سیم کارت های اعتباری و دائمی اپراتورها چه تفاوت هایی با هم دارند؟

وجود تلفن های هوشمند برای جامعه امروز به امری ضروری بدل شده است. کار کرد این دستگاه ها نیز مشخص است؛ با قرار دادن یک سیم کارت درون آن ها می توانید با اطرافیان تان ارتباط برقرار کرده و با آن ها صحبت کنید. امروز بیش از 20 سال از ورود تلفن های همراه به کشورمان ایران می گذرد.

همانطور که می دانید، در ابتدا خرید سیم کارت هزینه های هنگفتی داشت و کاربران برای دریافت آن ها مدت زمان نسبتا زیادی را معطل می ماندند. اما چند سالی می شود که با آغاز به کار اپراتورهای مختلف در کشور و شکسته شدن انحصار این بخش، ثبت نام و دریافت سیم کارت دیگر مثل گذشته ملال آور و طولانی نیست.

در این مطلب قصد مقایسه بین اپراتورها را نداریم، بلکه می خواهیم ببینیم که سیم کارت های دائمی و اعتباری هر اپراتور موبایل چه تفاوتی با یکدیگر دارند. اصلا یک شخص چرا باید به جای سیم کارت های ارزان قیمت اعتباری به سراغ سیم کارت های گران قیمت دائمی برود؟

در همین رابطه باید بدانید که معمولاً هزینه برقراری تماس در سیم کارت های دائمی کمی ارزان تر از سیم کارت های اعتباری بوده و سلب امتیاز هم نمی شوند. در حال حاضر خرید و فروش این نوع سیم کارت ها در بازار از رونق نسبتاً خوبی برخوردار است و گاهاً برای خرید یک سیم کارت خاص، قیمت های میلیونی پرداخت می شود.

اعتباری یا دائمی؟

مطمئناً برای بسیاری از کاربران این سؤال پیش آمده که تفاوت بین سیم کارت های اعتباری و دائمی چیست؟ اصلاً چرا این دو سیم کارت ارائه می شوند؟ مردم با در نظر گرفتن چه مسائلی اقدام به خرید یکی از این دو مورد می کنند؟ یکی از مهم ترین مسائلی که مردم را به خرید سیم کارت های اعتباری سوق می دهد، قیمت بسیار کمتر این سیم کارت ها نسبت به سیم کارت های دائمی است.

هزینه های برقراری تماس و پیامک در سیم کارت های اعتباری بیشتر از سیم کارت های دائمی است.

در این سیم کارت ها میزان مکالمات و استفاده کاربران به میزان اعتبار خریداری شده توسط مشترک بستگی دارد. مشترکین سیم کارت های اعتباری بالطبع کنترل بیشتری روی میزان اعتبار و استفاده ای که از خطوط خود می کنند، دارند. البته معایبی هم در خصوص سیم کارت های اعتباری وجود دارد.

به عنوان مثال در صورت غیر فعال بودن (عدم استفاده پس از فعال شدن) این نوع سیم کارت ها سلب امتیاز خواهند شد. همچنین هزینه های برقراری تماس و پیامک در این نوع سیم کارت ها بیشتر بوده و خرید و فروش آن ها نیز از رونق بسیار پایینی برخوردار است. اما سیم کارت های دائمی از قیمت بالاتری برخوردار هستند و احتیاجی به خرید اعتبار  برای آن ها ندارید.

مشترکین این سیم کارت ها می توانند تا سقف ودیعه پرداختی از خط خود استفاده و در پایان هر ماه هزینه های وارده را به صورت قبض پرداخت نمایند. هزینه برقراری تماس و پیامک در این نوع سیم کارت ها به نسبت پایین تر بوده و خرید و فروش آن ها نیز از رونق خوبی برخوردار است.

توجه: بد نیست بدانید که معیار محاسبه یک تماس بر اساس ثانیه انجام می پذیرد نه دقیقه.

همراه اول

همانطور که می دانید همراه اول (شرکت ارتباطات سیار) اولین و بزرگترین اپراتور کشور در ارائه خدمات همراه به شمار می رود. این اپراتور هم اکنون بیش از 65 میلیون کاربر دارد و  1242 شهر و بیش از 70 هزار کیلومتر از جاده های ایران را تحت پوشش خود قرار داده است. همچنین بد نیست بدانید که ارتباط رومینگ بین الملل این اپراتور نیز با 270 اپراتور در 112 کشور جهان بر قرار است.

از سال 93 همراه اول به منظور جلب رضایت مشتریان خود اقدام به یکسان سازی تعرفه ها نمود. انجام این کار سبب شد تا محاسبه ميزان کار کرد برای مشترکين بسيار ساده شود. طرح یکسان سازی تعرفه ها نیز به صورت خودکار برای مشترکین دائمی و اعتباری فعال می شود و کاربران به هیچ گونه اقدام خاصی در این رابطه نیاز ندارند.

  • دائمی

هزینه برقراری ارتباط و مکالمه سیم کارت دائمی این اپراتور به تلفن ثابت و یا به خط همراه اول دیگری دقیقه ای 570 ریال است. این هزینه برای برقراری تماس بین سیم کارت های دائمی همراه اول با اپراتورهای ایرانسل و رایتل افزایش یافته و به 625 ریال به ازای هر دقیقه می رسد.

بد نیست بدانید که معیار محاسبه یک تماس نیز بر اساس ثانیه انجام می پذیرد نه دقیقه.

در همین رابطه هزینه ارسال پیامک در سیم کارت های دائمی برای پیام های فارسی 99 ریال و برای پیام های لاتین 232 ریال برای هر صفحه است.

در صورت استفاده از اینترنت همراه اگر بسته های در نظر گرفته شده از سوی شرکت ارتباطات سیار را خریداری نکرده باشید، هزینه های شما به صورت آزاد به ازای هر کیلوبایت محاسبه خواهد شد. در ادامه باید گفت که هزینه اینترنت نوترینو برای سیم کارت های دائمی 0.4 ریال به ازای هر کیلوبایت دریافت و ارسال داده است.

علاوه بر این هزینه های دیگری نیز به عنوان خدمات ممکن است برای مشترکین دائمی لحاظ شود که آن ها را در تصویر زیر می بینید:

فهرست هزینه های اعلام شده برای خدمات که ممکن است شامل حال کاربران شود.

فهرست هزینه هایی که بر بستر خدمات غیر حضوری شکل می گیرند و ممکن است شامل حال کاربران شود.

  • اعتباری

هزینه برقراری ارتباط و مکالمه سیم کارت اعتباری همراه اول به تلفن ثابت و یا به خط همراه اول دیگری دقیقه ای 670 ریال است. این هزینه برای برقراری تماس بین سیم کارت های اعتباری همراه اول با اپراتورهای ایرانسل و رایتل افزایش یافته و به 937 ریال به ازای هر دقیقه می رسد.

هزینه کلیه بسته های اینترنت نوترینو همراه اول برای سیم کارت های دائمی و اعتباری یکسان

این در حالی است که هزینه ارسال پیامک در سیم کارت های اعتباری برای پیام های فارسی 116 ریال و برای پیام های لاتین 274 ریال برای هر صفحه است.

در صورت استفاده از اینترنت همراه اگر بسته های در نظر گرفته شده از سوی شرکت ارتباطات سیار را خریداری نکرده باشید، هزینه های شما به صورت آزاد به ازای هر کیلوبایت محاسبه خواهد شد. در ادامه باید گفت که هزینه اینترنت نوترینو برای سیم کارت های اعتباری 0.6 ریال به ازای هر کیلوبایت دریافت و ارسال داده است.

علاوه بر این هزینه های دیگری نیز به عنوان خدمات ممکن است برای مشترکین اعتباری لحاظ شود که آن ها را در تصویر زیر می بینید:

توجه: هزینه کلیه بسته های اینترنت نوترینو همراه اول برای سیم کارت های دائمی و اعتباری یکسان بوده (به غیر از برخی بسته های ویژه که ممکن است اعمال شوند) و با قیمتی واحد به کاربران هر دو بخش عرضه می گردد.

ایرانسل

ایرانسل دومین اپراتور بزرگ کشور است. این شرکت در سال 84 با همکاری مشترک گروه MTN و شرکت صنایع الکترونیک ایران در کشورمان راه اندازی شد. ایرانسل را می توان از پیشگامان دیتای همراه در ایران دانست؛ شرکتی که در سال 92 توانست لقب بهترین اپراتور ایران را به خود اختصاص دهد.

این کمپانی هم اکنون خدمات اینترنت پرسرعت تلفن همراه (2G-3G-4G-4/5G)، اینترنت پرسرعت وایمکس ثابت، اینترنت پرسرعت ثابت TD-LTE را به کاربران خود ارائه می کند. ایرانسل در حال حاضر بیش از 45 میلیون کاربر فعال دارد که در این میان حدود 93 درصد آن ها را کاربران سیم کارت های اعتباری تشکیل می دهند.

  • دائمی

باید گفت که هزینه برقراری ارتباط و مکالمه سیم کارت دائمی این اپراتور از خط ایرانسل به خط ایرانسل دیگری دقیقه ای 499 ریال است. این هزینه برای برقراری تماس بین سیم کارت های دائمی ایرانسل با سایر خطوط نیز ثابت بوده و مخاطبان به ازای هر دقیقه ملزم به پرداخت 499 ریال هستند.

در همین رابطه هزینه ارسال پیامک در سیم کارت های دائمی برای پیام های فارسی 99 ریال و برای پیام های لاتین 170 ریال برای هر صفحه است. پیامک به خطوط ثابت (فارسی یا لاتین) نیز 120 ریال در نظر گرفته شده.

با شماره گیری کد #2*555* می‌توانید بستهدر نظر گرفته شده برای خطوط دائمی را فعال کنید.

ضمنا در سیم کارت های دائمی هزینه ارسال پیام کوتاه از ایران به سایر کشورها با افزایش، 2000 ریال به کاربران ارائه می شود. در ادامه هزینه ارسال پیام های چندرسانه ای نیز 199 ریال در نظر گرفته شده است.

در صورت استفاده از اینترنت همراه اگر بسته های در نظر گرفته شده از سوی شرکت ایرانسل را خریداری نکرده باشید، هزینه های شما به صورت آزاد به ازای هر کیلوبایت محاسبه خواهد شد. در ادامه باید گفت که هزینه اینترنت ایرانسل برای سیم کارت های دائمی 0.4 ریال به ازای هر کیلوبایت دریافت و ارسال داده است.

با خرید هر سیم‌کارت دائمی (آی‌ سیم) می‌توانید یکی از بسته‌های پیشنهادی زیر را نیز خریداری کنید. مهلت استفاده از هر بسته، دو ماه پس از فعال‌ سازی آن خواهد بود:

لازم به ذکر است که مبلغ خرید بسته به قبض دوره‌ ای شما افزوده می‌شود.

  • اعتباری

هزینه برقراری ارتباط و مکالمه سیم کارت اعتباری ایرانسل از خط ایرانسل به خط ایرانسل دیگری دقیقه ای 669 ریال است. این هزینه برای برقراری تماس بین سیم کارت های اعتباری ایرانسل با اپراتورهای همراه اول و رایتل افزایش یافته و با قیمت 929 ریال به مخاطبان عرضه می شود. هزینه برقراری تماس بین سیم کارت های اعتباری ایرانسل و خطوط ثابت نیز 799 ریال در نظر گرفته شده است.

در سیم کارت اعتباری ایرانسل می توانید با شماره‌گیری کد #1*141* مانده اعتبار خود را ببینید.

در همین رابطه هزینه ارسال پیامک در سیم کارت های اعتباری نیز کمیافزایش یافته به طوری که برای پیام های فارسی 99 ریال و برای پیام های لاتین 170 ریال برای هر صفحه ار مشترکین دریافت می شود. پیامک به خطوط ثابت (فارسی یا لاتین) نیز 120 ریال در نظر گرفته شده است.

ضمنا در سیم کارت های اعتباری هزینه ارسال پیام کوتاه از ایران به سایر کشورها با افزایش، 2000 ریال به کاربران ارائه می شود. در ادامه هزینه ارسال پیام های چندرسانه ای نیز 199 ریال در نظر گرفته شده است.

در صورت استفاده از اینترنت همراه اگر بسته های در نظر گرفته شده از سوی شرکت ایرانسل را خریداری نکرده باشید، هزینه های شما به صورت آزاد به ازای هر کیلوبایت محاسبه خواهد شد. در ادامه باید گفت که هزینه اینترنت ایرانسل برای سیم کارت های اعتباری 0.6 ریال به ازای هر کیلوبایت دریافت و ارسال داده است.

ارائه بسته های ترکیبی متنوع توسط ایرانسل.

توجه: هزینه کلیه بسته های اینترنت ایرانسل برای سیم کارت های دائمی و اعتباری یکسان بوده (به غیر از برخی بسته های ویژه که ممکن است اعمال شوند) و با قیمتی واحد به کاربران هر دو بخش عرضه می گردد.

رایتل

شرکت خدمات ارتباطی رایتل که به تأمین اجتماعی ایران وابسته است را می توان سومین اپراتور رسمی کشورمان دانست که سیم کارت های نسل سوم و چهارم را با کیفیت مطلوب در اختیار کاربران قرار می دهد. رایتل اولین ارائه دهنده سیم کارت نسل سوم در ایران به شمار می رود.

این شرکت بیش از 6 میلیون کاربر دارد و حالا با ارائه خدمات نوین و پوشش دهی خوب وارد میدان مسابقه شده و رقیبی خطرناک برای دو اپراتور بزرگ کشور یعنی ایرانسل و همراه اول به حساب می آید. در حال حاضر خدمات تماس تصویری رایتل با مخالفت های فراوانی مواجه است و متأسفانه به مشترکین عادی تعلق نمی گیرد.

  • دائمی

باید گفت که هزینه برقراری ارتباط و مکالمه سیم کارت دائمی این اپراتور برای مکالمات درون شبکه دقیقه ای 499 ریال است. این هزینه برای برقراری تماس برون شبکه نیز ثابت بوده و با قیمت 499 ریال برای هر دقیقه به کاربران عرضه می گردد.

در همین رابطه هزینه ارسال پیامک در سیم کارت های دائمی برای پیام های فارسی 98 ریال و برای پیام های لاتین 169 ریال برای هر صفحه است. در ادامه هزینه ارسال پیام های چند رسانه ای نیز 198 ریال در نظر گرفته شده است.

تعرفه آزاد استفاده از اینترنت برای مشترکین دائمی در ساعت 2:00 الی 14:00، 0.1 ریال به ازای هر کیلوبایت است.

در صورت استفاده از اینترنت همراه اگر بسته های در نظر گرفته شده از سوی شرکت رایتل را خریداری نکرده باشید، هزینه های شما به صورت آزاد به ازای هر کیلوبایت محاسبه خواهد شد. در ادامه باید گفت که هزینه اینترنت رایتل برای سیم کارت های دائمی در صورت 2G (در حالت رومینگ) بودن 0.35 ریال و در صورت 3G/4G بودن 0.4 به ازای هر کیلوبایت دریافت و ارسال داده است.

برخی بسته های ارائه شده برای سیم کارت های دائمی و اعتباری توسط رایتل.

  • اعتباری

هزینه برقراری ارتباط و مکالمه سیم کارت اعتباری رایتل برای مکالمات درون شبکه دقیقه ای 620 ریال است. این هزینه برای برقراری تماس برون شبکه با قیمت 852 ریال برای هر دقیقه به کاربران عرضه می گردد.

در همین رابطه هزینه ارسال پیامک در سیم کارت های اعتباری برای پیام های فارسی 99 ریال و برای پیام های لاتین 230 ریال برای هر صفحه است. در ادامه هزینه ارسال پیام های چندرسانه ای نیز 400 ریال در نظر گرفته شده است.

به هزینه هر پیامک مبلغ 10 ریال اضافه شده و به حساب درآمد عمومی ردیف 160154 نزد خزانه‌داری کل‌ کشور واریز خواهد شد.

در صورت استفاده از اینترنت همراه اگر بسته های در نظر گرفته شده از سوی شرکت رایتل را خریداری نکرده باشید، هزینه های شما به صورت آزاد به ازای هر کیلوبایت محاسبه خواهد شد. در ادامه باید گفت که هزینه اینترنت رایتل برای سیم کارت های دائمی در صورت 2G (در حالت رومینگ) بودن 0.35 ریال و در صورت 3G/4G بودن 0.6 به ازای هر کیلوبایت دریافت و ارسال داده است.

چرخه عمر سیم کارت های اعتباری رایتل.

توجه: هزینه کلیه بسته های اینترنت پایه و حرفه ای رایتل برای سیم کارت های دائمی و اعتباری یکسان بوده (به غیر از برخی بسته های ویژه که ممکن است اعمال شوند) و با قیمتی واحد به کاربران هر دو بخش عرضه می گردد.

هر یک از اپراتورهای نام برده خدمات متفاوتی را نسبت به دیگری به مشترکین خود ارائه می کنند. قیمت گذاری ها نیز معمولاً رقابتی بوده و هر شرکت با ارائه خدمات بهتر قصد دارد تا کاربران را به سمت خود بکشاند. با تمام این اوصاف، آیا استفاده از سیم کارت های اعتباری را به صرفه تر می بینید یا دائمی؟ نظرات خود را در این رابطه با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب مرتبط

سامانه نت سنج پلاس برای سنجش کیفیت اینترنت و ثبت شکایات مردمی راه اندازی شد

شب گذشته وزیر ارتباطات در لایو اینستاگرامی صفحه شخصی خود از راه اندازی سامانه ای به نام نت سنج پلاس برای مشاهده پوشش اینترنت در محله های مختلف ایران و ثبت شکایات از عملکرد اپراتورها خبر داد.آذری جهرمی صحبت های خود را با اشاره به گلایه کاربران از وضعیت پوشش دهی اینترنت و سرعت کم... ادامه مطلب

ادعای آمریکا: هواوی به طور پنهانی از اپراتورها جاسوسی می‌کند

مقامات آمریکایی مدعی شده اند شرکت هواوی با ایجاد درب پشتی (Backdoor) در تجهیزات مخابراتی، از اپراتورهای سراسر دنیا جاسوسی می کند.مقامات آمریکایی می گویند این شرکت چینی از سال 2009 در برخی تجهیزات شبکه های اپراتورها (از جمله تجهیزات 4G) درب پشتی ایجاد کرده است. هنوز سندی مبنی بر انجام چنین کاری توسط هواوی... ادامه مطلب

شاتل موبایل به مشترکین سیم‌کارت‌های خود روزانه پیشنهاد شگفت انگیز ارائه می‌کند

«شاتل موبایل» اقدام به عرضه بسته های تخفیف دار اینترنت، مکالمه، پیامک و ترکیبی به صورت روزانه و تحت عنوان «پیشنهاد روز» به کاربران خود کرده است.شاتل موبایل در بیانیه خبری خود اعلام کرده که با هدف خلق یک تجربه بهتر و رویکرد کاهش هزینه های مشترکین، اقدام به عرضه بسته های تخفیف دار اینترنت، مکالمه،... ادامه مطلب

الزام اپراتورها برای اطلاع‌رسانی پیامکی کارکرد خدمات ارزش افزوده مشترکین

مدیر کل حفاظت از حقوق مصرف کننده رگولاتوری از مکلف شدن اپراتورها برای اطلاع رسانی مشترکین نسبت به سرویس‌های ارزش افزوده فعال آنها به صورت دو هفته یکبار خبر داد.«پیمان قره‌داغی» با ذکر این نکته که اطلاع رسانی به مشترکین پیرامون سرویس‌های ارزش افزوده فعال  و کارکرد آنها در حال حاضر نیز در برخی اپراتورهای... ادامه مطلب

مکالمه‌ درون شبکه ۳ اپراتور موبایل در مناطق سیل‌زده‌ استان سیستان و بلوچستان رایگان شد

روابط عمومی همراه اول، ایرانسل و رایتل اعلام کرده‌اند که بر اثر وقوع سیل در برخی مناطق استان سیستان و بلوچستان، ارتباطات این اپراتورها در مناطق حادثه دیده کماکان برقرار و مکالمه درون شبکه‌ای در هر ۳ اپراتور اصلی کشور رایگان است.شرکت ارتباطات سیار ایران در بیانیه خود ضمن ابراز همدردی با سیل‌زدگان جنوب کشور،... ادامه مطلب

بریتانیا فروش گوشی‌های قفل شده توسط اپراتورها را ممنوع می‌کند

بر اساس طرح جدید آفکام اپراتورهای موبایل از این پس نمی‌توانند گوشی‌های قفل شده به بازار عرضه کنند. این بدان معناست که کاربران دیگر محدود به استفاده از یک اپراتور نیستند و به سادگی می‌توانند بین اپرتورها ترابرد کنند.گوش قفل شده توسط اپراتور به این معناست که برای مثال اگر کاربری گوشی خود را از... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟