پوشش خبری لحظه به لحظه MWC 2019

مروری بر وضعیت همراه اول، ایرانسل و رایتل بر اساس گزارش وزارت ارتباطات

وزارت ارتباطات مدتی پیش گزارش دوره ای خود از وضعیت ارتباطات داخلی کشور را منتشر کرد. در این گزارش وضعیت تلفن همراه، تلفن ثابت و پست از لحاظ آماری مورد بررسی قرار گرفته است.

در فصل مربوط به تلفن همراه، گروه آمار و اطلاعات وزارات ارتباطات از ضریب نفوذ ۱۰۱ درصدی موبایل در کشورمان خبر داده و به تحلیل نقش اپراتورها در این رابطه پرداخته است.

در ادامه با یکدیگر قسمت هایی از این گزارش را مرور خواهیم کرد. شایان ذکر است که این گزارش بر اساس اطلاعاتی تهیه شده است که تا پایان آذر ۹۵ گردآوری شده اند.

خطوط واگذار شده

به گفته وزارت ارتباطات تا کنون بیش از ۱۵۱ میلیون شماره واگذار شده که از این عدد بیش از ۸۰ میلیون شماره فعال هستند.

تعداد سیم کارت های همراه اول ایرانسل رایتل

از میان کل شماره های واگذار شده، ایرانسل با عددی نزدیک به ۷۹ میلیون پیشتاز است و پس از آن همراه اول با ۶۵ میلیون شماره در رتبه دوم قرار دارد. با وجود اینکه ایرانسل تعداد شماره بیشتری را واگذار کرده اما تنها ۳۹ درصد از آن ها (۳۱ میلیون شماره) در شبکه این اپراتور فعال هستند. این در حالیست که بر اساس نمودار بالا ۷۲ درصد از مشترکان همراه اول (۴۷ میلیون شماره) خطوطشان در حال حاضر دایر است.

رایتل نیز که حالا نزدیک به ۶ سال از زمان فعالیتش می گذرد، موفق به واگذاری بیش از ۶ میلیون شماره شده که از این میان تنها ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار شماره در شبکه این اپراتور فعال هستند.

نکته جالب اما تمایل بیشتر کاربران به سیم کارت های اعتباری است. بر اساس گزارش وزارت ارتباطات ۹۹ درصد از شماره های واگذار شده ایرانسل اعتباری هستند و تنها ۱ درصد از آن ها دائمی محسوب می شوند. همراه اول اما تعداد شماره های دائمی بیشتری را دارد و ۲۸ درصد از خطوط آن به شکل دائمی هستند.

ضریب نفوذ

طبق آنچه که وزارت ارتباطات در گزارش خود آورده، بیشترین ضریب نفوذ با ۵۹ درصد متعلق به همراه اول است و پس از آن ایرانسل با ۳۹ درصد در رتبه بعدی قرار دارد.

مقایسه آمار سال ۹۵ با آنچه که در سال ۹۴ منتشر شد، نشان می دهد که نفوذ همراه اول ۶ درصد رشد و نفوذ ایرانسل نیز ۱ درصد رشد داشته است.

شایان ذکر است که پوشش جمعیتی کل کشور برای همراه اول عددی برابر با ۹۶.۵ درصد و برای ایرانسل ۸۵.۹ درصد است.

سهم بازار

سهم بازار اپراتور ها ایرانسل همراه اول رایتل

در نهایت گزارش وزارت ارتباطات نشان می دهد که در حال حاضر ۵۹ درصد از بازار در اختیار همراه اول و ۳۹ درصد در اختیار ایرانسل است و رایتل نیز تنها ۲ درصد از این بازار را در اختیار دارد.

حال باید منتظر نشست و دید که آیا حضور اپراتورهای مجازی (MVNO) می تواند بر روی رقابت جذاب بین اپراتورها تاثیر گذار باشد یا خیر.

شما در رابطه با این گزارش چه نظری دارید؟

مطالب مرتبط

سیستم کنترل حساب اینترنتی ایرانسل هک شد؛ حمله دفع شده است

چند ماه پیش بود که امکان دسترسی به اطلاعات شخصی برخی از کاربران ایرانسل از طریق یک ربات تلگرامی به نام MTN Pro فراهم شد و به موجب آن داده های شخصی 15 تا 20 میلیون مشترک این اپراتور در اختیار هکرها قرار گرفته و با قیمت حدودی 5 تا سی میلیون به فروش رفت. به تازگی نیز... ادامه مطلب

ایرانسل 4G را به بندر عباس برد

ایرانسل امروز طی مراسمی، راه اندازی شبکه 4G در شهر بندرعباس را به صورت رسمی اعلام کرد. پیش از این، نسل سوم این اپراتور به غیر از این شهر در کیش، قشم، بندر کنگ، گچین و درگهان به بهره‌برداری رسیده بود. این چهاردهمین شهر کشور است که توسط ایرانسل تحت پوشش نسل چهارم تلفن همراه با... ادامه مطلب

سامانه شهر هوشمند ایرانسل در انزلی راه‌ اندازی شد

سامانه شهر هوشمند و خدمات شهروندی هوشمند ايرانسل با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهوری، در منطقه آزاد انزلی راه‌اندازی شد. این سامانه از فناوری‌ های نوین به ویژه خدمات اینترنت اشیا (IoT) بهره می‌گیرد و امكان یکپارچه‌ سازی و بهره‌ بردارى از خدمات گوناگون شهرى را بر بسترى هوشمند و كارا فراهم می‌كند. ایرانسل خبر می دهد که... ادامه مطلب

مدیر عامل ارتباطات سیار در گفتگو با دیجیاتو: LTE همراه اول در 21 شهر راه اندازی شده

سال گذشته، اخبار ضد و نقیضی از زمان ارائه شبکه نسل چهارم موبایل توسط همراه اول منتشر شد، که در آخرین اظهار نظر مدیرعامل این شرکت از راه اندازی LTE قبل از شروع سال 94 خبر داد. اما از آن زمان به بعد در رابطه با موضوع راه اندازی 4G و شایعات موجود، اخبار و اطلاعات... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات علت افشای اطلاعات مشترکان ایرانسل را به نمایندگان مجلس توضیح داد

پس از ماجرای افشای اطلاعات مشترکان ایرانسل توسط یک ربات تلگرام، مسدود شدن آن ربات و علی رغم سکوت طولانی مدت مسئولان ایرانسل، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صحن مجلس در این باره توضیحاتی داده است. گفتنی است رباتی در تلگرام طی روز های اخیر، با دریافت شماره‌ های ایرانسل، اقدام به افشای اطلاعات شخصی... ادامه مطلب

گزارش میدانی دیجیاتو: آیا کاربران از آنتن دهی اپراتورهای موبایل رضایت دارند؟

در طول سال های اخیر، شبکه موبایل در ایران گسترش زیادی پیدا کرده و اپراتورها تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا بیش از هر زمان دیگر خدمات خود را به استانداردهای جهانی نزدیک کنند. رومینگ ملی، انحصار شکنی از عرضه اینترنت 3G، ترابردپذیری و ... همگی از اتفاقات خوبی بودند که صنعت... ادامه مطلب

نظرات ۲۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x