گزارش دیجیاتو از آخرین نشست خبری ششمین جشنواره بازی های رایانه ای تهران

گزارش دیجیاتو از آخرین نشست خبری ششمین جشنواره بازی های رایانه ای تهران

صبح امروز، ۱۶ اسفند ماه، نشست خبری جشنواره بازی های رایانه ای تهران با حضور متین ایزدی، دبیر جشنواره امسال برگزار شد و اطلاعات تکمیلی در مورد برنامه اختتامیه جشنواره، در اختیار رسانه های حاضر قرار گرفت.

اولین حاشیه مراسم اختتامیه امسال، تغییر ناگهانی زمان برگزاری آن از ۵ اسفند به ۲۱ اسفند بود. ایزدی در توجیه این تغییر برنامه گفت:«این تغییر زمانی به دلیل طولانی شدن فرآیند داوری آثار ارسالی بود که به هر چه شفاف تر شدن روند داوری کمک کرده و سبب می شود برنامه ریزی ها برای بهتر برگزار شدن اختتامیه نیز به خوبی پیش رود.

روند داوری جشنواره امسال به این گونه بود که تمامی داوران آثار ارسالی را در شرایط ایزوله تجربه و نمره خود به هر اثر را اعلام کردند. در نهایت در بازه زمانی باقی مانده، آثار منتخب بار دیگر نیز داوری شدند.»

سپس، ایزدی آماری از آثار ارسالی ارائه کرد و گفت:«از مجموع ۱۸۷ بازی ارسال شده، ۱۶۰ عنوان برای پلتفرم اندروید، ۳۵ بازی برای iOS و ۳۶ اثر نیز برای کامپیوترهای شخصی بودند که تمامی آن ها رشد خوبی را نسبت به جشنواره پارسال نشان می دهند.

سازندگان این آثار ارسالی را نیز ۱۰۵ شرکت بازی سازی و ۴۲ تیم بازی ساز مستقل تشکیل می دادند.»

ایزدی همچنین از پایان فرآیند داوری آثار ارسالی خبر داد و گفت:«داوری آثار جشنواره امسال توسط ۱۳ داور داخلی و ۱۶ داور بین المللی به پایان رسیده و نماینده صنف بازی سازان نیز در تمامی جلسات داوری حضور داشته است.»

جوایز عملیاتی

متین ایزدی از اهمیت و نقش جشنواره بازی های رایانه ای تهران در صنعت بازی گفت و آن را چون چرخ دنده ای دانست که بازی ها را به بازار و مخاطب متصل می کند.

او در اینباره گفت:«بنیاد ملی بازی های رایانه ای همواره به دنبال حامیان و همراهانی است که بتوانند بازی سازان و صنعت بازی سازی ایران را یاری دهند، حمایتی که فراتر از مباحث مالی است چرا که بنیاد هیچگاه به دنبال حمایت مالی اسپانسرها نیست.

خوشبختانه امسال حامیان بزرگی داریم که در مقیاسی وسیع تر به حمایت از صنعت بازی می پردازند. ما این حمایت ها و قابلیت های ارائه شده توسط آن ها را جوایز عملیاتی می نامیم. مانند پارسال، جوایز نقدی نیز به آثار منتخب تعلق می گیرد اما ما اهمیت جوایز عملیاتی را بیشتر می دانیم.»

دبیر جشنواره افزود:«شرکت ایرانسل یکی از حامیان جشنواره امسال است که جوایزی چون میزبانی بازی های آنلاین روی سرورهای ایرانسل و تخصیص ترافیک ارزان تر را برای بازی های برتر تدارک دیده است.

شرکت تبلیغاتی تپسل به عنوان حامی دیگر جشنواره، پکیج های مختلفی مثل تخفیف ویژه ۵۰ درصدی تبلیغات، مشاوره تبلیغاتی رایگان و ... را برای آثار برتر امسال در نظر گرفته است.

کافه بازار چون سال های گذشته به حمایت خود از جشنواره ادامه می دهد و با قرار دادن بازی های برتر سال به مدت ۵ روز در بنر بزرگ صفحه اول، به دیده شدن این عناوین کمک شایانی می کند.

در آخر، آپارات نیز با ارائه ردیف اختصاصی به جشنواره بازی های رایانه ای، کمک بسیاری به فرهنگ ساخت تریلر از بازی های ایرانی کرده و همچنین ویدیوی بازی های برتر جشنواره در صفحه اول آپارات به نمایش در خواهند آمد. مراسم اختتامیه نیز توسط آپارات به صورت زنده استریم می شود.»

وی جوایز عملیاتی نمایشگاه TGC را یکی دیگر جوایز مهم اعلام کرد و گفت:«به عناوین برتر غرفه ۹ متری رایگان، معرفی بازی به ناشران در روز ناشران نمایشگاه و بلیط های رایگان برای شرکت در کنفرانس‌ ها و کلاس های تخصصی اعطا می ‌شود.»

ایزدی در جریان نشست خبری اعلام کرد که بنیاد ملی بازی های رایانه ای برای جشنواره امسال، ۳۵ الی ۴۰ جایزه از جمله غزال زرین، لوح تقدیر و جوایز نقدی در نظر گرفته است.

جوایز زیاد امسال این نگرانی را ایجاد می کند که مراسم اختتامیه ششمین جشنواره بازی های رایانه ای تهران نیز همانند پارسال به طول انجامد.

ایزدی در پاسخ به سوال دیجیاتو در مورد زیاد بودن تعداد جوایز مشخص شده و احتمال طولانی شدن برنامه، گفت:«متاسفانه برنامه اختتامیه سال گذشته طولانی شد اما امسال بسیار تلاش کردیم تا برنامه اختتامیه را روی ۳ ساعت تنظیم کنیم. با وجود تعداد آثار ورودی بسیار، تلاش شده تا ویدیوهای اختتامیه کوتاه تر شوند. تعداد جوایز جشنواره پارسال نیز تقریباً به همین تعداد بود و ما نباید به دلیل کوتاه تر کردن مدت زمان برنامه، تعداد جوایز را کاهش دهیم، بلکه برنامه باید به صورت فشرده تر اجرا شود. من نیز معتقد هستم که در برنامه ریزی مراسم امسال به این هدف رسیده ایم، مگر آن که اتفاق غیر منتظره ای رخ دهد.»

اختتامیه ششمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران با حضور دکتر صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری روز شنبه ۲۱ اسفند ماه از ساعت ۱۸ الی ۲۲ در سالن اصلی مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار خواهد شد.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato