جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

موسسه هلندی و ایده جدید جمع آوری زباله های اقیانوسی

«The Ocean Cleanup»، موسسه هلندی که برای پاکسازی سطح اقیانوس ها از زباله تلاش می کند، آمادگی خود برای استفاده از فناوری نوینی که توسعه داده را اعلام کرده است. این نهاد می خواهد سیستم تمیز کننده جدیدی را از ابتدای سال 2018، برای پاکسازی توده بزرگ زباله ای در اقیانوس آرام به کار گیرد.

این توده، بزرگترین مجموعه پسماندهای اقیانوسی شناخته شده، شامل مخلوطی از زباله های پلاستیکی ریز و درشت است که حیات دریایی را مسموم می کند. کاپیتان کشتی که اولین بار در سال 2003 به آن برخورد کرده بود، مشاهدات خود را اینگونه توصیف کرده است:«در طول یک هفته ای که صرف عبور از این پهنه زباله ای کردم، حتی یک نقطه خالی به چشمم نخورد.»

ایده جدید، در مخارج موسسه صرفه جویی فوق العاده ای خواهد کرد

طرح اولیه موسسه برای به دام انداختن زباله های اقیانوسی، استفاده از یک سد 100 کیلومتری متصل به کف اقیانوس بود که در طرح جدید، به جای یک دیوار طویل، 50 سد کوچکتر هرکدام با طول تقریبی 1 کیلومتر در اقیانوس رها خواهند شد. این دیواره ها با استفاده از لنگر سنگین می شوند تا با سرعتی کمتر از سرعت زباله ها و با هدف جمع آوری آنها حرکت کنند.

«بویان اسلَت» بنیانگذار موسسه می گوید طرح اولیه قرار بود نیمی از توده عظیم زباله را طی 10 سال و با هزینه 320 میلیون دلاری جمع آوری کند که حالا با طرح جدید، زمان انجام کار نصف شده و انتظار می رود مخارج برنامه به طور قابل توجهی کاهش یابند.

جالب اینجاست به دلیل سرمایه گذاری شخصیِ بنیانگذار موسسه و تیمش برای انجام پروژه، آنها قصد دارند پلاستیک های جمع آوری شده را تبدیل به کالاهایی مانند عینک دودی و سپر خودرو کرده و بفروشد.

منبع:
Engadget
برچسب ها

مطالب مرتبط

آیا شهرهای زیر دریایی می توانند روزی انسان را در خود سکنی دهند؟

افزایش بدون توقف جمعیت و گرم شدن دمای کره زمین مسأله ای بغرنج است که ذهن صاحب نظران و دانشمندان سراسر دنیا را به خود مشغول کرده. آیا ساخت شهرها در زیر آب می تواند استراتژی مناسبی برای کنترل (یا حتی بهبود) آسیب های ناشی از این دو مشکل عمده باشد؟ در ادامه این مطلب با دیجیاتو... ادامه مطلب

سونی با تکیه بر معضل آلودگی تلفن های همراه، به تبلیغ Xperia M4 Aqua می پردازد

سونی اخیرا سایتی را به نام «dirtyphones» تاسیس کرده تا در آن به کاربران گوشزد نماید تلفن های همراهشان احتمالا از دستشویی های عمومی هم آلوده تر است. این وبسایت در نهایت و پس از ارائه جزئیات و آمارهای مربوطه اینطور نتیجه می گیرد که برای مقابله با مشکل فوق باید تلفن هوشمند Xperia M4 Aqua را تهیه... ادامه مطلب

معاون وزیر صنعت: ایرانیان ٧٢ درصد بیشتر از سهم خود جهان را آلوده می کنند

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان این که سرانه آلوده کردن جهان توسط ایرانیان 1.72 درصد نسبت به سرانه جهانی است تاکید کرد که ملت ایران، ٧٢ درصد بیشتر از سهم خود جهان را آلوده می کنند. «برات قبادیان» با ذکر اینکه جمعیت ایران یک درصد از جمعیت جهان... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x