ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

جریمه های تازه در انتظار رانندگان ایرانی

حدودا دو سال قبل بود که پلیس ناگهان تصمیم گرفت با تغییر قانون، گردش به طرفین (چپ و راست) در پشت چراغ قرمز را تنها در تهران ممنوع کند. در واقع طبق قوانینی که پیش ...

تیم خودرو
نوشته شده توسط تیم خودرو | ۲۸ دی ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۵

حدودا دو سال قبل بود که پلیس ناگهان تصمیم گرفت با تغییر قانون، گردش به طرفین (چپ و راست) در پشت چراغ قرمز را تنها در تهران ممنوع کند.

در واقع طبق قوانینی که پیش تر در آموزشگاه های رانندگی تدریس می شد، چراغ قرمز تنها مسیر مستقیم را در بر می گیرد و در صورتی که رانندگان بخواهند در چهار راهی گردش به راست انجام دهند مشمول تخلف عبور از چراغ قرمز نمی شوند، اما چند سال قبل این قانون در تهران تغییر کرد و گردش به طرفین نیز ممنوع اعلام شده است.

امروز اما پلیس در بیانیه ای، از اعمال جریمه 200 هزار تومانی (دقیقا معادل با جریمه عبور از چراغ قرمز) برای گردش به چپ و راست خبر داده است و ظاهرا قرار است این قانون در تمامی شهر های کشور اجرایی شود چرا که در بیانیه پلیس از انحصار آن به تهران سخنی به میان نیامده است.

از این رو می توان برداشت کرد که احتمالا دوربین های مربوط به تخلف عبور از چراغ قرمز قرار است به زودی در شهرهای بیشتری نصب شوند و رانندگان بیشتری مشمول این اعمال قانون خواهند شد.

این درحالیست که حتی در تهران نیز هنوز رانندگان نتوانسته اند به درستی خود را با این دوربین ها تطبیق دهند چرا که در واقع تنها چند ثانیه اشتباه محاسباتی برای تنظیم زمان بندی می تواند به عبور خودرو از خطوط مربوط به تشخیص این دوربین ها منجر شود و جریمه راننده را در پی داشته باشد.

البته طبق بیانیه پلیس در تقاطع هایی که به وسیله رمپ، مسیر جداگانه ای برای گردش به چپ و راست تعبیه شده باشد، حرکت رانندگان منجر به اعمال جریمه نخواهد شد، همچنین در تقاطع های خاص نیز ممکن است تابلوهایی در جهت آزاد بودن گردش به چپ و راست نصب شده باشد که طبیعتا این موارد نیز مشمول جریمه نمی شوند.

جریمه دیگری که اخیرا اعلام شده است مربوط به استفاده از گوشی موبایل و صحبت با موبایل در هنگام رانندگی می شود که جریمه ای 100 هزار تومانی در تهران دارد.

اما رقم این جریمه در شهرهای کوچک 80 هزار تومان و در مسیرهای روستایی 40 هزار تومان تعیین شده است که البته منطق این نحوه اعمال جریمه براساس جغرافیا چندان روشن نیست.

با این حال مهم است بدانید که این جریمه در واقع مشمول استفاده از هندزفری نیز می شود و در واقع هر گونه صحبت با موبایل در زمان رانندگی خلاف محسوب شده و یکصد هزار تومان جریمه را برای رانندگان در کلان شهر ها در پی خواهد داشت.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (7 مورد)
 • afshingm
  afshingm | ۶ شهریور ۱۳۹۶

  جریمه تلفن همراه رو شدیدا موافق ام! بعضی ها پشت فرمون یادشون می افته که باید تلگرام و اینستاشونو چک کنند!!! یه بار تو حکیم تو ترافیک بودم جلو من یه پرایده که راننده هم خانوم بود همینطور با گوشیش بازی میکرد و ترافیک باز شد و ماشینا راه افتادن و ایشون هم که سرش کاملا پایین بود و داشت با گوشیش بازی میکرد و از طرفی هم صدای ضبطشو زیاد کرده بود اصلا متوجه حرکت ماشینا نشد و آخر سر مجبور شدم پیاده شم و چند بار به شیشه ماشینش کوبیدم تا متوجه من شد و با قیافه طلبکارانه پاشو گذاشت رو گاز و رفت ! کاری به دختر بودن و پسر بودنش ندارم ولی متاسفانه ملت ما جنبه هیچی ندارن! خوب لامصب اون کوفتی رو وقتی از ماشین پیاده شدی نگاه کن که وقت مردمو هدر ندی! مسخره !

 • sepehri
  sepehri | ۲۹ دی ۱۳۹۵

  فقط بلدن پوله مفد از مردم بگیرن به جایه این خیابونارو درست کنن که پراز دست اندازه و مثله کوهانه شتره

 • مجید
  مجید | ۲۸ دی ۱۳۹۵

  باز شما شروع کردین به دروغگویی!
  من سال ۸۷ (۸ سال پیش) که میخواستم گواهینامه بگیرم، توی آموزشگاه، افسری که آئین نامه رو درس میداد، دقیقا همین قانون رو گفت! گفت که غیر از تقاطع هایی که رمپ گردش به راست دارن، گردش به راست فقط با چراغ آزاد هست. البته همون موقع هم گفت که هنوز برای اینکار کسی رو جریمه نمی کنن ولی همون ۸ سال پیش هم همچنین قانونی وجود داشت!
  قانون خوبی هم هست، اینطوری ماشین هایی که از سمت چراغ سبز میان، کمتر با خطر و یا ترافیک مواجه هستن. ضمن اینکه عابرین پیاده هم راحت تر میتونن از خیابان رد بشن!
  کلا توی دیجیتاتو با هر کار و هرچیزی مخالفید غیر از اون کاری که غربی ها انجام بدن!
  حتی اگر قانون غربی ها رو پلیس خودمون هم انجام بده، شما باز مخالفید!
  خوبه از فردا همه چی خر تو خر بشه؟!

 • reza
  reza | ۲۸ دی ۱۳۹۵

  دوربینا خیلی خوبن!
  من 18ام مهر ماه ساعت 10 صبح رفتم تعویض پلاک،پلاکم رو گرفتم و بعد رفتم نمایندگی، ماشینم رو حدودا 11 صبح تحویل گرفتم
  چند وقت بعد رفتم میزان تخلفاتم رو چک کنم
  تو سایت راهور زده:18ام مهر ماه ساعت 9 صبح به دلیل ورود به محدوده زوج و فرد 20 تومن جریمه به وسیله دوربین!!!
  حالا بیا حالی کن بهشون که 9 صبح پلاک من تو انبار داشته خاک میخورده!
  (ضمن اینکه محدوده ی منزل و نمایندگی و تعویض پلاک داروپخش کلا حتی نزدیک محدوده زوج و فرد هم نیست)

  • فرزین
   فرزین | ۲۸ دی ۱۳۹۵

   باز خوبه ۲۰۰تومن جریمت نکرده

  • afshingm
   afshingm | ۶ شهریور ۱۳۹۶

   سیستمشون خیلی مشکل داره! تا حالا چندین بار توی تلویزیون از سوتی های راهنمایی رانندگی نشون داده البته یه چیزی هم هست ممکنه یکی با تغییر شماره پلاک ماشینش وارد محدوده طرح شده و از قضا هم همون شماره شماره ماشین شما در اومده ! تو اخبار نشون داد یه بنده خدایی هشت میلیون واسش جریمه اومده بود در حالی که اصلا خارج از تهران از ماشینش استفاده میکرده آخر با پیگیری قضایی معلوم شد یه پرایده که فیلمشو تو دوربین گرفته بودن یه 1 رو کرده بود 2 و تو محدوده طرح تردد میکرد! شده بود شماره ماشین یکی دیگه! شما باید اینو به راهنمایی رانندگی اعلام کنی که یه وقت سرنوشتت این نشه!

 • بابک
  بابک | ۲۸ دی ۱۳۹۵

  منطق؟؟؟؟ چی هست اصلا؟

مطالب پیشنهادی