سیگارهای الکترونیکی هم آسیب جدی به DNA انسان وارد می سازند

تحقیق اخیر دانشگاه کنتیکت آمریکا نشان می دهد بخار حاصل از سیگارهای الکترونیکی که معمولاً به عنوان جایگزینی ایمن به سیگاری ها پیشنهاد می شود، به اندازه دود تنباکو در آسیب رساندن به DNA انسان نقش دارد. این نتایج باعث شگفتی دانشمندان شده، چون می بینیم سیگارهای الکترونیکی هم به اندازه سیگارهای تنباکو مضر هستند.

با معرفی سیگارهای الکترونیکی، تحقیقات در زمینه مزایا و معایب آنها نیز آغاز شد و اگرچه بیشتر این پژوهش ها در مراحل ابتدایی قرار دارند، اما اکثر آنها به ایمن تر بودن e-cigarette ها اشاره کرده اند. در حال حاضر نزدیک به سه میلیون بزرگسال در انگلستان از این محصولات استفاده می کنند.

در سال 2016 نیز کالج سلطنتی پزشکان لندن پس از تحقیقات گسترده اعلام کرد زیان سیگارهای الکترونیکی حداکثر به 5 درصد دود تنباکو می رسد. دیگر پژوهش ها از سال 2015 نشان دادند بخار این محصولات نیز همانند دود سیگار حاوی رادیکال های آزاد زیانبار است و بر سلامت قلبی-عروقی تأثیر می گذارد، اما در درجاتی به مراتب کمتر از تنباکو.

تحقیقات قبلی بر زیان ناچیز سیگارهای الکترونیکی تأکید داشته اند

با این حال برای نخستین بار شاهد تحقیقی هستیم که نشان می دهد سیگارهای الکترونیکی به اندازه سیگار واقعی خطرناک هستند. در این پژوهش از ابزار جدیدی استفاده شده که آسیب وارده بر DNA را به سرعت و با هزینه بسیار کم، آشکار می سازد. «کارتیک کادیمیستی» محقق ارشد این پروژه می گوید:

اصلاً انتظار نداشتم آسیب سیگارهای الکترونیکی به DNA معادل تنباکو باشد، به همین دلیل با مشاهده نتایج، دوباره تمام شرایط را کنترل کردم. حتی نمونه ها را رقیق کرده و مراحل را تکرار نمودم. با این حال روند موجود تغییر نکرد و اکنون می دانیم سیگارهای الکترونیکی واقعاً به DNA آسیب می رسانند.

البته در این تحقیق مشخص نشده که کدام یک از ترکیبات شیمیایی موجود در بخار سیگارهای الکترونیکی باعث آسیب DNA می شوند، اما این موضوع تغییری در نتایج ایجاد نمی کند. جالب اینکه پژوهش دیگری در سال 2016 نشان داد بخار سیگارهای الکترونیکی هیچ اثر قابل توجهی بر DNA ندارد.

به هر حال نمی توان کتمان کرد که بسیاری از افراد سیگاری برای کاهش مضرات این عادت زیانبار به سیگارهای الکترونیکی روی آوردند و اگرچه پژوهشگران این تحقیق به نتایج خود کاملاً اطمینان دارند، اما بررسی های بیشتر در این زمینه می تواند تکلیف استفاده کنندگان از این محصولات را روشن سازد. در نهایت، همواره می توان با ترک کامل سیگار، به صورت مطمئن و همیشگی از دست مضرات آن خلاص شد.

مطالب مرتبط

سه میلیون نوجوان آمریکایی در سال ۲۰۱۵ از سیگارهای الکتریکی استفاده کرده اند

آمارها نشان می دهد میزان مصرف دخانیات در میان نوجوانان آمریکایی از سال ۲۰۱۱ تا به امروز کاهشی نداشته است. بسیاری اصلی ترین دلیل این عدم کاهش را سیگارهای الکتریکی می دانند. نتایج یک تحقیق که به تازگی منتشر شده نشان می دهد که در طی ۴ سال گذشته میزان استفاده از این سیگارها در دبیرستان های آمریکا ۱۰... ادامه مطلب

مشکلات ریوی برای مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی به ظاهر بی خطر

استفاده از سیگارهای الکترونیکی در سطح دنیا به طرز چشمگیری رو به افزایش بوده به طوری که بین سال های 2011 تا 2015 تنها در دبیرستان های ایالات متحده آمریکا، استفاده از این وسیله 9 برابر افزایش داشته است. البته یکی از مهم ترین عوامل رشد مورد اشاره، تصور عموم مردم از کم خطر بودن سیگارهای... ادامه مطلب

استفاده از سیگار الکترونیکی 8 نوجوان آمریکایی را روانه بیمارستان کرد

با روانه شدن ۸ نوجوان در ایالت ویسکانسین آمریکا به بیمارستان به دلیل آسیب جدی ریه، پزشکان سیگار الکترونیکی را از عوامل اصلی آسیب زننده به ریه این افراد می دانند. به گزارش دپارتمان خدمات سلامت ویسکانسین (WisDHS)، در نوجوانان مبتلا به آسیب ریه علایمی مانند سرفه، تنگی نفس، خستگی و در بعضی دیگر تهوع، تغییر... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x