وقتی یک بازی ویدیویی از تجربه ای تلخ سخن می گوید؛ داستان پناهجویان سوری را در Bury Me, My Love بشنوید

پناهندگان سوری برای در امان ماندن از جنگ خونینی که در این کشور در حال رخ دادن است، جان خود را به دست قاچاقچیان انسان می سپارند تا در جایی دیگر به آرامش برسند. اما پا گذاشتن به چنین سفر پر خطری آسان نیست و آن ها سعی دارند تا ارتباط خود را با عزیزان شان حفظ کنند و از راهنمایی های آن ها در مواقع مختلف و حساس به بهترین نحو استفاده کنند.

در ارتباط با این موضوع، یک بازی موبایلی در حال توسعه است که داستان زنی به نام نور را روایت می کند. نور پناهنده ای است که برای به دست آوردن آینده ای روشن تر و آزادی از جنگ و خشونت، از سوریه فرار کرده و سفری خطرناک و پر ماجرا را به سوی اروپا آغاز کرده است. Bury Me, My Love در اصل یک صفحه چت خصوصی را شبیه سازی می کند که داستان نور و همسرش، مجد در آن روایت می شود.

در Bury Me, My Love شما در نقش مجد بازی می کنید؛ کسی که مراقبت از والدین پیرش را به مهاجرت ترجیح داده و نتوانسته همسرش را در این سفر خطرناک همراهی کند. اما شما باید در نقش مجد به ماجرای دردناک همسرتان رنگ و بوی زندگی ببخشید و سعی کنید از دشواری هایی که او با آن ها دست و پنجه نرم می کند با خبر شوید.

چرا که نور فرد خود داری است و اغلب سعی می کند حقیقت های تلخ سفرش را از همسرش مخفی نگه دارد. جالب است بدانید که بسیاری از پناهندگان سوری سعی می کنند که با استفاده از پیام رسان هایی مانند WhatsApp، ارتباط خود را با عزیزان شان در این دوران سخت حفظ کنند.

به همین منظور، بازی هم سعی دارد با قرار دادن کاربر در پشت یک صفحه چت خصوصی، او را از درد و رنج پناهندگان جنگی با خبر سازد. در بازی پیام های بسیاری میان مجد و نور رد و بدل می شود. گاهی باید با استفاده به جا از جملات احساسی، حمایت عاطفی خود را بروز دهید و در برخی از موارد حساس، او را با نصیحت های عاقلانه خود راهنمایی کنید.

البته باید گفت که نور همیشه هم به نصحیت های مجد عمل نمی کند و گاهی آن ها را نادیده می گیرد. سیستم انتقال پیام ها هم بسیار شبیه به زندگی واقعی طراحی شده و ممکن است برای ساعت ها هیچ خبری از نور نداشته باشید و از او پیامی دریافت نکنید.

البته باید به این موضوع اشاره کرد که سفر نور به شدت خطرناک است. کافیست برای پی بردن به صحت این ادعا کمی اخبار نگاه کنید تا بفهمید پناهندگان با چه مسائل دشورای برای به دست آوردن شرایطی بهتر، رو به رو هستند. بر اساس آمار منتشر شده در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی، بیش از ده هزار پناهنده در طی سفر به اروپا جان خود را از دست داده اند.

بسیاری از جان باختگان نیز از مردم سوریه بودند که متاسفانه بیشترشان هنگام عبور از دریای مدیترانه، غرق شده اند. گفتنیست که جنگ خونین سوریه، بیش از ۱۰ میلیون نفر از جمعیت این کشور را آواره کرده است. بر اساس این آمار، تقریبا نیمی از جمعیت کل سوریه در حال حاضر پای خود را به قصد مهاجرت از کشورشان بیرون گذاشته اند که اکثریت آن ها در حال حاضر هنوز در خاورمیانه سرگردان هستند.

داستان بازی نیز بر اساس همین واقعیت ها نوشته شده است. توسعه دهندگان بازی با گوش دادن داستان های پناهندگان مختلف سوری، سعی کرده اند تا تصویر واضحی از وضعیت این افراد به تصویر بکشند.

حالا که صحبت از توسعه دهندگان بازی شد، باید گفت که Bury Me, My Love حاصل کار مشترک Figs و استودیو Pixel Hunt فرانسوی است. به همین منظور، وبسایت پولیگون مصاحبه ای با فلورنت مائورین از پیکسل هانت ترتیب داده که در ادامه می توانید متن آن را بخوانید:

بازی ها صرفا برای سرگرمی توسعه داده نمی شوند. بر عکس، من می توانم مثال های زیادی را از مستندات و رمان های گرافیکی برای تان ارائه دهم که نشان می دهند بازی ها هم می توانند مانند هر مدیوم دیگری، به موضوعات مختلف ورود و درباره آن ها صحبت کنند. تنها باید با رعایت فاصله از موضوع مورد نظر، راه و روش درست و صادقانه ای را در پیش گرفت.

فلورنت مائورین در ادامه افزود که می خواهد تجربه چنین واقعیت هایی را برای مردم عادی نیز به تصویر بکشد و آن ها را با راه سختی که پناهندگان در پیش دارند بیشتر آشنا کند. او در ادامه گفت:

ما فعال این حوزه نیستیم. ما حتی از طریق یک سازمان غیر دولتی نیز پشتیبانی نمی شویم. اما ما به پای داستان های مهاجرین و پناهندگان سوری نشستیم. شنیدن درد و رنج های شان ما را تکان داد و تحت تاثیر قرار گرفتیم. حرف های شان باعث شد به این موضوع فکر کنیم که جدا شدن از افراد و چیزهایی که دوست شان داریم، می تواند چه حسی داشته باشد.

باعث شد از سختی های خو گرفتن به جایی که متعلق به خودمان نیست با خبر شویم و با مشکلاتی که آن ها در این راه پشت سر گذاشته اند همزاد پنداری کنیم. به عنوان یک شهروند اروپایی ما دقیقا چه وظیفه ای در مقابل آن ها داریم؟ این سوال بسیار مهمی است. خصوصا در زمانی که شعله های سوزان بیگانه ترسی به شدت قوت گرفته است.

به عنوان یک داستان پرداز، احساس کردیم که مجبوریم تمامی این داستان ها را به اشتراک بگذاریم و آن ها را به دیگران نیز انتقال دهیم. ما خیلی علاقه داریم که کاربران بازی ما بفهمند، وجه اشتراک شان با دو جوان سوری داستان بیشتر از چیزی است که فکرش را می کنند. با این حال نمی خواهیم با شست و شوی مغزی کاربران، این ذهنیت را برای شان به وجود آوریم که تمامی مهاجرین افراد خوب و اشخاصی دوست داشتنی هستند.

شاید پذیرفتن این موضوع کمی احمقانه به نظر برسد، اما خواندن مقالات و مصاحبه با افراد مختلف این تجلی را در من ایجاد کرد که نمی توان «مهاجر» را با قرار دادن در یک دسته یک پارچه، تعریف کرد. با طرز تفکری که رسانه ها از مهاجرین دارند به شدت مخالفم. چرا که هر مهاجر، انسانی منحصر به فرد و خاص است. خوب و بدشان مهم نیست. مهم آن است که همه آن ها در چند ویژگی انسانی، یکسان هستند؛ نقص، امید و آرزو.

ما از تمامی آن ها برای خلق دو شخصیت اصلی و همچنین دیگر کاراکترهایی که در طول مسیر با آن ها آشنا می شوید، الهام گرفته ایم. توسعه این بازی نظر من را در مورد مهاجرت به شدت تغییر داد. امیدوارم که بازی ما همین تاثیر را روی بازیکنانش نیز بگذارد.

منبع:
Polygon
برچسب ها

مطالب مرتبط

طراحی بازی ترسناک در محیط Paint توسط دندانپزشک لهستانی

دندانپزشکی لهستانی با استفاده از ابزارهای ابتدایی مایکروسافت پِینت یک بازی ترسناک و مهیج طراحی کرده است.این بازی که World of Horror (جهان ترس) نام دارد، توسط دکتر Pawel Kozminski طراحی شده و شامل پنج داستان کوتاه است که در یک دهکده ساحلی ژاپنی جریان دارند. پخش دائمی موزیکی ۸ بیتی کمی روی اعصاب است اما تطابق خوبی... ادامه مطلب

بازی World of Goo را به صورت رایگان از فروشگاه اپیک دریافت کنید

مدتی قبل، مهلت دریافت رایگان بازی Transistor از فروشگاه اپیک به اتمام رسید و همان طور که انتظار می‌رفت، عنوان جدیدی جایگزین آن شد. علاقه مندان، از این پس می‌توانند با مراجعه به فروشگاه اپیک بازی World of Goo را بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای دریافت کنند.بازی World of Goo که در سبک معمایی ساخته شده است، در... ادامه مطلب

بازی تحسین شده Gone Home را به صورت رایگان دریافت کنید

در شرایطی که رقابت شدیدی میان اپیک و استیم به وجود آمده و هر یک سعی می‌کنند تا کاربران بیشتری را به سمت خود جذب کنند، فروشگاه هامبل باندل نیز تلاش کرده تا از قافله عقب نماند. به همین منظور، بازی Gone Home برای مدت محدودی در این فروشگاه رایگان شد.فروشگاه هامبل باندل اخیراً از یک... ادامه مطلب

ریزر از نخستین موس و کیبورد مخصوص ایکس باکس وان رونمایی کرد

کمپانی ریزر با رونمایی از نخستین موس و کیبورد مخصوص ایکس باکس وان با نام Razer Turret، شرایط بازی های کراس پلتفرم (بین کنسول و کامپیوتر) را عادلانه تر کرد.تقریباً همه گیمرها معترفند که در بازی های شوتر، رقابت موس و کیبورد با گیمپد عادلانه نیست و کسی که از موس و کیبورد استفاده می... ادامه مطلب

حمایت‌های ساختار همگرا از بازی‌سازان از سال آینده آغاز می‌شود

حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌ها اعلام کرد که بازی‌سازان از ماه فروردین باید منتظر آغاز حمایت‌های ساختار همگرا باشند.طبق گفته‌های کریمی قدوسی، استودیو و تیم‌هایی که برای بهره‌مند شدن از خدمات این ساختار ثبت‌نام کرده‌اند و میزان حمایت دریافتی آ‌ن‌ها مشخص شده، از ۱۷ فروردین تا اسفند سال آینده از این حمایت‌ها بهره‌مند... ادامه مطلب

گزارش دیجیاتو از معرفی نقشه تهران بازی زولا [تماشا کنید]

نقشه تهران بازی زولا چهارشنبه شب با برگزاری رویدادی معرفی شد و هم اکنون کاربران بازی در داخل کشور به این نقشه دسترسی پیدا کرده‌اند.در جریان این رویداد، محمد یعقوبی، مدیر انجمن ورزش‌های الکترونیکی از همکاری با نمایندگان زولا در ایران برای برگزاری مسابقات گفت و اولوچ یوجا، مدیر بازرگانی جهانی زولا نیز به برنامه‌های... ادامه مطلب

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟