اچ پی از نمونه آزمایشی ابر رایانه مبتنی بر حافظه «ماشین» رونمایی کرد

اچ پی از نمونه آزمایشی ابر رایانه مبتنی بر حافظه «ماشین» رونمایی کرد

همانطور احتمالاً می دانید بخش سازمانی HP هم اکنون در حال توسعه ابر کامپیوتری با معماری رایانش نوین است و حالا خبر می رسد که این شرکت یک گام دیگر برای عرضه تجاری آن نزدیک تر شده است.

گفتنی است HP از سال ۲۰۱۴ مشغول مطالعه، تحقیق و توسعه ابر کامپیوتر مورد اشاره بوده از آن با نام «ماشین» یاد می شود و برای عصری که با خیل عظیمی از داده مواجه هستیم، طراحی شده است.

«ماشین» در واقع از نوع تازه ای حافظه برخوردار است که می تواند مقدار بسیار زیادی از داده را ذخیره کرده و بی درنگ آنها را آنالیز کند. نمونه آزمایشی و پروتوتایپ ابر رایانه مذکور که هم اکنون توسط HPE تولید شده، حافظه ای با ظرفیت ۱۶۰ ترابایت دارد.

کمپانی HPE در نظر دارد تا مقدار حافظه «ماشین» را به ۴۰۹۶ یوتابایت برساند

اما کمپانی سازنده انتظار دارد تا ظرفیت مموری های نوینش را بسیار بالاتر از مقدار کنونی برده و ماشینی تولید کند که به ۴۰۹۶ یوتابایت (هر یوتابایت معادل با ۱۰ به توان ۲۴ بایت است) فضا دسترسی داشته باشد که این مقدار ۲۵۰ هزار برابر بیشتر از کل داده ایست که در حال حاضر در دنیا ذخیره شده است.

«مگ وایتمن» مدیر عامل اجرایی کمپانی در این باره گفته که «ماشین» قادر است «هر سند پزشکی دیجیتالی مربوط به هر شخص روی کره زمین، تمام داده های فیسبوک، همه سفرهای اتومبیل های خودران گوگل و هر داده ای از اکتشافات فضایی» را در خود ذخیره کرده و آنها را آنالیز کند.

همچنین گفتنی است کمپانی سازنده در مسیر توسعه «ماشین»، همکاری درازمدت خود با مایکروسافت را پایان داده تا سیستم عامل تازه ای را مبتنی بر لینوکس توسعه دهد. جالب است بدانید این ابرکامپیوتر به جای پردازنده های اینتل، از چیپ های مبتنی بر معماری آرم (ARM) برای اجرای عملیات پردازشی استفاده خواهد کرد.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato