قدرتمند ترین مدل iMac Pro اپل با چه قیمتی به فروش خواهد رسید؟

قدرتمند ترین مدل iMac Pro اپل با چه قیمتی به فروش خواهد رسید؟

اپل هفته گذشته قوی ترین کامپیوتر رومیزی خود تا به امروز را به نام iMac Pro معرفی کرد و وعده داد که از ماه دسامبر، مدل پایه آن را با قیمت ۴۹۹۹ دلار به دست کاربران علاقه مند می رساند. طبیعتاً این مدل پایه از سخت افزار فوق العاده قدرتمندی همچون پردازنده ۱۸ هسته ای، ۱۲۸ گیگابایت حافظه رَم ECC، چهار ترابایت SSD و کارت گرافیت ۱۶ گیگابایتی بی بهره است و اپل هم هنوز قیمت بالاترین مدل iMac Pro را اعلام نکرده.

حال وب سایت ZDNet در تحلیلی جالب توجه و بر اساس قیمت و مشخصات سخت افزاری مدل پایه، اختلاف قیمت قطعات در بازار، و رویه قیمت گذاری اپل در محصولات قبلی، توانسته قیمت قوی ترین iMac Pro را برآورد نماید که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

پردازنده اصلی

اپل مدل دقیق پردازنده ۱۸ هسته ای زئون در قوی ترین مدل iMac Pro را مشخص نکرده، اما می توان مدل Xeon E5-2697 را در نظر گرفت. مدل پایه این محصول به پردازنده ۸ هسته ای ۴۱۹ دلاری مجهز شده و پردازنده ۱۸ هسته ای فوق هم ۲۲۸۲ دلار قیمت دارد. با این حال طبق رویه قیمت گذاری پیشین اپل در محصولات مختلف، این ارتقاء پردازنده حدود ۷۵ درصد بیشتر از اختلاف قیمت خود سخت افزار در هزینه نهایی تأثیر دارد و بنابراین می توان حدود ۴۰۰۰ دلار افزایش قیمت را برای آن در نظر گرفت.

حافظه رَم

کیت های ۳۲ گیگابایتی و ۱۲۸ گیگابایتی حافظه رَم از نوع ECC DDR4-2666 در حال حاضر به ترتیب حدود ۴۰۰ و ۱۹۰۰ دلار قیمت دارند. با این حال سابقه پیشین قیمت گذاری اپل در iMac نشان می دهد که ارتقاء رَم در این محصولات، حدود ۸۰ درصد بیشتر از اختلاف قیمت سخت افزار برای کاربر هزینه در پی دارد. این موضوع، افزایش قیمت ۲۷۰۰ دلاری را بین مدل پایه و قوی ترین مدل iMac Pro به وجود می آورد.

کارت گرافیک

از آنجا که قیمت محصولات سری Pro Vega هنوز از سوی کمپانی AMD مشخص نشده، وب سایت ZDNet از اختلاف قیمت بین کارت گرافیک انویدیا GTX Titan X با ۶ و ۱۲ گیگابایت حافظه گرافیکی استفاده کرده. با احتساب ۸۰ درصد افزایش قیمت اپل روی اختلاف هزینه سخت افزاری، انتظار می رود کارت گرافیک Radeon Pro Vega با ۱۶ گیگابایت حافظه گرافیکی HBM2 حدود ۲۰۰۰ دلار به قیمت محصول اضافه کند.

حافظه SSD

اپل در مک بوک پرو از SSD های M.2 ساخت سامسونگ استفاده کرده و با اتخاذ رویکردی مشابه، افزایش حافظه داخلی iMac Pro از یک به چهار ترابایت، هزینه ای حدود ۳۶۰۰ دلار را روی دست کاربر خواهد گذاشت.

مجموع

هزینه ارتقاء قطعات مدل پایه مک پرو به مشخصات سخت افزاری قوی ترین مدل را می توان به صورت زیر جمع بندی کرد:

  • مدل پایه آی مک پرو: ۴۹۹۹ دلار
  • ارتقاء به پردازنده ۱۸ هسته ای: ۴۰۰۰ دلار
  • ارتقاء به ۱۲۸ گیگابایت رَم: ۲۷۰۰ دلار
  • ارتقاء کارت گرافیک Pro Vega با ۱۶ گیگابایت حافظه گرافیکی: ۲۰۰۰ دلار
  • راتقاء به چهار ترابایت SSD داخلی: ۳۶۰۰ دلار

با این حساب، برآورد قیمت نهایی بالاترین مدل iMac Pro معادل ۱۷۲۹۹ دلار خواهد بود. توجه داشته باشید که این قیمت کاملاً تخمینی است، ولی باز هم برای یک کامپیوتر دسکتاپ رقم فوق العاده زیادی محسوب می شود. کاربران حرفه ای اکوسیستم اپل که به دنبال یک ورک استیشن همه کاره می گردند را می توان مخاطب اصلی این دستگاه در نظر گرفت، اما این قشر هم انتخاب سختی بین iMac Pro و مک پروی ماژولاری که طی ماه های آتی توسط اپل معرفی می گردد، پیش رو خواهند داشت.

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato