آیا انسان زندگی کردن بدون نیاز به خواب را فرا می گیرد؟

از نظر بسیاری از مردم خوابیدن به نوعی تلف کردن زمان است و از دیدگاه تکاملی بدترین ایده ممکن. هر چه باشد خوابیدن یک سوم از کل شبانه روز انسان را به خود اختصاص می دهد و در این بازه چنانچه فرد در حیات وحش زندگی کند، احتمال آنکه هدف حمله موجودات و جانداران دیگر قرار گیرد بسیار بالاست.

با این همه، هرچه شکل حیات برای انسان پیچیده تر می شود، نیاز به خوابیدن نیز در آن شدت بیشتری می یابد.

البته دانشمندان امروزی هنوز هم نمی دانند که آیا یاخته های تک سلولی نظیر باکتری ها هم می خوابند یا خیر با این همه، این موجودات ساده در مطالعات صورت گرفته، ریتم های شبانه روزی را از خود نشان داده اند که شباهت زیادی به رفتارهای موجودات پیچیده تر دارد.

کرم های کوچک دریایی حتی گرایش بیشتری را به خوابیدن از خود نشان داده اند و در چرخه هایی که شباهت بالایی به انسان ها داشته بدنشان ملاتونین نیز تولید کرده است.

تحقیقی که در سال 2008 میلادی توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا انجام شد نشان داد که کرم های حلقه ای نیاز به خواب دارند و عاداتشان شباهت زیادی به انسان دارد و جالب تر آنکه اگر از خوابیدنشان جلوگیری شود نیازشان به آن بیشتر می شود.

نیاز به خوابیدن با پیچیده تر شدن ساختار مغز انسان بیشتر می گردد

به اعتقاد برخی دانشمندان نیاز به خوابیدن با پیچیده تر شدن ساختار مغز انسان و الزامش به انطباق با حجم بیشتر داده های عصبی، بیشتر شده است. لذا اینطور به نظر می رسد که هرچه انسان رشد و پروش بیشتری پیدا کرده و پیشرفته تر شود نیازش به خواب نیز بیشتر می گردد.

تحقیقی که در سال 2011 میلادی روی غارماهی ها انجام گرفت حاوی اطلاعات بسیار جالبی در مورد پدیده تکامل است. براساس این پژوهش، ماهی هایی که در غارهای تاریک زندگی می کنند، براثر تکامل به تدریج بینایی خود را از دست داده اند با این همه موجودات مشابه به آنها که در معرض نور بوده اند چشمانشان را حفظ کرده اند.

یکی از گونه های غارماهی

حتما تایید می کنید غار ماهی های فاقد بینایی اطلاعات حسی کمتری را دریافت می کنند. دانشمندان نیز با مطالعه این گونه ها دریافتند ماهی هایی که در تاریکی زندگی می کنند به مراتب کمتر از گونه های مشابه خود که در روشنایی به سر می برند به خواب نیاز دارند، هرچند که سطح عملکرد و فعالیت هردوی آنها یکی است.

البته دانشمندان همچنان به تحقیقات خود ادامه میدهند تا هوشیاری بدن انسان را بالا ببرند و امکانی را برایش فراهم نمایند که برای مدت بیشتری بی آنکه دچار پیامدهای فیزیکی یا شناختی شود بیدار بماند.

در مطالعه ای که در سال 2009 میلادی انجام شد، یک ژن خاص به نام hDEC2 به عنوان عامل تنظیم کننده نیاز بدن به خواب شناخته شد و دانشمندان اعلام کردند در صورتی که این ژن را دستکاری نمایند، نیاز به خواب در انسان به کلی از بین می رود.

جمع دیگری از محققان نیز به دنبال روش های مصنوعی برای بیدار نگه داشتن انسان هستند. در سال 2002 میلادی، پژوهشگران دانشگاه کلمبیا متدی تحت عنوان تحریک مغناطیسی کرانیال را کشف کردند که سیگنال های الکتریکی را برای مغز ارسال می کند تا فرد بی نیاز از خواب بیدار بماند. البته اضافه نماییم که این فرایند همچنان در مراحل تست و تجربه قرار دارد.

malltina

مطالب مرتبط

ساخت ماده‌ای با الهام از استخوان که مقاومتش با افزایش فشار بیشتر می‌شود

محققان با الهام از استخوان انسان و صخره‌های مرجانی، ماده‌ای ساخته‌اند که سختی آن با افزایش فشار بیشتر می‌شود.برخی ارگانیزم‌های طبیعی مثل استخوان‌ها و صخره‌های مرجانی قابلیت سازگار کردن خود در برابر انواع فشارها را داشته و به کمک مواد معدنی، مقاومت را در صورت نیاز افزایش می‌دهند. محققان دانشگاه جانز هاپکینز (Johns Hopkins) با... ادامه مطلب

پرندگان می‌توانند انسان را از روی لباس قضاوت کنند

ما می‌توانیم دوستان خود را با توجه به لباسی که می‌پوشند، تشخیص دهیم. بر اساس تحقیق جدیدی در چین، پرندگان نیز می‌توانند افراد را با استفاده از نوع پوشش آن‌ها تشخیص دهند و میان آن‌ها تفاوت قائل شوند.بسیاری از پرندگان حافظه دقیقی دارند، مخصوصا اگر بخواهند افراد را از نظر خطرناک یا بی‌آزار بودن تشخیص... ادامه مطلب

کشف شواهد جدیدی از ارتباط انسان مدرن با گونه اسرارآمیز باستانی

سالانه تحقیقات زیادی درباره تکامل انسان صورت می‌گیرد. دانشمندان به تازگی موفق به استفاده از یک روش جدید برای بررسی پروتئین‌های دندان 800 هزار ساله شده‌اند که اطلاعات جدیدی در رابطه با اجداد انسان در اختیار ما قرار می‌دهد.اگرچه انسان خردمند (Homo sapiens) تنها گونه انسان محسوب می‌شود که همچنان زنده است، اما برای رسیدن... ادامه مطلب

چرا خفاش عامل انتقال بسیاری از بیماری‌های مرگبار است؟

خفاش ها در طول تاریخ ناقل بیماری های خطرناکی به انسان بوده اند که هزاران نفر را به کام مرگ فرستاده است. این اواخر از آنها به عنوان مظنونان اصلی ناقل ویروس کرونا نام برده می شود اما سوال اینجاست که چرا این ویروس های مرگبار روی خود خفاش ها تاثیری ندارد؟خفاش ها با بیش... ادامه مطلب

ساخت دستگاهی که کبد را تا 7 روز زنده نگه می دارد

با تکیه بر تکنولوژی‌های فعلی، کبدی که برای اهدای عضوی در اختیار بیمارستان‌ها قرار می‌گیرد را تنها می‌توان ۲۴ ساعت زنده نگه داشت، زیرا پس از این مدت کبد اهدا شده برای پیوند زدن مناسب نخواهد بود. برای حل این مشکل، محققین توانسته‌اند دستگاه پرفیوژنی کبدی بسازند که نه تنها کبد اهدا شده را به... ادامه مطلب

محققان: میانگین دمای بدن انسان ۳۷ درجه نیست

برخلاف آنچه مدت ها تصور می شد میانگین دمای بدن انسان در عصر حاضر دیگر ۳۷ درجه نیست و اندکی کاهش پیدا کرده است.تیمی از متخصصان دانشکده پزشکی استنفورد با انجام تحقیقات گسترده پی برده اند که دمای بدن امروز پسران و دختران نسبت به قرن ۱۹ به ترتیب ۰.۶ و ۰.۳ درجه سانتیگراد کاهش... ادامه مطلب

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟