همه چیز درباره آیفون 13
دکتر روحانی از دو ماهواره جدید و سامانه انتقال مداری رونمایی کرد

دکتر روحانی از دو ماهواره جدید و سامانه انتقال مداری رونمایی کرد

رئیس جمهور کشورمان در حاشیه مراسم روز ملی فناوری فضایی که امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد، از نمایشگاه دستاوردهای پژوهشگاه فضایی ایران بازدید نموده و ماهواره های «ناهید ۱»، «پیام امیرکبیر» و سامانه انتقال مداری «سامان ۱» را رونمایی کرد.

ناهید ۱ نخستین ماهواره مخابراتی کشورمان به شمار می رود که در پژوهشکده سامانه های ماهواره پژوهشگاه فضایی ایران طراحی و ساخته شده است. این ماهواره، گام مهمی در دستیابی به فناوری ساخت و طراحی ماهواره های زمین آهنگ به شمار می رود و فناوری مورد استفاده در آن، پایه اصلی تکنولوژی های بعدی خواهد بود.

از جمله امکانات ناهید ۱ می توان به باز کردن صفحات خورشیدی در مدار، ارتباط در باند مخابراتی KU از مدار مربوطه، تصویربرداری و غیره اشاره کرد.

«پیام امیرکبیر» که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و ساخته شده می تواند تصویربرداری پایشی با دقت بالاتر از ۴۰ متر در طیف های رنگی و پانکروماتیک، ذخیره و ارسال پیام های کاربران، و همچنین سنجش تشعشعات فضایی را انجام دهد، ضمن اینکه با استفاده از پرتابگر بومی به فضا پرتاب خواهد شد.

سامانه انتقال مداری سامان ۱ برای اولین بار در کشور توسط پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران ساخته شده و برای انتقال ماهواره ها از مدارهای پایینی زمین به مدارهای بالاتر به کار می رود.

«سامان ۱» مجموعه ای شامل سامانه ناوبری و کنترل کامل و مستقل، سیستم پیشرانش کامل با بازدهی بالا، سیستم توان و سخت افزار و کامپیوتر پرواز است.

گفتنیست نخستین مأموریت این سامانه، انتقال ماهواره یکصد کیلوگرمی ناهید ۲ از مدار پارک در ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری زمین به مدار بیضوی با ارتفاع اوج ۷۰۰ کیلومتری خواهد بود.

نظرات ۹
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato