گزارش ها از ساخت واکسن ابولا با تاثیر قطعی و ۱۰۰ درصد حکایت دارند

بر اساس گزارش های دریافتی، سرانجام یکی از واکسن های ابولا که در کشور گینه تحت آزمایش قرار دارد نشان داده قادر است به طور قطعی از ابتلا به این بیماری خطرناک جلوگیری نماید.

مبنای این خبر آزمایشی است که روی نزدیک به 12 هزار نفر انجام شده و نتایج آن در نشریه پزشکی The Lancet به چاپ رسیده است. از این تعداد، 5837 نفر تا 10 روز پس از دریافت واکسن هیچ نشانه ای از ابتلا به ویروس ابولا نداشته اند.

البته تعدادی هم وجود داشتند که به بیماری مشکوک بودند، اما این گونه در نظر گرفته شده که این افراد پیش از دریافت واکسن به ویروس ابولا آلوده شده بوده اند.

در این میان 23 نفر هم واکسن را دریافت نکرده بودند که محققین می گویند با زیر نظر گرفتن آنها می توان با قطعیت در مورد موثر بودن واکسن جدید اطمینان داشت.

هرچند هر واکسن پیش از عرضه به بازار باید توسط نهاد های دولتی تایید شود، اما انجمن واکسن GAVI آنقدر به این یافته اطمینان دارد که از هم اکنون 5 میلیون دلار برای تولید 300 هزار واحد از آن سرمایه گذاری کرده است.

Ira Longini یکی از محققین فعال در این پروژه می گوید دست یابی به چنین آمار موفقیتی چشمگیر است و کمتر پیش می آید که یک واکسن به طور 100 درصد و قطعی انسان را در مقابل یک بیماری مقاوم سازد.

البته شاید هنوز برای نظر دادن در این مورد اندکی زود باشد و با افزایش تعداد کسانی که واکسن را دریافت کرده اند، درصد موفقیت هم تا حدی کاهش یابد.

علاوه بر این باید توجه داشت که روند گسترش ویروس ابولا از سال 2015 به شکل طبیعی تاحدی کنترل شده و رو به کاهش گذاشته است.

اما گروه محققین برای اینکه با وجود این کاهش قادر باشند به طور دقیق میزان موثر بودن واکسن خود را آزمایش کنند، روش واکسیناسیون حلقوی را مورد استفاده قرار داده اند.

در این روش، پس از تشخیص هر مورد ابولا، به طور متوسط 80 نفر از اطرافیان شخص مبتلا واکسینه شده و وضعیت سلامتی آنها تا سه هفته تحت نظر گرفته شده است.

البته جالب است بدانید این واکسن که rVSV-EBOX نام دارد، تقریباً یک دهه پیش به دست آژانس سلامت عمومی کانادا و ارتش آمریکا ابداع شده بود، اما هرگز به آزمایش و تولید عمومی نرسیده بود.

در هر حال نباید از یاد برد که واکسن مذکور تنها در مقابل یک یا دو نوع فراگیر ابولا مقاوم است و عوارض جانبی مثل درد مفاصل و سردرد ایجاد می کند.

ویروس ابولا نخستین بار در سال 1976 کشف شد و در سال 2014 با تبدیل شدن به اپیدمی، 30 هزار نفر را در سراسر جهان مبتلا کرد و جان 11 هزار نفر از این تعداد را گرفت.

اینجا بود که دولت ها، موسسات علمی و پزشکی وارد عمل شده و تمرکز خود را روی کنترل و جلوگیری از گسترش این بیماری قرار دادند.

حالا با انجام آزمایش های اخیر، به نظر می رسد تا حد زیادی به راه حل نهایی برای مهار این ویروس خطرناک دست یافته باشیم، هرچند هنوز لازم است افراد بیشتری واکسن جدید را دریافت کنند تا میزان کارایی آن در ابعاد بزرگ تری نمایان گردد.

مطالب مرتبط

کمپانی چینی از آزمایش موفق واکسن کرونا خبر می‌دهد؛ تدارک برای عرضه جهانی

کمپانی چینی «Sinovac Biotech» از دستیابی به نتایج امیدبخش در فازهای اول و دوم آزمایش واکسن کرونا خبر داده است.بسیاری از شرکت‌‌های داروسازی معتبر دنیا در ماه‌های اخیر سرگرم تولید واکسن کووید-۱۹ بوده‌اند. در حالی که روز گذشته شرکت «مدرنا» از آماده سازی مقدمات فاز سوم آزمایش واکسن خود خبر داده بود، حالا یک کمپانی... ادامه مطلب

فاز سوم آزمایش واکسن کرونا «مدرنا» با شرکت ۳۰ هزار نفر آغاز می‌شود

فاز سوم آزمایش واکسن کرونا تولید شده توسط کمپانی «مدرنا» با مشارکت ۳۰ هزار نفر از اواسط تیر ماه آغاز خواهد شد. این واکسن قبلا با موفقیت روی ده‌ها نفر آزمایش شده و بسیاری برای مقابله با کویید-۱۹ به آن امید بسته‌اند.مدرنا یکی از نخستین واکسن‌های امیدوار کننده در مقابله با کرونا بود. این شرکت... ادامه مطلب

روسیه کارآزمایی بالینی واکسن ویروس کرونا را به زودی شروع می‌کند

وزیر بهداشت روسیه اعلام کرد که محققان این کشور می‌خواهند کارآزمایی بالینی واکسن ویروس کرونا را تا دو هفته دیگر شروع کنند. این کشور همچنین داروی «آویفاویر» (Avifavir) را برای درمان کووید ۱۹ تایید کرده است.روسیه پس از ایالات متحده آمریکا و برزیل، سومین کشور دنیا با بیشترین آمار ابتلا به بیماری کووید ۱۹ است.... ادامه مطلب

پایان بحران کرونا به چندین نوع واکسن کووید-۱۹ نیاز دارد

چهار نفر از مدیران نهادهای علمی برجسته دنیا از جمله دکتر «آنتونی فائوچی» مدیر «مؤسسه آلرژی و بیماری‌های عفونی فدرال آمریکا» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که جهان برای عبور از بحران کووید-۱۹ نه به یک واکسن بلکه به تعدادی از آنها نیاز دارد.بسیاری از نهادهای پزشکی و تحقیقاتی از هفته ها قبل روی تولید... ادامه مطلب

سازمان جهانی بهداشت: ۷ تا ۸ کاندید اصلی برای ساخت واکسن کرونا داریم

دبیر کل سازمان جهانی بهداشت می‌گوید در حال حاضر بین هفت تا هشت واکسن ویروس کرونا نسبت به بقیه واکسن‌های در دست ساخت برتری دارند و توسعه آن‌ها با شتاب بیشتری انجام می‌گیرد.«تدروس ادهانوم»، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت در کنفرانس ویدیویی شورای اقتصاد و اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC) گفت که دو ماه قبل... ادامه مطلب

جهش‌های جدید ویروس کرونا تولید واکسن و دارو را به مخاطره می‌اندازد

محققان چندین جهش ناشی از بهبود انتقال انسان به انسان در ویروس کرونا شناسایی کرده‌اند که به گفته آن‌ها ممکن است بر روند توسعه دارو یا واکسن تأثیر منفی بگذارند.گروهی از محققان به رهبری دانشکده پزشکی و امراض گرمسیری دانشگاه لندن (London School of Hygiene & Tropical Medicine) با انتشار بیانیه‌ای می‌گویند با اینکه بروز... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟