چالش بزرگ اپل و کوالکام در سال 2017: کمبود چیپ های 10 نانومتری

چالش بزرگ اپل و کوالکام در سال 2017: کمبود چیپ های 10 نانومتری

منابع مطلع از صنعت نیمه هادی می گویند هم «کمپانی تولیدی نیمه هادی تایوان» که آن را با نام TSMC می شناسیم، و هم سامسونگ، در تولید چیپ های ۱۰ نانومتری به مشکل خورده و نرخ بازده کمتر از حد انتظاری دارند.

همان طور که می دانید کمپانی تایوانی، از شرکت هایی همچون اپل، های سیلیکون و مدیاتک سفارش تولید چیپ های ۱۰ نانومتری را دریافت داشته، و محصولات مبتنی بر این قطعات نیز برای نیمه اول سال ۲۰۱۷ برنامه ریزی شده اند. با این حال بازده خط تولید فرایند ۱۰ نانومتری این کمپانی بر اساس زمان بندی سفارشات پیش نمی رود.

TSMC ساخت چیپست های A10X اپل را برای نسل بعدی آیپد بر عهده دارد که طبق روال همیشه باید در ماه مارس ۲۰۱۷ معرفی گردند. در همین رابطه برخی منابع نزدیک به اپل اعلام کرده اند عدم تأمین این قطعه می تواند عرضه آیپدهای ۲۰۱۷ را با تأخیر مواجه سازد.

ipadprodesign

همچنین طبق گزارشات موجود، کمپانی تایوانی مسئول تهیه چیپ های مجتمع A11 برای آیفون ۸ نیز هست، و تولید انبوه این قطعه نیز برای سه ماهه دوم سال میلادی آتی زمان بندی شده.

در همین حال، نرخ بازده فناوری ۱۰ نانومتری سامسونگ نیز کمتر از حد انتظار بوده و شرکت کوالکام را در مورد نقشه راه سال ۲۰۱۷ نگران کرده است. همان طور که می دانید شرکت آمریکایی مسئولیت ساخت چیپست های پرچمدار اسنپدراگون ۸۳۵ و نمونه میان رده اسنپدراگون ۶۶۰ (با کد ۸۹۷۶Plus) را به کره ای ها سپرده بود.

اگرچه در ابتدای راه، تولید هر دو چیپ مجتمع فوق با تکنولوژی ۱۰ نانومتری برنامه ریزی شده بود، اما پس از مدتی، کوالکام مجبور شد برنامه را تغییر داده و فقط مدل پرچمدار را به صورت ۱۰ نانومتری تولید کند، و مابقی محصولات خود در سال ۲۰۱۷ از جمله اسنپدراگون ۶۶۰ را طی فرایند ۱۴ نانومتری عرضه نماید.

با این تفاسیر، به نظر می رسد فناوری تولید چیپ های ۱۰ نانومتری هنوز به بلوغ کامل نرسیده و اتکای شرکت های مختلف حوزه فناوری روی دو تولیدکننده اصلی یعنی سامسونگ و TSMC می تواند زمان بندی عرضه محصولات برتر تکنولوژی در سال ۲۰۱۷ را به چالش بکشد.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato