همه چیز درباره آیفون 13
پژو 3008 هم به ایران می آید؛ رقیبی برای کیا اسپرتیج و هیوندای توسان

پژو 3008 هم به ایران می آید؛ رقیبی برای کیا اسپرتیج و هیوندای توسان

نمایشگاه خودروی تهران با تمام حواشی و خبرهایش به پایان رسید و خودروسازان بزرگ دولتی که در دقیقه ۹۰ به جمع شرکت کنندگان این نمایشگاه پیوستند و همین مسئله باعث حضور نه چندان پر قدرت آن ها شد.

کمی بعد اعلام شد که برنامه فروش پژو ۲۰۰۸ توسط شرکت ایران خودرو که قرار بود از اسفند ۹۵ اجرایی شود، به اردیبهشت ۹۶ موکول شده است و همچنان قیمت نهایی مدل عرضه شده از این خودرو در بازار ایران نامشخص است.

ایران خودرو همچنین مدل ۵۰۸ پژو به عنوان یک محصول وارداتی را نیز به این نمایشگاه آورده بود تا نشان دهد برنامه همکاری با این شرکت فرانسوی تنها محدود به تولید در داخل نیست.

حال خبر از حضور دیگر محصول شرکت پژو با نام ۳۰۰۸ به گوش می رسد که آن هم قرار است در سال ۹۶ در کنار پژو ۵۰۸ توسط ایران خودرو به فروش برسد و عملا بخش محصولات تولیدی و وارداتی شرکت پژو به صورت ۵۰:۵۰ جلو خواهد رفت و ایران خودرو را  به یک شرکت وارد کننده خودرو تبدیل خواهد کرد.

در هر صورت پژو ۳۰۰۸ جز جدیدترین محصولات این شرکت فرانسوی است که در کلاس کراس اوور های سایز متوسط قرار می گیرد. نسل دوم پژو ۳۰۰۸ در نمایشگاه پاریس ۲۰۱۶ به صورت رسمی رونمایی و فروش آن از اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز شده است.

زبان طراحی جدید پژو چه در داخل و چه در خارج خودرو خود را نشان می دهد. فاصله محوری این خودرو ۲۶۷۵ mm است و ارتفاع آن به ۱۶۲۰ mm می رسد که مشابه با رقبایی همچون تویوتا rav، رنو کولئوس و خودروسازان کره ای همچون کیا اسپورتیج و هیوندای توسان است.

در حال حاضر پژو تنها مدل محور متحرک جلو این خودرو را تولید می کند که از این نظر در پس تمامی رقبای خود قرار می گیرد. زیرا سیستم چهارچرخ متحرک یا همان AWD به استانداری در این کلاس تبدیل شده است و این مسئله  می تواند باعث کاهش دینامیک رانندگی  در این مدل شود. گرچه میزان مصرف سوخت و وزن پایین تر می تواند از مزیت های آن باشد.

پژو از موتورهای ۱.۲ لیتری و ۱.۶ لیتری توربو و تنفس طبیعی خود که در دیگر محصولات این شرکت مشاهده می شود استفاده کرده است. موتور ۳ سیلندر ۱.۲ لیتری توربوشارژ شده با حداکثر قدرت ۱۳۱ اسب بخار و موتور ۱.۶ لیتری توربوشارژ شده ۱۶۵ اسب بخاری که قرار است در نسخه تولیدی ۲۰۰۸ نیز استفاده شود.

جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک نیز وظیفه انتقال رسانی قدرت را بر عهده دارد. قیمت این خودرو در بازار اروپا از ۲۵ هزار یورو آغاز می شود و بسته به نوع مدل و سطح آپشن تا ۴۰ هزار یورو هم بالا می رود.

با این حساب از حالا مشخص است که پژو ۳۰۰۸ به هیچ عنوان خودرو ارزان قیمتی نخواهد بود و بیش از ۱۷۰ میلیون تومان قیمت خواهد خورد، رقیبی که پژو ۳۰۰۸ را به رقابت در سگمنت شلوغ و سخت کراس اوور های سایز کوچک نظیر کیا اسپرتیج، هیوندای توسان و حتی مدل های دست دوم هیوندای سانتافه و تویوتا RAV4 وارد خواهد کرد.

پیشرانه ۱.۶ لیتری توربو در نظر گرفته شده برای سری جدید پژو های وارداتی ایران خودرو با موتور خودروهای DS5 و DS6 یکسان است.

در واقع نمونه ۱.۶ لیتری و ۱۶۵ اسبی پژو ۳۰۰۸ از نظر پلت فرم با DS6 که چند ماهیست در ایران عرضه می شود، اشتراک فنی دارد و این در حالیست که DS6 با قیمتی در حدود ۲۱۸ میلیون تومان در زمره کراس اوور های لوکس و گران قیمت جای می گیرد.

هرچند هیچ شکی نیست که ۳۰۰۸ از نظر کیفیت کابین و امکانات قرار نیست در سطح و اندازه DS6 باشد، اما می توان گفت که با توجه به شباهت مشخصات فنی، اختلاف قیمت این دو خودرو چندان هم زیاد نخواهد بود، چرا که در صورت وجود اختلاف زیاد ۳۰۰۸ عملا می توند بازار DS6 را به مخاطره بیاندازد.

با چنین شرایطی می توان پیش بینی کرد که نسخه ۱.۶ لیتری و توربو ۲۰۰۸ هم به عنوان برادر کوچکتر ۳۰۰۸ خودرو ارزان قیمتی از آب در نیاید.

هرچند مدیران ایران خودرو در اولین ماه ها پس از امضای قراراد با پژو از عرضه ۲۰۰۸ با قیمتی در حدود ۷۷ میلیون تومان سخن می گفتند، اما کمی بعد مشخص شد که قیمت این خودرو حداقل به اندازه رقیب مستقیمش (رنو کپچر) خواهد بود که به معنای رقمی بیش از ۱۱۰ میلیون تومان است.

البته واردات به شیوه CKD ممکن است باعث کاهش قیمت ۲۰۰۸ نسبت به کپچر شود اما در نقطه مقابل به نظر می رسد که سری اولیه ۲۰۰۸ های ۱.۶ لیتری (مطابق نمونه ای که در نمایشگاه خودرو شهر آفتاب به نمایش در آمد) به صورت وارداتی CBU وارد بازار شوند و با توجه به قیمت جهانی می توان رقمی بیش از ۱۳۰ میلیون تومان را برای این سری پیش بینی کرد.

به عبارت ساده تر رقم ۷۷ میلیونی اولیه مدیران ایران خودرو تقریبا دست نیافتنی است و باید انتظار قیمت های بیش از ۱۰۰ میلیون تومان را برای کلیه پژو های وارداتی (۲۰۰۸، ۳۰۰۸ و ۵۰۸) داشت.

نظرات ۲۴
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato