راهنمای استراتژی های ابتدایی در بازی Horizon Zero Dawn

راهنمای استراتژی های ابتدایی در بازی Horizon Zero Dawn

Horizon Zero Dawn، دنیایی وسیع و زیبا در برابر تان قرار می دهد، دنیایی فرا آخرالزمانی که به راحتی در آن غرق خواهید شد. اما همین دنیا، می تواند با آیتم ها و کوئست های متنوعش شما را گیج کند. با پیش روی در بازی، دست تان راه خواهد افتاد و متوجه خواهید شد که چگونه باید وقت تان را در هورایزن مدیریت کنید و کدام کار ها را در اولویت قرار دهید. این مقاله را تهیه کردیم تا به فرایند یادگیری تان سرعت ببخشیم.

رابط کاربری

اگر که پیش تر بازی هایی در ژانر نقش آفرینی بازی کرده باشید، احتمالا رابط کاربری هورایزن هم برای تان آشنا به نظر می رسد. رابط کاربری هورایزن، اطلاعات بسیاری را در اختیار شما قرار می دهد، پس بیاید این رابط کاربری را بشکافیم و با تک تک المان های موجود در آن آشنا شویم.

۱. نوار سلامتی و کیسه دارو

در گوشه بالا سمت چپ رابط کاربری، ظرفیت نوار سلامتی و کیسه دارو تان را مشاهده می کنید. سلامتی تان با نوار قرمز رنگ و دارو های تان با نوار سبز رنگ مشخص شده. کاربرد نوار سلامتی که کاملا واضح و مانند تمامی بازی های دیگر است، هنگامی که آسیب دریافت می کنید، این نوار به مرور خالی می شود تا این که سرانجام از پای در آیید. اما کیسه دارو، حکم منبعی برای احیا سلامتی تان را دارد، یعنی این که می توانید با دارو های تان، سلامتی تان را بهبود بخشید و نوار سلامتی تان را پر کنید. برای پر کردن کیسه دارو تان هم باید گیاهان دارویی جمع آوری کنید. البته معجون هایی هم هستند که سلامتی تان را بازیابی می کنند، اما دارو ها را فقط می توان با جمع آوری گیاهان دارویی به دست آورد.

۲. ماموریت فعلی

اگر که ماموریتی (ماموریت اصلی، ماموریت فرعی، کار های مختلف و ... فعالیت های بسیاری برای انجام دادن در هورایزن وجود دارد!) را برگزیده و فعال کرده باشید، اطلاعات مربوط به آن ماموریت در این بخش از رابط کاربری به نمایش در خواهد آمد. این اطلاعات شامل نام، قدم بعدی در راستای به اتمام رساندن و وضعیت فعلی ماموریت می شود.

۳. قطب نما

نوار بالای رابط کاربری، صرفا یک قطب نما است و نه یک نقشه کوچک از محیط بازی. اما همین قطب نما، جهت مکان ها و نقاط مهم اطراف را نشان می دهد و شما را به سمت آن ها راهنمایی می کند.

۴. آیکن مخفی کاری

کاربرد این آیکن کاملا واضح است و بی شباهت به آیکن مخفی کاری در اسکایریم نیست. بخش مرکزی این آیکن به شکل یک چشم است و اگر این چشم بسته باشد، یعنی که شما از دید دشمنان و خطر های اطراف تان پنهانید. برعکس، اگر این چشم باز باشد، یعنی که دشمنان تان به شما دید دارند. اما اطراف این چشم، ممکن است چندین پرانتز هم قرار گرفته باشد. این پرانتز ها نشان می دهند که صدای تولید شده توسط شما تا چه حد بلند است. طبیعتا برای مخفی کاری، باید کم تر سر و صدا کنید.

۵. لول و امتیازات تجربه

مانند تمامی بازی های نقش آفرینی، در هورایزن هم با انجام فعالیت های مختلف، امتیازات تجربه کسب می کنید. نوار گوشه بالا سمت راست رابط کاربری، لول فعلی تان را نشان می دهد و همچنین مشخص می کند که چقدر دیگر باید امتیاز تجربه جمع کنید تا به لول بعدی برسید.

۶. جهت ماموریت

اگر ماموریتی برگزیده و فعال کرده باشید، این آیکن و فلش کنارش نشان می دهد که برای رسیدن به هدف تان، باید به کدام جهت بروید.

۷. منابع

جهان هورایزن، پر شده از منابع مختلف که باید برای مقاصد مختلف آن ها را جمع آوری کنید. این آیتم ها و یا منابع، با آیکن خاصی نمایش داده می شوند. هر گروه از منابع و آیتم ها، آیکن مخصوص به خود را دارند و رنگ این آیکن هم کمیابی آن را نشان می دهد. لازم به ذکر است که اگر اینونتوری تان پر باشد و جایی برای آیتم ها و منابع نداشته باشید، آین آیکن ها به رنگ قرمز در خواهند آمد.

۸. تاریخچه جمع آوری منابع

در سمت چپ رابط کاربری و بالاتر از میان بر آیتم ها، تاریخچه منابعی که فراهم کرده اید نهفته است. این بخش از رابط کاربری، به شما یادآوری می کند که اخیرا از چه منبعی و به چه تعدادی جمع آوری کرده اید. با توجه به این که جمع آوری منابع در هورایزن اهمیت ویژه ای دارد و گاها شروع به گشت و گذار در محیط بازی برای به دست آوردن منبع خاصی خواهید کرد، این بخش از رابط کاربری به خوبی به شما نشان می دهد که چه تعداد از منبع مورد نیاز تان را جمع آوری کرده اید و چقدر با هدف تان فاصله دارید.

۹. میان بر آیتم ها

این میان بر ها اندکی با میان بر هایی که در دیگر بازی های نقش آفرینی دیده اید متفاوت اند. شاید در نگاه اول شبیه به میان بر های دارک سولز به نظر برسند، اما واقعیت این است که هیچ شباهتی به آن بازی ندارند. میان بر بالا همیشه به کیسه دارو تان اختصاص داده شده، یعنی با فشردن جهت بالای d-pad، شخصیت تان دارو مصرف می کند تا سلامتی اش را بهبود بخشد. با کلید های راست و چپ d-pad، بین آیتم های تان، معجون ها و تله ها، جابجا می شوید. با کلید پایین d-pad هم آیتمی که در حال حاضر انتخاب شده را مصرف می کنید.

لول آپ

هورایزن عنوانی است در سبک نقش آفرینی و طبیعتا مانند تمامی بازی های ژانر، پر است از مکانیزم های مختلفی چون انواع مختلف آسیب، درخت مهارت ها و مدیریت اینونتوری. اما یکی از مهم ترین این ها، امتیازات تجربه و سیستم لول بندی است. این سوال پیش می آید که در هورایزن، چگونه می توان لول را افزایش داد؟ پاسخ این سوال این است که اصلا نباید نگران لول و جمع آوری امتیازات تجربه باشید!

تقریبا هر کاری که در هورایزن انجام دهید، شامل به اتمام رساندن ماموریت ها و کوئست ها و شکار حیوانات و ماشین ها، برای تان امتیازات تجربه به ارمغان می آورد. وقتی هم که امتیازات تجربه تان به مقدار مشخصی رسید، لول تان بالا تر می رود. می توانید لول فعلی و مقدار امتیاز تجربه ای که باید تا رسیدن به لول بعدی به دست بیاورید را در رابط کاربری مشاهده کنید.

با بالا رفتن لول تان، ظرفیت نوار سلامتی تان بیشتر می شود و به صورت اتوماتیک، یک Skill Point هم به دست میاورید. نکته مهم این است که این Skill Point ها به چه دردی می خورد و دقیقا چگونه باید ازشان استفاده کرد. در بخش بعدی به آن ها خواهیم پرداخت.

مهارت ها

مانند تمامی بازی های این سبک، هورایزن هم درخت هایی از مهارت های مختلف دارد و برای آزاد سازی مهارت ها، باید Skill Point خرج کنید. اما پیش از مصرف کردن Skill Point های تان، باید ابتدا با کاربرد هر یک از درخت های مهارت و کاربرد دقیق مهارت ها شان آشنا شوید.

مهارت ها در سه درخت Forager ،Brave و Prowler جای می گیرند. به طور کلی مهارت های درخت Prowler روی مخفی کاری تمرکز دارند. مهارت های شاخه Brave بیشتر مربوط به مبارزات و قدرت فیزیکی آلوی هستند و مهارت های Forager هم کارتان را در گشت و گذار و جمع آوری منابع راحت تر می کنند.

شاید شما دوست داشته باشید که فقط روی یکی از این درخت ها تمرکز کنید، اما واقعیت این است که در تمامی این گروه ها، مهارت هایی وجود دارد که کسب کردن شان لازم و ضروری است! به همین دلیل هم هست که گاهی گیج می شوید، نمی دانید که از کجا شروع کنید و کدام مهارت ها را آزاد کنید. به همین دلیل هم لیستی از مهارت های ضروری را گرد آورده ایم.

Healer: این مهارت که در ستون وسطی درخت Forager در ردیف اول واقع شده، فرایند مصرف دارو و بازیابی سلامتی تان را سرعت می بخشد. شاید این مهارت به نوبه خود خیلی مفید به نظر نرسد و کاربرد زیادی نداشته باشد، اما آزاد کردن آن برای دسترسی یافتن به مهارت Herbalist، یکی از مهم ترین مهارت ها در هورایزن لازم است! برای آزاد سازی این مهارت، نیاز به یک واحد Skill Point دارید.

Herbalist: در ردیف دوم شاخه Forager، ستون وسط و درست پایین Healer، این مهارت قرار گرفته و برای آزاد کردنش باید ۲ واحد Skill Point خرج کنید، یعنی باید صبر کنید تا لول تان ۲ بار بالا برود. اما سودمندی این مهارت، کاملا ارزش این صبر را دارد. این مهارت ظرفیت کیسه دارو تان را بهبود می بخشد، در نتیجه باعث می شود که بتوانید بیشتر سلامتی خود را بازیابی کنید و در محیط وحشی هورایزن، راحت تر و بیشتر دوام بیاورید.

Silent Strike: این مهارت مخفی کاری، در ستون چپ و ردیف اول درخت Prowler قرار گرفته، به شما اجازه می دهد که مخفیانه به حریفان تان آسیب برسانید. یک Silent Strike، حریفان کوچک تر و کم لول تر را از پای در میاورد و به بقیه آسیب قابل توجهی می رساند. آزاد کردن این قابلیت نیاز به فقط یک Skill Point دارد.

Concentration: یکی از اصلی ترین سلاح های شما در هورایزن کمان شما است. تیر اندازی با کمان هم نیازمند نشانه گیری دقیق است. گاها مجبور می شوید که حیوانات و ماشین های کوچک را در فاصله دور نشانه بگیرید که کار چندان راحتی نیست. این مهارت که در ردیف اول، ستون سمت چپ درخت Brave واقع شده، با آهسته تر کردن زمان، به شما کمک می کند که راحت تر نشانه بگیرید. برای باز کردن این مهارت هم نیاز به نیاز به یک Skill Point دارید.

Critical Hit: اگر حریف تان، چه انسان و چه ماشین، روی زمین بیافتد، این مهارت به شما اجازه می دهد که به آن ها نزدیک شده و با نیزه تان آسیب قابل ملاحظه ای بهشان وارد کنید. به دلایل متعددی ممکن است دشمن تان زمین گیر شود، مانند وارد کردن آسیب زیاد، گیر انداختن شان در تله ها و یا حتی با استفاده از مهارت Knock down. بنابراین این مهارت بسیار سودمند است. این مهارت هم از مهارت های ردیف اول شاخه Brave است که در ستون وسطی این درخت قرار گرفته و آزاد کردنش یک Skill Point می طلبد.

Lure Call: با این مهارت می توانید بین گروهی از دشمنان، توجه فقط یکی را به خود جلب کنید و او را به سمت خود بکشانید. با ایجاد فاصله بین دشمنان تان، شانس شما هم برای موفقیت بیشتر می شود. اگر هم که از دید دشمنان پنهان باشید، می توانید در ادامه و با Silent Strike، کار حریف تان را یک سره کنید.  همچنین آزاد کردن Lure Call، از  جمله موارد مورد نیاز برای یادگیری مهارت هایی است که در ادامه بازی نیاز فراوانی به آن ها پیدا خواهید کرد. این مهارت، اولین مهارت ستون چپی درخت Forager است و باز کردنش یک Skill Point نیاز دارد.

مبارزات

مبارزات هورایزن به این شکل است که یا با کمان تان، از فواصل دور به دشمنان و حریفان تان شلیک می کنید، یا به آن ها نزدیک شده و با نیزه تان به آن ها آسیب می رسانید. البته این فقط کلیت ماجرا است! مبارزات هورایزن، به خاطر مکانیزم های متنوع و آیتم های مختلف، خیلی پیچیده تر از این حرف ها است.

هر سلاح و یا تیر، به طور طبیعی و یا با شخصی سازی هایی که بازیکن انجام می دهد، ممکن است نوعی خاص از آسیب وارد می کند که به نام Elemental Damage شناخته می شود. هر یک از دشمنان هم نسبت به المان مشخصی، یعنی نوع خاصی از این آسیب ها، آسیب پذیرند. با Scan کردن ماشین ها، می توانید متوجه شوید که کدام نقاط از بدنه آن ها حساس تر است و چه المانی آسیب بیشتری به آن ها وارد می کند. با اسکن کردن دشمنان، تمامی اطلاعات کسب شده در مورد آن ها در دفترچه تان ذخیره می شود و هر وقت که بخواهید می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید.

اما آسیب ها به ۶ گروه طبقه بندی می شوند. ضربه های ساده، ضربه هایی که در برابر آرمور قدرتمند اند و زره ها را می شکافند، و ضربه هایی که به یکی از المان های Fire ،Freeze ،Shock و Corruption تعلق دارند. هر کدام از این ها آیکن خاص خود را دارند تا از یکدیگر، تمیز داده شوند.

سلاح ها

حالا که فهمیدیم آسیب ها بر چند دسته اند، وقتش رسیده که ببینیم اصلا چطور می توان آسیب رساند. در هورایزن شما کار خود را با یک کمان و نیزه ساده شروع می کنید، اما در طول بازی متوجه خواهید شد که می توانید به طرق مختلف، سلاح ها و آیتم های خیلی بهتری به دست بیاورید. برای مثال می توانید از فروشندگان، آیتم تهیه کنید. یکی از این این فروشنده ها را در مرحله Point of The Spear در اوایل بازی ملاقات خواهید کرد. اما برویم سراغ انواع سلاح ها.

Spear: نیزه شما در تمامی طول بازی، همان نیزه ای است که در ابتدای بازی می گیرید. نه می توانید آن را عوض کنید و نه تغییری درش ایجاد کنید. البته حقیقت این است که شما به مرور عاشق نیزه تان خواهید شد و فکر عوض کردنش هم به ذهن تان خطور نخواهد کرد.

Hunting Bow: در کنار نیزه تان، این کمان، سلاح اصلی شما است. هزینه توسعه تیر های این کمان زیاد نیست و آسیب خوبی هم وارد می کند. سرعت تیراندازی نسبتا قابل قبولی هم دارد. به طور کلی این کمان، سلاحی استاندارد است. همه کاری را به خوبی انجام می دهد، اما قدرت ویژه ای هم ندارد.

War Bow: تیر های این کمان، آسیب المنتال وارد می کنند، همان آسیب هایی که در بخش قبل در مورد شان توضیح دادیم. سرعت تیر اندازی با این کمان ها نسبت به کمان قبلی بیشتر است، اما آسیبی کمتری در مقایسه با آن وارد می کناد. کاربرد اصلی این کمان، وارد کردن آسیب المنتال است.

Sharpshot Bow: این کمان، بین هم کلاسی هایش حکم اسنایپر را دارد. اولا فاصله هر دو شلیک متوالی با آن نسبت به دو کمان دیگر زیاد است و همچنین هزینه تولید تیر هایش هم بالا است، اما آسیب بیشتری وارد می کند و همچنین به دلیل زوم بیشترش، فاصله های دور تر را راحت تر هدف می گیرد.

Tripcaster: این سلاح روی زمین تله کار می گذارد. اولین Tripcaster ای که در طول بازی می گیرید، Shock Damage وارد می کند، اما Tripware های بعدی، منفجر می شوند و دشمنانی که در دام شان بیافتند را هم به آتش می کشند.

Ropecaster: این کمان تیری شلیک می کند که به انتهایش طناب متصل شده. برای مثال می توانید یک تیر به حریف تان شلیک کنید و دیگر دیگر را به زمین. به این ترتیب طناب دشمن تان را زمین گیر می کند و به شما این فرصت را می دهد که راحت تر کار او را بسازید.

Rattler: اگر ایده ای ندارید که این سلاح چیست، کافی است که در ذهن خود یک شاتگان را با زوبین (کمان زنبورکی، Crossbow و یا هر اسمی که دارد) ترکیب کنید. این سلاح چندین تیر را با دقت کم شلیک می کند.

Sling: این سلاح ها در واقع نارنجک انداز های دنیای فرا آخرالزمانی Horizon هستند. نارنجک ها، آسیب المنتال وارد می کنند و از آن جایی که منفجر می شوند، به تمامی دشمنانی که در شعاع انفجار شان باشند آسیب می زنند.

هر کدام از این سلاح ها از نظر کمیابی به ۳ دسته طبقه بندی می شوند. سلاح های معمولی، ساده ترین سلاح ها هستند. نسخه Carja، نسخه ای برتر نسبت به نسخه معمولی است و در نهایت ورژن Shadow هر سلاح، بهترین ورژن آن است.

اما کدام یک از این سلاح ها بیشتر به درد شما می خورند؟ همه شان! تمامی سلاح ها کارامد و مفید اند و هر کدام در شرایطی پاسخ گوی نیاز های شما هستند. با ترکیب کردن این سلاح ها، به شیوه های کاملا خلاقانه می توانید دشمنان تان را از سر راه بردارید! مثلا برای از پای در آوردن Bellowback ها، می توانید نارنجکی یخی با Sling به سمت شان پرت کنید. حال که یخ زدند و آرام گرفتند، با Sharpshot تیری به قسمت حساس بدنه شان بزنید. در نهایت با Ropecaster زندانی شان کنید و با نیزه تان به جان شان بیافتید!

اما در ابتدای بازی، باید یک تصمیم مهم بگیرید! بین تمامی این سلاح ها، کدام یک را باید زودتر از بقیه خریداری کنید؟ توصیه ما Ropecaster است. Ropecaster سلاحی است نزدیک برد برای متوقف کردن و زمین گیر کردن روبات های عصبانی ای که به سمت تان حمله ور شده اند. برای مثال اگر نتوانسته اید از دور کار ماشینی را بسازید و آن روبات به شما بیش از حد نزدیک شده، می توانید با Ropecaster او را متوقف کنید. با به زمین خوردن حریفان تان، قادر خواهید بود که مهارت Critical Hit را روی شان به کار ببرید و آسیب سنگینی بهشان وارد کنید.

اینونتوری

آیتم ها، منابع، تیر ها، سلاح ها و زره ها هر کدام بخش مشخصی از اینونتوری تان را اشغال می کنند. در اوایل بازی، خواهید دید که به مرور ظرفیت اینونتوری تان برای برخی از این ها به اتمام می رسد. پس سوالی که پیش می آید این است که چطور باید ظرفیت اینونتوری مان را افزایش دهیم؟ از طریق منوی Crafting، می توانید سایز بخش های مختلف اینونتوری تان را افزایش دهید.

ما توصیه می کنیم که قبل از هر چیزی، ظرفیت بخش منابع اینونتوری تان را بیشتر کنید تا بتوانید منابع بیشتری را جمع آوری و با خود حمل کنید. بعد از به اتمام رساندن مراحل آموزشی، احتمالا قادر خواهید بود که بخش منابع اینونتوری تان را یک و یا حتی دو بار گسترش دهید.

بعد از این، حواس تان را متوجه سلاحی کنید که بیشتر از آن استفاده می کنید. برای مثال در اوایل بازی، افزایش دادن ظرفیت تیردان کمان ها خیلی هزینه بر نیست و حتما هم توصیه می کنیم که آن را ارتقا دهید. همچنین می توانید ظرفیت تیر های Ropecaster را هم بیشتر کنید.

اما آپگرید های نهایی اینونتوری اغلب گران اند، زیرا نیاز به آیتم ها و منابعی دارند که به سختی یافت می شوند. اغلب به آیتم هایی نیاز دارید که فقط با شکار حیوانات حاصل می شوند، پس مجور می شوید که وقت زیادی را صرف گشت و گذار در محیط و شکار حیوانات کنید. به همین دلیل هم هست که گفتیم پیش از هر چیزی، ظرفیت منابع تان را افزایش دهید تا بتوانید در طول بازی، هر چیزی که در سر راه می بینید را بردارید تا در اواخر بازی به مشکل نخورید.

در آخر، لازم است بدانید که نباید بیش از حد خود را درگیر اینونتوری تان کنید! جمع آوری منابع برای گسترش دادن اینونتوری، خیلی راحت شما را از مراحل اصلی و هدف تان دور می کند.بیشتر به ماموریت های اصلی و فرعی بها دهید، منابع لازم را در خلال انجام آن ها کسب خواهید کرد.

ماموریت ها

هورایزن پر است از ماموریت های گوناگون. هر ماموریتی را هم که به اتمام برسانید، دو ماموریت دیگر جایش را پر می کنند! مدام با مردمی مواجه می شوید که به شما کار های جدید می سپارند، ماموریت های مختلف شاخه شاخه می شوند و ماموریت های جدید از دل شان بیرون می آیند و محیط بازی هم پر است از آیتم های جمع کردنی. هورایزن هیچ وقت شما را بی کار نمی گذارد!

هورایزن عنوانی است جهان باز و پر از ماموریت های فرعی. اما تا کی باید ماموریت های اصلی را رها کرد و به ماموریت های فرعی پرداخت؟ خیلی راحت می توان در سیل ماموریت های فرعی غرق شد و خط داستانی بازی را به کل فراموش کرد، اما باید بدانید که لازم نیست تک تک ماموریت های فرعی را همان ابتدای کار انجام دهید! می توانید آن ها را به بعد موکول کنید.

لول شخصیت تان را با لول مرحله اصلی پیش روی تان مقایسه کنید، اگر شخصیت تان چندین لول از لول مرحله بالاتر است، یعنی که وقت زیادی را با ماموریت های فرعی سپری کرده اید د و دیگر باید بروید سر وقت هدف اصلی تان. هر چه لول شما در مقایسه با لول ماموریت اصلی بیشتر باشد، آن مرحله هم برای شما راحت تر می شود، اما ما توصیه می کنیم که مراحل اصلی را به بعد از تمام کردن تمامی مراحل فرعی هر منطقه موکول نکنید. با به اتمام رساندن مراحل اصلی، هم پای تان به مناطق جدید باز می شود، هم با فروشندگان جدیدی ملاقات می کنید که می توانید آیتم ها و سلاح های بهتری را از آن ها خریداری کنید.

نظرات ۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato