آشنایی با Top 1 Ack Attack؛ موتور سیکلتی با سرعت بالای 600 کیلومتر بر ساعت

آشنایی با Top 1 Ack Attack؛ موتور سیکلتی با سرعت بالای 600 کیلومتر بر ساعت

اگر به دنبال سریع ترین موتور سیکلت جهان باشیم، با محصولی عجیب به نام Top 1 Ack Attack مواجه می شویم. این موتور سیکلت که هیچ شباهتی به نمونه های حاضر در خیابان ندارد، توانسته در رکورد های قبلی خود سرعت ۶۰۵.۶۹۷ کیلومتر در ساعت را ثبت کند.

جالب اینکه این رکورد در سپتامبر سال ۲۰۱۰ ثبت شده و از آن تاریخ تاکنون پابرجا مانده است. البته تیم توسعه دهنده به رکورد سرعت ۶۳۴.۲۱۷ کیلومتر در ساعت نیز دست یافته، اما از آنجایی که این رکورد در مسیر یک طرفه ثبت شده، رکورد رسمی محسوب نمی شود.

آنطور که در خبرها آمده ظاهرا اعضای این تیم خود را برای رکوردشکنی دوباره در صحرای نمک Salar de Uyuni واقع در بولیوی آماده می کنند.

این تیم در طول سه سال گذشته همواره قصد این کار را داشته اما به دلیل شرایط نامطلوب صحرای نمک Bonneville در ایالت یوتا مدام با مشکل روبرو شده بود.

راکی رابینسون رکورد دار سرعت زمینی و کسی که هدایت موتور سیکلت Ack Attack را بر عهده خواهد گرفت درباره دلیل انتخاب بولیوی گفته صحرای موجود در این کشور با طول ۱۶ مایلی وضعیت به مراتب بهتری نسبت به صحرای Bonneville با طول ۷ مایل دارد.

صحرای Salar de Uyuni در بولیوی با ۱۰,۵۸۲ کیلومتر مربع مساحت در نوع خود بزرگ ترین و گسترده ترین به شمار می رود. این نقطه ارتفاعی برابر با ۳,۶۵۶ متر از سطح دریا دارد که این مساله می تواند باعث اختلال در مدیریت سوخت و تاثیر منفی بر روی عملکرد کل اعضای تیم شود.

با این حال آقای رابینسون اعتقاد دارد که آنها تمام جوانب را در نظر گرفته و در ماموریت خود قصد دارند به هر ترتیب ممکن مرز سرعت ۴۰۰ مایل (معادل ۶۴۳.۷ در ساعت) را پشت سر بگذارند.

آقای مایک آکاتیف سازنده این موتور سیکلت ایرودینامیک نیز در این باره گفته: "وقتی ما ساخت Top 1 Ack Attack را در سال ۲۰۰۳ آغاز کردیم، هدف ما شکستن رکورد ۳۲۲ مایل (معادل ۵۱۸ کیلومتر) در ساعت بود که به مدت ۱۶ سال پابرجا مانده بود؛ اما در عین حال این فکر را نیز داشتیم که موتور سیکلتی با توانایی عبور از مرز ۴۰۰ مایل (معادل ۶۴۳ کیلومتر) در ساعت تولید کنیم."

نیروبخش این استریم لاینر همان موتوریست که در سوزوکی هایابوسا به کار گرفته شده، اما به دلیل تغییرات گسترده این موتور اکنون قادر به تولید بیش از ۱۰۰۰ اسب بخار است. نیروی تولیدی توسط این موتور از طریق زنجیرهای دوگانه Regina 530 ZRP Oring به چرخ عقب منتقل می شود.

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، تیم Ack Attack در نظر دارد هفته نخست آگوست امسال برای رکوردشکنی دوباره اقدام کند. ناگفته نماند موتور ۱۳۰۰ سی سی نسل دوم از سوزوکی هایابوسا در حالت استاندارد ۱۹۷ اسب بخار قدرت دارد.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato