راهکار ساده متخصصان اعصاب برای بالا بردن بهره هوشی: مدیتیشن کنید

راهکار ساده متخصصان اعصاب برای بالا بردن بهره هوشی: مدیتیشن کنید

راهکار ساده متخصصان اعصاب برای بالا بردن بهره هوشی: مدیتیشن کنید

آیا می دانستید که با انجام برخی تمرینات در زمانی کمتر از میزان اختصاص یافته برای صرف نهار می توانید بهره هوشی تان را به میزان قابل توجهی بالا ببرید؟

قبل از پرداختن به این موضوع بهتر است بدانید که کلا دو نوع هوش وجود دارد: هوش متبلور و هوش سیال.
توانایی شما در بهره برداری از اطلاعات، مهارت ها و تجاربی که بدست آورده اید را هوش متبلور می گویند (علم). این هوش با گذر عمر ساخته می شود و شدیدا مورد توجه فرهنگ غرب است (مخصوصا به دلیل این که می توان درصد آن را به راحتی از طریق آزمون های استاندارد بدست آورد).

در مقابل، هوش سیال قرار دارد که به توانایی فرد در تشخیص الگوها، حل مسائل جدید و منطقی عمل کردن در موقعیت های جدید ارتباط می یابد.

هوش سیال را می توان به خلاقیت، هوشیاری، ابتکار و تخیل فرد ربط داد نه دانش. خواندن، گوش دادن به پادکست ها و جمع آوری حقایق، نمونه هایی از هوش سیال هستند. درحقیقت این نوع هوش توانایی یاد گرفتن مقوله های جدید و به کار بردن آن هاست (مبتکر و هوشمند بودن).

حال باید به اطلاع تان برسانیم که براساس برخی تحقیقات، بهبود هوش سیال و بهره ی هوشی کل از طریق مدیتیشن میسر است و این فعالیت می تواند به افزایش ۲۳ درصدی بهره هوشی شما منجر شود.

مدیتیشن
درست است: مدیتیشن نه تنها برای سلامت جسمانی مفید است بلکه استرس را کاهش و حال روحی را بهبود می دهد. از دیگر فوائد مدیتیشن میتوان به این اشاره کرد که تعادل روانی فرد را بالا برده در نتیجه شخص کمتر حالت تدافعی به خود می گیرد.

Siegfried Othmer، رئیس اسبق بخش بازخوردهای عصبی انجمن روان- فیزیولوژی و بیوفیدبک در آمریکا تحقیقی انجام داده و در آن به تمرین دادن امواج مغزی روی شرکت کنندگان پرداخته (نوعی مدیتیشن است).

در ادامه آن هایی که این مدیتیشن را انجام دادند، ۲۳% افزایش در بهره ی هوشی شان را شاهد بودند که واقعا قابل توجه است.

طبق تحقیقی که یک سال بعد از آن صورت گرفت مشخص شد که نه تنها بهره ی هوشی آن افراد افزایش یافته بلکه ماندگاری اش را نیز حفظ کرده. در انتها نیز پژوهشگران اعلام کردند این گروه از افراد افزایش قابل توجهی در خلاقیت، تمرکز و هوشیاری را تجربه کرده اند.

در تحقیق تازه دیگری که در ارتباط با هوشیاری و شناخت بود، پس از ۴ روز مدیتیشن روزانه به مدت ۲۰ دقیقه، شرکت کنندگان بهبود چشمگیری در حافظه و قدرت شناخت شان نشان دادند؛ علاوه بر این، سطح استرس آن ها هم پایین آمده بود. می توان گفت گروهی که مدیتیشن کرده بودند در کارهایی که حافظه را درگیر میکند ۱۰ برابر بهتر از دیگران عمل کردند.

مدیتیشن عمیق با کند کردن فعالیت مغز، بهره ی هوشی را بالا می برد و این مهمترین علت چگونگی عملکرد آن است.

در چنین شرایطی که تحت عنوان حالت دلتا یا تتا نیز شناخته می شود، مغز انعطاف پذیرتر می شود. فرد با تمرکز توجه به نفس کشیدن یا هر صوت دیگری حین مدیتیشن، در واقع به مغزش استراحت می دهد.

در واقع تنها کاری که باید بکنید این است: به مغزتان استراحت بدهید، خودش به طور خودکار بهبود می یابد.
در این آزمایش شرکت کننده ها ۴ روز به مدت ۲۰ دقیقه به یوگا می پرداختند و در کل ۸۰ دقیقه صرف انجام این فعالیت کردند (مدت زمانی کم تر از تماشا کردن یک فیلم) و نتایج عالی گرفتند.

برای شروع مدیتیشن راه های زیادی وجود دارد. معروف ترین آن ها اپلیکیشنی به نام Headspace است. این اپ باشگاهی برای مغز شماست و با استفاده از آن می توانید پیشرفت خود را مشاهده نمایید.

علاوه بر این، می توان به برنامه هایی اشاره کرد که از ضربه های دوگوشی استفاده می کنند تا عملکرد کل مغز را بهبود دهند یا ارتباط مناسبی را میان سمت چپ و راست آن ایجاد کنند.

how-binaural-beats-work

برای مثال اپلیکیشن LifeFlow در حدود ده برنامه مدیتیشن متوالی را پیشنهاد می دهد که در آن ضربه های دو گوشی با صوت های ایزوکرونیک و الگوهای ضربه ای ترکیب شده و باعث تحریک الگوهایی در مغز فرد می شود (مخصوصا حالت های موج دلتا، تتا و آلفا که نهایتا فرد را به حالت عمیق مدیتیشن می برند).

البته راهکارهای رایگان دیگری نیز برای مدیتیشن وجود دارند؛ برای نمونه می توانید با تمرکز حواس، چشم های بسته، تمرکز بر نَفَس و یا با گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش آن را دنبال نمایید.

در مجله ی پزشکی New England، گفته شده که فرد حداقل ۱۲تا ۱۵دقیقه باید مدیتیشن کند تا نتیجه بگیرد. کاملا واضح است که اصل مدیتیشن به این نیست که ساعت ها وقت صرف آن کنید، بلکه این است که این کار را مداوم انجام دهید.
از همین الان یکی از اهداف سال ۲۰۱۷ خود را تمرین مدیتیشن بگذارید، به مغزتان استراحت دهید تا ببینید چگونه بهره ی هوشی شما افزایش می یابد.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل