ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

ضبط ویدیو از آینده ممکن شد؛ با دستاورد تازه محققان MIT آشنا شوید

دوربین های زیادی هستند که قادرند لحظات به یادماندنی شما را ثبت کنند، اما چه می شد اگر امکان ضبط لحظاتی که در آستانه رخ دادن هستند نیز به این دستگاه ها اضافه می شد؟ ...

Maryam Mousavi
نوشته شده توسط Maryam Mousavi | ۹ آذر ۱۳۹۵ | ۱۱:۰۰

دوربین های زیادی هستند که قادرند لحظات به یادماندنی شما را ثبت کنند، اما چه می شد اگر امکان ضبط لحظاتی که در آستانه رخ دادن هستند نیز به این دستگاه ها اضافه می شد؟ ممکن است این امر به نظرتان غیرممکن بیاید اما باید بگوییم که تا تحقق آن زمان زیادی باقی نمانده.

اخیرا پژوهشگران MIT نوعی الگوریتم یادگیری عمیق را ایجاد کرده اند که می تواند ویدیوهایی را براساس پیش بینی های خود از آینده بسازد.

هوش مصنوعی این دانشمندان بعد از دریافت آموزش های گسترده (و استفاده از دو میلیون ویدیو) موفق شد با قرار دادن دو شبکه عصبی در مقابل هم ویدیوی تازه ای را ایجاد کند. فرایند کار نیز به این نحو است که یکی از شبکه ها با مشخص کردن اینکه در فریم های ثابت کدام آبجکت در حال حرکت است، صحنه مورد نظر را ایجاد می کند و سپس شبکه دیگر که نقش ناظر کیفی را ایفا می کند، تشخیص می دهد که کدام ویدیو واقعی و کدامیک شبیه سازی شده است و چنانچه ناظر کیفی فریب بخورد و ویدیوی ساختگی را به عنوان صحنه اصلی تشخیص دهد، می توان اینطور نتیجه گرفت که شبکه نخست کارش را به درستی انجام داده است.

این فناوری البته محدودیت های مختص به خود را دارد و نمی تواند بیشتر از 1.5 ثانیه را به ویدیوهای اصلی اضافه کند و البته نکته دیگر آنکه حاصل کارش نیز آنچنان که باید شگفت انگیز و اغواکننده نیست: شبکه نمی تواند تشخیص دهد که اشیاء بعد از حرکت نیز در همانجا هستند و در ابعادشان نیز به نوعی اغراق می کند.

با این همه، هوش مصنوعی دانشمندان MIT در پیش بینی موقعیت هایی نظیر امواج دریا یا رفتار فردی که روی چمن ها راه می رود بسیار خوب عمل می کند.

در هر صورت اگر محققان علوم رایانه و هوش مصنوعی موسسه ماساچوست بتوانند قابلیت های پیش بینی هوش مصنوعی خود را بسط و توسعه دهند و آنها را واقع گرایانه تر نمایند آنگاه روشن است که نتایج کارشان اثربخشی بیشتری خواهد داشت.

به این ترتیب ماشین های خودران می توانند پیش بینی کنند که خودروها و افراد قصد حرکت به سمت کدام نقطه را دارند و دوربین های امنیتی نیز قادر خواهند بود ناهماهنگی های موجود در تصاویر را براساس انتظارات خود از میان بردارند. البته کاربردها این فناوری به مراتب بیشتر از چیزی است که اشاره کردیم اما ذکر تمامی آنها در این مجال نمی گنجد.

 

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • امیرحسین زنگنه
    امیرحسین زنگنه | ۹ آذر ۱۳۹۵

    برنامه نویسیش خیلی سخته ها

مطالب پیشنهادی