عدم دسترسی به اغلب روش های پرداخت قانونی، حجم زیادی از ارز از طریق مجاری غیرقانونی و همینطور واسطه گری های کاذب از کشور خارح می شود.

از طرفی تعرفه ای برای ورود بازی های خارجی به بازار ایران وجود نداشته و همین مهم باعث عدم بهره مندی صنعت بازی سازی داخلی گردیده و عملاً هیچ منفعتی برای اقتصاد ایران نخواهد داشت.

دایرک با تهیه این آمار و نگاهی به جنبه های نوآورانه، کیفی، هیجانی، اجتماعی و پولی، برخی از جنبه های موفقیت Clash of Clans در ایران را مورد بررسی قرار داده تا بلکه به موجب آن مخاطبین درک بهتری از بعد «ارزش» یک بازی موبایلی داشته و تفکری در مورد حفظ سرمایه های اقتصادی کشور در ذهنشان پیدا نمایند.

clash-of-clans-addict-w600

گزارش کامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای از بررسی علل موفقیت «کلش آو کلنز» را می توانید در این لینک بخوانید.

از نظر شما دلایل موفقیت این بازی در ایران چیست؟ آیا شما نیز مایل به صرف هزینه های سنگین برای تجربه یک بازی موبایلی خارجی هستید؟ دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

نظرات ۳۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato