نوجوان کنیایی که برای ارتقای سلامت کشورش اپلیکیشن می سازد؛ با کرولین آشنا شوید

دو سال پیش نوجوان 17 ساله کنیایی «کرولین وامبوی» عموی دوست داشتنی اش را به خاطر نارسایی کلیه از دست داد.

در حالی که اغلب موارد این بیماری با عمل پیوند کلیه به طور کامل قابل درمان است، هیچ فردی در خانواده و اقوام کرولین عضو سازگار با فاکتورهای بافت و خونی و آنتی ژنی بیمار را نداشته و در کشور کنیا نیز مشابه با بیشتر مناطق قاره آفریقا، این مسئله به درستی جا نیافتاده است؛ تا جایی که حتی اهدای عضو در برخی فرهنگ های این کشور یک تابوی ناخوشایند و ناپسند محسوب می شود.

اما در سوی مقابل یکی از جهاتی که در کشور کنیا رو به رشد حرکت می کند و اغلب در نظام آموزشی نمود پیدا کرده، حوزه تکنولوژی و کامپیوتر و توسعه نرم افزارهای کاربردی است.

تور کیش

دولت این کشور بهره مندی از لپ تاپ ها و گجت های هوشمند را در مدارس اجباری کرده و بسیاری از توسعه دهندگان بین المللی و استارتاپ های ملی در حال تولید محتوا برای این منظور هستند.

intel-caroline-2-w600

کرولین با انگیزه مرگ عمویش و به لطف فراهم شدن بستر مناسب تکنولوژیک، اپلیکیشینی به نام Life Pocket ساخته که با اتصال بیماران و اهداکنندگان عضو، دکترها و بیمارستان ها، در راستای پیشگیری از مرگ بیماران نیازمند فعالیت می کند.

این نرم افزار که همانند یک شبکه اجتماعی برای حرکت انسان دوستانه اهدای عضو (چه برای افراد زنده و چه فوت شدگان) است، ماه گذشته به صورت ملی عرضه شد و در حال حاضر توسط چندین بیمارستان در کشور کنیا به کار گرفته شده.

کرولین معتقد است Life Pocket را به جهت افزایش آگاهی مردم در مورد اهدای عضو و همینطور شکستن تابوی مورد بحث نیز توسعه داده و امیدوار است از رخداد اتفاقی مانند سرنوشت عمویش جلوگیری نماید.

91458439_caroline3-w600

ناگفته نماند هوشمندی و فعالیت جالب توجه کرولین از چشم شرکت های نرم افزاری و ساخت افزاری بین المللی به دور نمانده و او در حال حاضر به عضویت تیم توسعه دهنده دو اپلیکیشن Teach و She Will Connect (با محوریت آموزش معلمان جهت نقل دانش IT) کمپانی اینتل در کنیا در آمده است.

کرولین تصور می کند «هر نوجوانی اگر انگیزه کافی را داشته و در مسیری که من رفتم قدم بردارد، می تواند در زمینه برنامه نویسی و توسعه اپلیکیشن موفق باشد».

بدون تردید داستان کرولین تنها یکی از ده ها مورد مشابه است؛ نتیجه ای که در این زمینه برای یک نوجوان در طول دو سال رخ داده شگفت آور بوده و تکنولوژی با جذابیت های خاص خودش می تواند پتانسیل ها و استعدادهای هر نوجوانی را شکوفا نماید.

مطالب مرتبط

سلول بنیادی موجود در ادرار، بیماران را از پیوند کلیه بی‌نیاز می‌کند

یکی از مشکلاتی که بیماران کلیوی دارند، پیدا کردن کلیه شخصی است که تمام و کمال با بدنشان سازگار باشد. از همین رو پیوند کلیه آخرین گزینه‌ای است که پزشکان به سراغش می‌روند. یکی از راه‌های دیگر برای درمان این بیماران، استفاده از سلول بنیادی است که خود نیازمند بیوپسی یا بافت‌برداری است. به صورت... ادامه مطلب

برای نخستین بار در دنیا: پیوند سلول های آزمایشگاهی قلب به بیماری در ژاپن

محققان ژاپنی برای نخستین بار سلول های ماهیچه قلب را که در آزمایشگاه کشت داده بودند با موفقیت به یک بیمار پیوند زدند؛ گامی بسیار بزرگ و ارزنده که انتظار می رود نیاز به پیوند قلب را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.دانشمندان دانشگاه اوزاکا برای پرورش سلول های عضله قلب نخست سلول های بنیادی... ادامه مطلب

رئیس پلیس فتا: خرید و فروش اعضای بدن در فضای مجازی ممنوع است

رئیس پلیس فتا اعلام کرده خرید و فروش اعضای بدن در فضای مجازی ممنوع است و کانال هایی با عنوان خرید و فروش اعضای بدن در فضای مجازی وجود ندارد.فروش اعضاء بدن و نه اهداء آن، مدت‌هاست که از مرز کاغذ نوشته‌های روی دیوار‌ها گذشته و شکل جدیدتری به خود گرفته؛ حالا افرادی که می‌خواهند... ادامه مطلب

ژاپن مجوز خلق اولین گونه های هیبریدی انسان-حیوان را صادر کرد

برای اولین بار یک دولت به برنامه تولید جنین حیوان با سلول‌های انسانی و خلق یک نوع حیوان انسان نما اجازه اجرا می‌دهد.بر اساس گفته‌های Nature، کمیته‌ای از وزارت دانش ژاپن درخواست محققان برای رشد پانکراس انسان را در موش‌ها امضا کرده‌اند و این در واقع اولین آزمایشی است که بعد از ممنوعیت سال گذشته... ادامه مطلب

بازخوانی پرونده سه عمل پیوند صورت؛ حال و روز دریافت کنندگان چگونه است؟

حتما در شبکه‌های مجازی مثل اینستاگرام، با چهرهِ پیریِ دوستان خود مواجه شدید که با استفاده از نرم‌افزاری به نام «فیس اپ» چهره جدیدشان را به شما نشان دادند. اما آیا تا به حال برایتان سوال شده علم پزشکی می‌تواند صورت شما را از نو بسازد؟کلینیک کلیوند، واقع در ایالت اوهایوی آمریکای شمالی دومین بیمارستان... ادامه مطلب

راهنمای خدمات الکترونیک؛ چگونه کارت اهدای عضو دریافت کنیم؟

در ايران روزانه ۷ تا ۱۰ نفر بيمار نيازمند پيوند عضو به دليل نرسيدن عضو پيوندی جان خود را از دست می‌دهند. اما با اهدای عضو از افرادی كه به هر دليل دچار مرگ مغزی شده‌اند، می‌توان از مرگ اين بيماران جلوگير‌ كرد. به عبارت دیگر حدود یک هزار اهدای عضو می‌تواند جان ۴ هزار... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟