چگونه با یک راست کلیک از محتویات پوشه های ویندوز فهرست بسازیم؟

چگونه با یک راست کلیک از محتویات پوشه های ویندوز فهرست بسازیم؟

اگر پوشه ای پر از فایل دارید احتمالاً دلتان می خواهد تا یک لیست از این فایل ها را ذخیره کرده و یا چاپ نمایید. با انجام چند تغییر کوچک در رجیستری می توانید به منوی راست کلیک خود یک دستور برای کپی کردن محتویات پوشه به کلیپ بورد اضافه کنید.

اگر تا به حال نیازی به ذخیره و چاپ لیستی از فایل ها در یک پوشه ی ویندوز نداشته اید باید بدانید که هیچ دستور خاصی برای انجام این کار در ویندوز در نظر گرفته نشده است. مطمئناً می توانید با گرفتن یک عکس از پوشه ی مورد نظر سندی از لیست موجود تهیه نمایید اما ممکن است تمام فایل های موجود، در عکس شما جا نشوند.

همچنین ممکن است برای انتقال سریع لیست دایرکتوری به یک فایل به دستوری متوسل شوید که به اندازه ی کافی خوب کار می کند. اما چرا یک دستور ساده را به منوی زمینه اضافه نکنیم؟ به وسیله ی این کار به راحتی قادر هستید با راست کلیک کردن بلافاصله لیستی از فایل ها را در کلیپ بورد کپی کنید.

اینجا هستیم تا نحوه ی ایجاد این قابلیت را به شما توضیح دهیم.

اضافه کردن یک دستور به منوی راست کلیک با استفاده از ویرایش دستی رجیستری

برای اضافه کردن یک دستور به منوی راست کلیک در هر نسخه از ویندوز لازم است تا تغییرات کوچکی را در رجیستری ویندوز خود اعمال نمایید. پیش از هر چیزی بدانید که رجیستری یک ابزار قدرتمند است و هر گونه تغییر ناشیانه در آن ممکن است سبب ناپایداری و حتی غیر قابل اجرا شدن سیستم  عامل تان شود.

آموزشی که در ادامه مشاهده می کنید یک هک بسیار ساده است و تا زمانی که طبق دستور العمل پیش بروید برایتان مشکلی پیش نمی آید. اگر تا به حال با ابزار رجیستری کار نکرده اید از هر گونه تغییرات اضافه بپرهیزید. در صورت ایجاد مشکل وبسایت دیجیاتو در قبال آن مسئولیتی نخواهد داشت.

به منوی استارت بروید و کلمه ی regedit را جست جو نمایید. پس از آن با انتخاب اولین گزینه ی به نمایش در آمده ویرایشگر رجیستری را باز نمایید و پس از آن اجازه ی اعمال تغییرات را به رایانه بدهید.

own_1-w600

در ویرایشگر رجیستری از نوار سمت چپ برای راه یابی به کلید مورد نظر استفاده کنید:

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\shell

acl_1-w600

پس از آن باید داخل کلید shell یک کلید جدید ایجاد نمایید. روی کلید shell کلیک راست کرده و مسیر New > Key را دنبال نمایید. سپس نام کلید جدید را copylist بگذارید. در واقع مهم نیست نام کلید چه چیزی باشد تنها نام آن را به گونه ای مشخص کنید که قابل تشخیص باشد.

acl_2-w600

حالا نیاز دارید تا مقدار Default را در این کلید جدید تغییر دهید. با انتخاب کلید copylist، روی مقدار Default دو بار کلیک کنید تا پنجره ای جدید به شما نشان داده شود.

acl_3-w600

با باز شدن پنجره ی مورد نظر بخش Value data را به Copy File List to Clipboard تغییر داده و پس از آن روی گزینه ی OK کلیک نمایید. وارد کردن این مقدار سبب می شود تا گزینه ای مشابه به منوی زمینه ی رایانه تان اضافه شود. باز هم می گوییم که می توانید هر جمله ی دلخواه دیگری را نیز به کار ببرید، اما توصیه می کنیم از مواردی استفاده کنید که قابل تشخیص باشد.

acl_4-w600

با طی مراحل بالا نیاز دارید تا داخل کلید copylist مجدداً یک کلید جدید ایجاد نمایید. روی کلید copylist کلیک راست کرده، مسیر New > Key را دنبال و نام کلید جدید را command بگذارید.

acl_5-w600

حالا باید مقدار Default را در این کلید جدید تغییر دهید. با انتخاب کلید command، روی مقدار Default دو بار کلیک کنید تا پنجره ای جدید به شما نشان داده شود.

acl_6-w600

در این پنجره ی جدید مقدار خاص Value data دستوری است که گزینه ی جدید در منوی راست کلیک باید آن را انجام دهد. برای اضافه کردن یک دستور برای کپی نمودن لیستی ساده از نام تمام فایل ها در کلیپ بورد متن زیر را در بخش Value data نوشته و پس از آن گزینه ی OK را انتخاب نمایید:

cmd /c dir "%1" /b /a:-d /o:n | clip

acl_7-w600

روش دیگری نیز برای این کار وجود دارد. اگر می خواهید این فایل ها با جزئیات بیشتری در لیست کپی شوند نیاز است که سوییچ b/ را از دستور مورد نظر حذف نمایید. با این کار علاوه بر نام فایل ها اندازه و تاریخ آن ها نیز کپی خواهد شد. کافیست متن زیر را داخل Value data بنویسید:

cmd /c dir "%1" /a:-d /o:n | clip

acl_8-w600

علاوه بر این از آن جایی که در حال استفاده از یک دستور Command Prompt هستیم می توانید از سوییچ های دیگری که cmd از آن ها پشتیبانی می کند نیز استفاده کنید. بدین منظور و برای دیدن دستورهای موجود به این لینک مراجعه و یا در محیط Command Prompt علامت ?/ را درج نمایید.

هر فرمانی که انتخاب و وارد کنید باید بلافاصله انجام شود، بنابراین می توانید از ویرایشگر رجیستری خارج شوید. برای تست این قابلیت نیز روی هر فایلی که می خواهید کلیک راست نموده و دستور Copy File List to Clipboard را انتخاب نمایید. با انجام این کار ممکن است برای ثانیه ای خیلی کوتاه پنجره ی Command Prompt باز و بسته شود.

همچنین قادر خواهید بود محتویات کلیپ بورد خود را داخل اپلیکیشنی که انتخاب نموده اید وارد کنید. اگر از این دستور با سوییچ b/ استفاده می نمایید به شما لیستی ساده از فایل ها همچون تصویر زیر نشان داده می شود.

acl_9-w600

اگر از دستور فوق بدون سوییچ b/ استفاده کرده اید به شما جزئیات بیشتری همچون تصویر زیر نمایش داده می شود.

acl_10-w600

در آخر نیز اگر می خواهید همه چیز به شکل سابق خود بازگردد به ویرایشگر رجیستری مراجعه و کلید copylist که پیش از این ساخته بودید را حذف کنید. این کار تمامی مقادیر و کلید هایی که درون کلید copylist وجود داشته اند را پاک و دستور مورد نظر را نیز از منوی زمینه حذف می کند.

استفاده از یک هک ساده

acl_11-w600

اگر دلتان نمی خواهد به ویرایشگر رجیستری مراجعه کنید می توانید تغییرات بالا را با دانلود یک هک ساده روی رایانه خود اعمال نمایید. هک Copy Simple File Names to Clipboard دستوری را برای کپی کردن نام فایل ها و هک Copy File Names and Details to Clipboard دستوری را برای کپی کردن نام، اندازه و تاریخ فایل ها به منوی زمینه اضافه می کند.

در آخر نیز هک (Remove Copy File Commands from Context Menu (Default نیز دستور مورد نظر را به کلی حذف می نماید. تمام این هک ها را می توانید از طریق فایل فشرده شده ی موجود در این لینک دانلود نمایید. کافیست روی فایلی که می خواهید دوبار کلیک نمایید تا قابلیت مورد نظر به منوی کلیک راست تان اضافه شود.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato