اعضای تیم چه انتظاراتی از رهبر و مدیر مجموعه دارند؟

Gordon Tredgold متخصص فناوری تکنولوژی و کسب و کار است. او در مورد اولین تجربه ی رهبری اش چنین می گوید:

طی جلسه ای که با کارمندانم داشتم انتظارات خود را از آنها گفتم و در آخر منتظر ماندم که اگر کسی سوالی دارد بپرسد. یکی از کارمندان گفت: «آیا می دانید انتظارات ما از شما چیست؟» در حقیقت از این سوال او متعجب شدم زیرا همیشه رهبری را از منظر رهبر تیم می دیدم و هرگز به این فکر نکرده بودم که کارمندان نیز انتظاراتی دارند.

از این رو در زیر به 10 مورد از انتظارات اعضای تیم از رهبر اشاره می شود:

شفافیت

شفافیت اهداف لازمه ی موفقیت است و مسائل ضروری که تیم باید بر آنها متمرکز شود تا به موفقیت برسد را به آنها می شناساند. اعضای تیم باید بدانند مسیر و مقصد چیست تا بتوانند تلاش لازم را برای رسیدن به آن انجام دهند.

فرصت

رهبران مسئولیت رشد کارمندان شان را بر عهده دارند و بهترین کار برای رسیدن به آن، ایجاد چالش هایی است که باعث رشد کارمندان شود.

علاقه

listen

اعضای تیم ماشین هایی نیستند که کار را برای رهبر انجام دهند و بروند، بلکه آنها دوست دارند بخشی از نقشه ی کاری رهبر باشند و نقشی در آن ایفا کنند. این حرف به این معنی نیست که رهبر باید تسلیم خواسته های اعضای تیمش شود، بلکه به این معنی است که به نظرات و پیشنهاد های آنها گوش دهد و فکر کند. با این کار تعهد و علاقه ی اعضا را به کار بیشتر می کند.

پایبندی به تعهدات

جزء کلیدی رهبری، اعتماد است. هیچ چیز سریع تر از عمل کردن به تعهدات تان نمی تواند اعتماد سازی کند. رهبرانی که به قول های شان عمل نمی کنند، زودتر از آنچه که فکر کنند یاران وفادار شان را از دست می دهند.

ثبات

ثبات دو رو دارد: از یک طرف مردم انتظار دارند که با همه به یک شکل رفتار شود و از طرف دیگر، هر آنچه که قبلا به عنوان کار خوب شناخته شده، فردا نیز همانطور باقی بماند؛ نه اینکه فردای آن روز سیاست ها تغییر یابند و کار مذکور دیگر خوب نباشد. رهبران بی ثبات فضای کار را پر استرس و اضطراب می کنند و قطعا در چنین فضایی نمی توان انتظار پیشرفت داشت.

احترام

رهبران زیادی از بی احترامی اعضای تیم شان شکایت می کنند و در میان برخی از این رهبران، مواردی دیده شده که این وضعیت در نتیجه ی بی احترامی رهبر به کارمندانش به وجود آمده است.

احترام مقوله ای دو جانبه است. در محیط کار احترام را با گوش دادن به حرف های کارمندان  و گرفتن آراء ایشان می توان به دست آورد.

صداقت

honesty

گاهی امکان گفتن حقیقت به کارمندان وجود ندارد، اما به این معنی نیست که می توان دروغ گفت. دروغگویی، احترام و اعتماد را از بین می برد و اعضای تیم به پیشروی شرکت شک می کنند. Tredgold می گوید: «رئیسی داشتم که در جواب سوالی که نمی توانست پاسخ دهد، می گفت متاسفم، اجازه ی پاسخ دادن به این سوال را ندارم. از این جواب بدم می آمد، اما بخاطر راستگویی اش همیشه به او احترام می گذاشتم.»

تشویق

یکی از نیازهای ابتدایی انسان ها مورد تشویق واقع شدن است. یک کارمند زمانی که کار خوبی انجام می دهد انتظار تشویق شدن را دارد. لازم نیست که جایزه، مبلغ قابل توجه یا یک سفر باشد، بلکه گاهی یک تشکر ساده و یا یک خسته نباشید می تواند باعث انگیزه دهی به شخص شود.

بازخورد به موقع و کاربردی

همه اشتباه می کنند، اما نقد تند به رفع آن کمکی نمی کند. اعضای تیم به هنگام رخ دادن اشتباه، انتظار  دریافت بازخورد کاربردی را دارند. اگر نتیجه ی کاری آنچه که رهبر تیم انتظار داشته، نبوده است؛ باید به کارمند خاطی بگوید اما به شیوه ای که او از این اشتباه درس بگیرد تا دیگر آن را تکرار نکند.

حمایت از تیم

involvement

رهبران زیادی شکست را به گردن اعضای تیم شان می اندازند. در حالی که به هنگام شکست باید بدانید که همه در آن سهیم اند. منظور این نیست که دست ها را به نشانه ی تسلیم بالا ببرید و همه ی تقصیر ها را به گردن بگیرید، بلکه باید از تیم تان در مقابل تندباد های انتقاد حمایت کنید.

Tredgold می گوید:

برای کسی کار می کردم که هر وقت اشتباهی رخ می داد، کارمندان را به باد سرزنش می گرفت. روزی رسید که برای شرکت بحرانی به وجود آمده بود و او به کمک همه ی کارمندان نیاز داشت که آخر هفته را نیز کار کنند تا از بحران بیرون بیاید و آبرویش حفظ شود، اما هیچ کس داوطلب نشد. اگر شما به حمایت تیم تان نیاز دارید پس باید آنها را نیز حمایت کنید.

رهبری که همه ی 10 انتظارات بالا را به خوبی برآورده کند، می تواند به وفاداری و حمایت کارمندانش ایمان داشته باشد و با سرعت بیشتری به اهدافش نزدیک شود.

منبع:
inc
برچسب ها

مطالب مرتبط

اهمیت زمانبندی دقیق قبل از تاسیس یک استارتاپ

همه ما شنیده ایم که شکست مقدمه پیروزی است یا می توان از آن پلی به سمت موفقیت ساخت، با این حال افراد باهوش با استفاده از تجارب دیگران شانس موفقیت خود را افزایش می دهند.در این مقاله یکی از کارآفرینان موفق آمریکایی به نام «تیاگو اولسان» تجارب خود در زمینه تاسیس استارتاپ را با مخاطبان... ادامه مطلب

10 راه برای کسب احترام کارکنان به عنوان یک مدیر جوان

امروزه شکل رهبری تیم ها به سرعت در حال تغییر است. نتایج یک تحقیق نشان می دهد که در آمریکا روزانه حدود 1000 نفر از مدیران مسن بازنشته می شود و این مساله فرصت قرار گرفتن نیروهای جوان در پست های کلیدی را فراهم کرده که می تواند چالش هایی را برای مدیران  و کارکنان به... ادامه مطلب

با این 5 روش، کارایی خود را افزایش دهید

هوشمندانه کار کردن برای مدیران بزرگ مطلوب تر از زیاد کار کردن است؛ امروزه که به معنای واقعی کلمه وقت طلاست، کارایی اهمیت بسیار بالایی دارد. کار بیش از اندازه طاقت فرسا بوده و ساعت های زیادی از وقتی که می توانید به خانواده و دوستان اختصاص دهید را اشغال می کند.برقراری تعادل میان کار و زندگی... ادامه مطلب

چه ویژگی هایی مدیران را فراموش نشدنی می کند؟

اگر شاغل هستید چنانچه کمی دقیق تر به گذشته نگاه کنید درخواهید یافت که تاکنون برخی از مدیرانی که تا به حال داشته اید بد یا تا حدی خوب، اما یک یا دو نفر از آنها فراموش نشدنی بوده اند. به نظر شما یک مدیر چه ویژگی هایی دارد که فراموش کردنش را سخت می کند؟در زیر به... ادامه مطلب

5 مهارت اجتماعی که هر رهبری برای انگیزه بخشی به تیمش نیاز دارد

در راستای بازنشسته شدن اسطوره های میلیاردری، شرکت هایی در آینده باقی می مانند که رهبر مناسبی نخواهند داشت. اگر به رشد کسب و کارتان علاقه دارید باید کارمندانی را تربیت کنید که خصوصیات رهبریت را داشته باشند تا بتوانند روزی نقش آن را ایفا کنند.رابطه ی عالی رهبریت این گونه است:Marcel Schwantes کارآفرینی است... ادامه مطلب

نکاتی راهبردی از کشورهایی که هوشمندترین دانش آموزان را پرورش می دهند

هر سه سال یک بار پانصد هزار دانش آموز به نمایندگی از 29 میلیون نوجوان از 72 کشور در آزمون PISA (برنامه ی ارزیابی بین المللی دانشجویی) شرکت می کنند.در این آزمون برتری دانش آموزان از نظر نحوه ی فکر کردن سنجیده می شود. آنها مسائلی را حل می کنند که تا به حال به... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟