تلویزیون های هوشمند دائماً رفتار و عادات بیننده را تحت نظر دارند

تلویزیون های هوشمند دائماً رفتار و عادات بیننده را تحت نظر دارند

در سال ۲۰۱۵ شرکت تحقیقاتی Wirecutter به بررسی دقیق متن «سیاست محرمانگی» در برندهای مطرح تلویزیون دنیا پرداخت و مشاهده کرد تقریباً همگی آنها به نوعی اقدام به ردیابی و جمع آوری داده های شخصی بیننده می نمایند، و بیشتر آنها امکان غیرفعال ساختن این ویژگی را نیز در اختیار کاربر قرار نمی دهند.

به تازگی دست یکی از بزرگ ترین فروشندگان تلویزیون جهان یعنی کمپانی ویزیو (Vizio) رو شده و این شرکت به خاطر جاسوسی از رفتار و عادات بینندگان با استفاده از بیش از ۱۱ میلیون دستگاه تلویزیون طی مدت ۲ سال و بدون مطلع ساختن آنها، به پرداخت ۲.۲ میلیون دلار جریمه محکوم شده است.

مقامات قضایی می گویند در تلویزیون های ویزیو، سیستم ردیابی بیننده به صورت پیش فرض فعال بوده، در حالی که این ویژگی باید تنها با رضایت کامل و به صورت مستقیم توسط کاربر فعال گردد، هرچند دیگر تولیدکنندگان با ترفندهای مختلف کاربر را به فعال کردن آن وا می دارند.

طبق اطلاعات موجود، نرم افزار تعبیه شده در تلویزیون های Vizio بیش از ۱۰۰ میلیارد داده را در هر روز از طریق ۱۰ میلیون تلویزیون خود جمع آوری می کرده که علاوه بر عادات فردی برای تماشای برنامه ها، می توانسته مواردی همچون «سن، جنسیت، سطح درآمد، وضعیت تأهل، تعدد نفرات خانوار، سطح تحصیلات، وضعیت مالکیت منزل و غیره» را نیز مشخص نماید.

همچنین انتقال داده ها از طریق روش های غیر ایمن و بدون استانداردهای امنیتی HTTPS صورت می گرفته، که امکان دستیابی شخص ثالث و نفوذگران احتمالی به آنها را ممکن می سازد.

در هر صورت مالکین محصولات ویزیو دیگر در این مورد نگران نیستند، چون کمپانی مورد بحث از این به بعد سیستم جمع آوری داده را به صورت پیش فرض به حالت غیرفعال درآورده و در صورت نیاز، به صورت صریح از کاربر یا بیننده اجازه می گیرد.

با این حال، تکلیف دیگر تلویزیون ها و دستگاه های پخش خانگی هنوز مشخص نیست، چون می دانیم که همگی آنها به نحوی فعالیت های کاربر را زیر نظر دارند و احتمالاً در این زمینه چندان روراست عمل نمی کنند.

گفتنیست در عصر حاضر تمامی دیوایس های متصل به شبکه، لحظه به لحظه اطلاعات کاربر را جمع آوری می کنند و حتی وب سایت های خبری می توانند به راحتی مدت زمان خواندن مطلب و میزان اسکرول کردن خبر توسط کاربر را بسنجند. حتی این موضوع که مطلبی در مورد تلویزیون های هوشمند را می خوانید، می تواند تبلیغاتی مرتبط را از روش های دیگر سر راه شما قرار دهد.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato