نکاتی کاربردی برای افزایش نظم و ارتقاء بهره وری در فعالیت های روزانه

بهره وری به معنی انجام دادن کار با سرعتی بیشتر و در زمان کمتر است. به جرأت می توان گفت یکی از مهم ترین نیازهای دنیای پر سرعت امروز، بهره وری بیشتر در ساعات کاری خواهد بود. سه نکته زیر در افزایش نظم و بهره وری به شما کمک خواهند کرد.

زمان

انسان ها در چند کاره بودن ضعیف عمل می کنند، از این رو مدیریت زمان از اهمیت بالایی برخوردار است. چک کردن ناگهانی ایمیل ها یا سیل پیام های تلگرام و کارهای اتفاقی که پیش می آید، زمان زیادی از فرد را هدر می دهد. «دنیل لویتان» نویسنده ی کتاب «ذهن منظم» این حالت را «میل اخبار» می نامد.

میل اخبار بیشتر از آنچه فکر کنید وقت تان را هدر می دهد. «گلوریا مارک» دانشمند دانشگاه کالیفرنیا در تحقیقاتش متوجه شد که بعد از هر کدام از این کارهای غیر منتظره،  26 دقیقه برای برگشتن ذهن به نظم عادی زمان لازم است. برای اجتناب از این حالت، روزتان را برنامه ریزی کنید:

  1. روز را با اختصاص دادن زمانی به خود شروع کنید

ایمیل ها یا پیام هایی را در رسانه های اجتماعی جواب دهید که لازم است. با پاسخ های کوتاه و سریع، وظایف دیگران را مشخص کنید. کارهای بزرگ تر را برنامه ریزی کنید. گروه هایی که جنبه ی خبری دارند را پاک کنید. از رسانه های اجتماعی برای مواقع ضروری استفاده کنید.

  1. از زمان هایی که در وسایل نقلیه می گذرانید برای هماهنگی کارها استفاده کنید

«دیوید لاوندا» معاون استراتژی محصول در Harmon می گوید:

از زمانی که در مسیر می گذرد برای هماهنگ کردن کارها و به روز کردن پروژه های در دست کار، استفاده می کنم. از این رو زمانی که به اداره می رسم تصویر واضحی از وضعیت پروژه ام دارم.

  1. 25% زمان ملاقات ها را کاهش دهید

زمان زیادی برای تنظیم کنفرانس تلفنی و گفتگوهای بی فایده تلف می شود. اگر یک ربع از زمان قرار ملاقات هایی که با 5 نفر در روز دارید را کم کنید، 2250 ساعت در ماه به وقت شما اضافه می شود. همین مقدار در سال به حدود 2 ماه کاری می رسد.

  1. وقت استراحت معینی داشته باشید

قرارهای ملاقات را پشت سر هم نگذارید، چرا که خستگی مانع از تمرکز تان می شود. اگر زمان استراحت مشخصی داشته باشید، بهره وری و خلاقیت ذهن تان نیز بیشتر می شود. اگر می توانید 10-20 دقیقه بعد از نهار چرت بزنید.

محیط

  1. در صورت امکان در منزل کار کنید

حتما برای نوشتن سند، مقاله یا تحقیق به تمرکز حواس نیاز دارید از این رو ممکن است در اداره به دلیل وجود حواس پرتی های زیاد نتوانید آن را انجام دهید. خیلی از مدیران متوجه شدند کارمندانی که در منزل کار می کنند، کمتر مریض شده و بهره وری بیشتری دارند.

  1. اعلان های موبایل و کامپیوتر تان را غیر فعال کنید

به شبکه های اجتماعی اجازه ندهید که حواس شما را پرت کنند و برای چک کردن ایمیل ها زمان محدودی را اختصاص دهید تا وقت تان هدر نرود. پشیمان نخواهید شد.

طرز تفکر

  1. به جای ایمیل زدن، گفتگو کنید

تلفن را برداشته در راهرو با همکارتان صحبت کنید. اگر همکارهای شما خارج از کشور هستند با آنها چت کنید. با این کار سوء تفاهم ها از بین می رود و هر دو متوجه منظور یکدیگر می شوید.

  1. مسائل سخت را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید

با این روش، سنگینی کار بر دوش تان کم شده و کمتر کارها را به تعویق خواهید انداخت. یک راهبرد عملی برای این کار، استفاده از توسعه ی نرم افزاری چابک است. این نرم افزار طوری طراحی شده که کارها را به قسمت های کوچک تر تقسیم کرده و استرس شما را نیز کم می کند.

  1. از لیست وظیفه برای کاهش خطای کاری استفاده کنید

زمانی که حجم کاری زیادی بر دوش شما گذاشته شده یا زمان محدودی دارید، لیست وظیفه می تواند در متمرکز ماندن شما کمک کند.

مطالب مرتبط

۶ راه برای آنکه از حجم شدید کار رها شوید

یکی از مشکلات نسبتا خوبی که ممکن است برای هر فردی رخ دهد، مشغول شدن به حجم شدیدی از کار است. وقتتان را گذاشته‌اید و تجارتی برای خودتان دست و پا کرده‌اید، و حالا مشتریان مصرانه دنبال بهره‌وری از مهارت‌های شما هستند. شاید این موضوع در نگاه اول افقی روشن و خوشحال کننده را نشان... ادامه مطلب

۵ نکته کلیدی که شرکت‌های موفق را از شرکت‌های ناموفق متمایز می‌کند

امروزه شرکت‌های جدید از همان بدو تأسیس وارد رقابت شدید با بقیه شرکت‌ها می‌شوند. آن‌ها باید از همان ابتدا خودی نشان دهند تا جلب توجه کرده و مشتری جذب کنند. با اینکه آزمون و خطا برای هر شرکت تازه تأسیسی اجتناب ناپذیر است، اما شرکت‌هایی که پس از سال‌ها همچنان با قدرت در صحنه رقابت... ادامه مطلب

مایکروسافت چگونه افراد را بدون مدرک دانشگاهی استخدام می‌کند؟

مایکروسافت برای بسیاری از جایگاه های شغلی رده پایین، شرط مدرک تحصیلی را برداشته و تمام کارجویان مشتاق را دعوت به ارسال رزومه کرد است.مدیران مایکروسافت در مصاحبه ای با سایت Business Insider در مورد دلایل چنین رویکردی صحبت کردند. به گفته آنها برداشتن شرط مدرک دانشگاهی برای جایگاه های شغلی رده پایین، به مایکروسافت... ادامه مطلب

سه مهارت نرم که شانس شما برای استخدام را افزایش می‌دهد

در دهه های قبل برای پیدا کردن شغل کافی بود در زمینه مورد نظر کارفرما مهارت داشته باشید اما این روزها اوضاع فرق کرده. حالا بسیاری از کارفرماها علاوه بر توانایی های تخصصی نظیر حسابداری و برنامه نویسی به دنبال ویژگی های دیگری در متقاضیان می گردند که «مهارت نرم» نامیده می شود. این مهارت... ادامه مطلب

راز موفقیت در مصاحبه کاری: مانند کارفرما فکر کنید

اگر برای یک فرصت شغلی اقدام می‌کنید یا حتی اگر زمان مصاحبه کاری خود را نیز تعیین کرده‌اید، چه کاری از دستتان برمی‌آید تا قرارداد را همان‌جا امضا کنید و با سری بلند از اتاق جلسه خارج شوید؟ در این مقاله سعی شده تا با ذکر چند نکته کلیدی، احتمال تصدی شغل جدیدتان را افزایش... ادامه مطلب

ارتباطات؛ مهمترین رکن موفقیت در کسب و کار

بسیاری از کسب و کار‌ها فکر می‌کنند با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند، در حالی که نمی‌دانند تنها یک مشکل وجود دارد که مانع پیشرفت کارها می‌شود: ارتباطات. نکته اینجاست که رفع این مشکل، آنقدرها هم سخت نیست. اما بگذارید این مشکل را اول بشناسیم تا بتوانیم راه‌حلی برای حل آن ارائه دهیم.... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟