مروری بر وضعیت همراه اول، ایرانسل و رایتل بر اساس گزارش وزارت ارتباطات

وزارت ارتباطات مدتی پیش گزارش دوره ای خود از وضعیت ارتباطات داخلی کشور را منتشر کرد. در این گزارش وضعیت تلفن همراه، تلفن ثابت و پست از لحاظ آماری مورد بررسی قرار گرفته است.

در فصل مربوط به تلفن همراه، گروه آمار و اطلاعات وزارات ارتباطات از ضریب نفوذ ۱۰۱ درصدی موبایل در کشورمان خبر داده و به تحلیل نقش اپراتورها در این رابطه پرداخته است.

در ادامه با یکدیگر قسمت هایی از این گزارش را مرور خواهیم کرد. شایان ذکر است که این گزارش بر اساس اطلاعاتی تهیه شده است که تا پایان آذر ۹۵ گردآوری شده اند.

خطوط واگذار شده

به گفته وزارت ارتباطات تا کنون بیش از ۱۵۱ میلیون شماره واگذار شده که از این عدد بیش از ۸۰ میلیون شماره فعال هستند.

تعداد سیم کارت های همراه اول ایرانسل رایتل

از میان کل شماره های واگذار شده، ایرانسل با عددی نزدیک به ۷۹ میلیون پیشتاز است و پس از آن همراه اول با ۶۵ میلیون شماره در رتبه دوم قرار دارد. با وجود اینکه ایرانسل تعداد شماره بیشتری را واگذار کرده اما تنها ۳۹ درصد از آن ها (۳۱ میلیون شماره) در شبکه این اپراتور فعال هستند. این در حالیست که بر اساس نمودار بالا ۷۲ درصد از مشترکان همراه اول (۴۷ میلیون شماره) خطوطشان در حال حاضر دایر است.

رایتل نیز که حالا نزدیک به ۶ سال از زمان فعالیتش می گذرد، موفق به واگذاری بیش از ۶ میلیون شماره شده که از این میان تنها ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار شماره در شبکه این اپراتور فعال هستند.

نکته جالب اما تمایل بیشتر کاربران به سیم کارت های اعتباری است. بر اساس گزارش وزارت ارتباطات ۹۹ درصد از شماره های واگذار شده ایرانسل اعتباری هستند و تنها ۱ درصد از آن ها دائمی محسوب می شوند. همراه اول اما تعداد شماره های دائمی بیشتری را دارد و ۲۸ درصد از خطوط آن به شکل دائمی هستند.

ضریب نفوذ

طبق آنچه که وزارت ارتباطات در گزارش خود آورده، بیشترین ضریب نفوذ با ۵۹ درصد متعلق به همراه اول است و پس از آن ایرانسل با ۳۹ درصد در رتبه بعدی قرار دارد.

مقایسه آمار سال ۹۵ با آنچه که در سال ۹۴ منتشر شد، نشان می دهد که نفوذ همراه اول ۶ درصد رشد و نفوذ ایرانسل نیز ۱ درصد رشد داشته است.

شایان ذکر است که پوشش جمعیتی کل کشور برای همراه اول عددی برابر با ۹۶.۵ درصد و برای ایرانسل ۸۵.۹ درصد است.

سهم بازار

سهم بازار اپراتور ها ایرانسل همراه اول رایتل

در نهایت گزارش وزارت ارتباطات نشان می دهد که در حال حاضر ۵۹ درصد از بازار در اختیار همراه اول و ۳۹ درصد در اختیار ایرانسل است و رایتل نیز تنها ۲ درصد از این بازار را در اختیار دارد.

حال باید منتظر نشست و دید که آیا حضور اپراتورهای مجازی (MVNO) می تواند بر روی رقابت جذاب بین اپراتورها تاثیر گذار باشد یا خیر.

شما در رابطه با این گزارش چه نظری دارید؟

مطالب مرتبط

MTN با فروش سهام ایرانسل از بازار ایران خارج می‌شود

کمپانی MTN Group که ۴۹ درصد از سهام ایرانسل را در اختیار دارد، از تصمیم خود برای خروج از بازار خاورمیانه و ایران خبر داده است. دلیل این تصمیم کاهش جذابیت‌های این منطقه به خاطر افت سودآوری و تحریم‌های غرب عنوان شده است.MTN یکی از بازیگران اصلی در بازار ارتباطات خاورمیانه و آفریقا است و در... ادامه مطلب

ایرانسل برنده جایزه سال تحول دیجیتال ایران شد

ایرانسل «جایزۀ سال تحول دیجیتال ایران»، تندیس زرین رهبری دیجیتال، تندیس زرین زبدگی دیجیتال و تندیس برنزی نوآوری دیجیتال را در چهارمین دورۀ ارزیابی ملی تحول دیجیتال به دست آورد.در مراسم پایانی این ارزیابی که عصر سه‌شنبه، 14 مرداد ماه 1399 در دانشکدۀ مدیریت دانشگاه تهران به دلیل لزوم موازین بهداشتی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی... ادامه مطلب

جریمه وزارت ارتباطات برای اپراتورهای متخلف سنگین‌تر شد

کمیسیون تنظیم مقررات، در مصوبه‌ای که امروز در دولت تصویب شد، اپراتورها را ملزم به توجه به اخطار سازمان تنظیم و بازگرداندن وجوه بسته‌های اینترنت به کاربران کرد؛ نکته مهم این مصوبه اینجاست که حالا وزارت ارتباطات می‌تواند در ازای هر روز تاخیر تا سقف یک دهم درصد از درآمد ناخالص سالیانه‌ی اپراتورها، آن‌ها را... ادامه مطلب

هکرهای منتسب به ایران برای اولین بار در یک حمله سایبری از DoH استفاده کردند

یک گروه هک منتسب به ایران موسوم به Oilrig به اولین گروه هک شناخته شده‌ای تبدیل شد که از پروتکل DNS-over-HTTPS یا DoH در حملاتش استفاده می‌کند.«Vincente Diaz»، از تحلیلگران بدافزار برای آنتی ویروس کسپرسکی می‌گوید گروه هک Oilrig ماه می سال جاری میلادی ابزار جدیدی را به مجموعه ابزارهای خود اضافه کرده است. به... ادامه مطلب

مدیرعامل همراه اول: درآمد ما از اینترنت موبایل تغییری نداشته است

مدیرعامل همراه اول در نامه‌ای به رئیس اداره نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار، در خصوص تغییرات اخیر بسته‌های اینترنت همراه اول توضیحاتی داد و تاکید کرد در این تغييرات، هيچگونه نقض مصوبات سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی يا تخلفی صورت نپذيرفته و این تغییر حتی باعث افزایش درآمد همراه اول نیز نشده... ادامه مطلب

پلیس فتا: فعالیت لایکی در ایران ممنوع است؛ مسئولیت نظرات کاربران با صاحب اکانت است

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اعلام کرده که فعالیت اپلیکیشن لایکی در ایران ممنوع است و مارکت‌های داخلی مجاز به ارائه این اپلیکیشن نیستند.اپلیکیشن لایکی یکی از جدیدترین شبکه‌های اجتماعی به شمار می‌رود که در همراستا با محبوبیت تیک تاک در دنیا محبوب شده و نوجوانان و جوانان بسیاری... ادامه مطلب

نظرات ۲۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟