دلیل ایجاد شکافی عظیم در قطب جنوب مشخص شد

دلیل ایجاد شکافی عظیم در قطب جنوب مشخص شد

سال گذشته، تقریبا نزدیک به ۶۰۰ کیلومتر مربع از یخچال های جزیره پاین قطب جنوب شکافی برداشت و از بدنه اصلی جدا شد. در آن زمان دانشمندان هیچ ایده ای نداشتند که دلیل این اتفاق چیست اما حالا بالاخره پاسخ آن را پیدا کرده اند.

بر اساس تصاویر ماهواره ای، گفته می شود این اتفاق ابتدا با یک شکاف در بخش داخلی صفحه های قطور یخی در قطب جنوب طی سال ۲۰۱۳ آغاز شده. سپس، گرم تر شدن آب اقیانوس ها به این ماجرا دامن زده و سبب پیشروی شکاف شده است.

به بیان دیگر، یخ ها هر چه قدر هم که قطور به نظر برسند، امکان ترک خوردن شان در شرایطی که مناسب شان نباشد بسیار بالا است و پژوهشگران انتظار چنین نتیجه ای را نداشتند.

هنوز پرسش های بی پاسخ بسیاری باقی مانده. کاشفان این امر هنوز نمی دانند که چرا از همان ابتدا این شکاف در قسمت های داخلی جزیره پاین شکل گرفته که بعدها منجر به این اتفاق شود.

انجام این طرح برای محققین آمریکایی حالا از هر زمان دیگری دشوارتر شده است. با روی کار آمدن ترامپ، شخصی که معتقد است چیزی به نام افزایش گرمای کره زمین مفهومی ندارد و آن را شیادی جدید چینی ها می خواند، احتمالا سرمایه زیادی در اختیار دانشمندان فعال در این حوزه قرار نگیرد.

با این حال، دانشمندان آمریکایی و انگلیسی تیم هایی را تشکیل داده اند تا به صورت میدانی تحقیقات را در قطب آغاز کنند.

دانشمندان معتقدند که تمام صفحه های یخی عظیم بخش غربی قطب جنوب طی ۱۰۰ سال آینده از بین خواهد رفت که همین مسئله سبب افزایش سطح دریاها خواهد شد. آب شدن این یخ ها باعث افزایش سه متری سطح دریاها و البته غرق شدن بسیاری از شهرهای مرزی خواهد شد.

داده های جدید ماهواره ای نشان می دهند که جدایی بخش غربی قطب جنوب ممکن است زودتر از زمان اعلام شده رخ دهد و شاید همه ما بتوانیم آن روز را به چشم ببینیم.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato