مایکروسافت با انتشار ویدیوهایی هراس خود از کروم بوک ها را علنی کرد [تماشا کنید]

کروم بوک ها لپ تاپ هایی نسبتا ارزان قیمت با حداقل امکانات سخت افزاری هستند که نخستین بار توسط گوگل معرفی شدند و از سیستم عامل کروم بهره می گیرند که برپایه لینوکس توسعه یافته.

این محصولات همانطور که می دانید رم و حافظه پایینی دارند و اپلیکیشن هایشان در فضای کلاود میزبانی می شود و به همین خاطر مورد توجه ویژه دانش آموزان آمریکایی و برخی کسب و کارها در این کشور قرار گرفته اند.

اما این افزایش محبوبیت ظاهرا به مذاق مایکروسافت که سودای یک میلیاردی شدن جمعیت کاربران ویندوز را در سر دارد و اصلی ترین متولی بازار لپ تاپ و پی سی در دنیاست خوش نیامده و مدیران این شرکت را بر آن داشته تا بار دیگر واهمه خود از کروم بوک ها را نشان دهند.

امروز مایکروسافت علنا نشان داد که از این بابت نگران است و این ناآرامی را با انتشار دو ویدیوی جدید روی کانال یوتوب ویندوز به همگان نشان داد.

در ویدیوی نخست مایکروسافت به کاربرانش وعده می دهد که ویندوز 10 به خاطر در اختیار داشتن امکاناتی نظیر ویندوز اینک، کورتانا، ویندوز هِلو و مرورگر اج، در مباحث کاری، سیستم عامل کروم را پشت سر می گذارد.

اما نکته عجیب آنکه در این ویدیو اشاره ای به سیستم عامل ویندوز 10 اس که به تازگی از سوی شرکت ردموندی به عنوان رقیبی برای کروم معرفی گردید، نشده است و در مقابل، ویندوز 10 پرو است که با سیستم عامل کروم مقایسه می شود.

در ویدیوی دوم مایکروسافت به معرفی قابلیت های Sway، ویندوز اینک و امنیت ویندوز هِلو می پردازد که در ادامه می توانید این ویدیو را مشاهده کنید.

تردیدی نیست که مایکروسافت نسبت به موفقیت کروم بوک ها نگران است. از سویی، در حالی که اپل تمام تلاش خود را به کار گرفته تا آیپد پرو را به عنوان جایگزینی برای لپ تاپ های ویندوزی به کاربران معرفی کند، گوگل با ارائه طیف وسیعی از لپ تاپ های ارزان قیمت موفق به انجام این کار شده.

لذا در برهه کنونی، سیستم عامل کروم را می توان بزرگ ترین تهدید علیه موجودیت ویندوز دانست. علت هم در واقع به الکوی کاری گوگل باز می گردد که تولید محصولات ارزان قیمت با کاربری آسان را در دستور کار خود قرار داده است.

در مقابل اما، اپل تلاش دارد تا تبلت های گران قیمت خود را به ابزار پیش نیاز در محیط های آموزشی از جمله مدارس آمریکا بدل نماید که البته آمار نگران کننده فروش آیپد نشان از ناموفق بودن این رویکرد دارد.

در این رقابت، گوگل همچنین تلاش نموده که با ارائه مجموعه ای از اپلیکیشن های اداری و کاری حاوی اپ های نوشتاری، ایمیل و مواردی از این دست، به قلب مایکروسافت هجوم ببرد و برای این منظور امکانی را فراهم آورده تا مدرسه ای ها به صورت رایگان و کارمندان با پرداخت هزینه ای اندک به این مجموعه که G Suit خوانده می شود دسترسی پیدا کنند.

فروش کروم بوک ها برای نخستین بار از نسخه های مختلف مک فراتر رفته است

با در نظر داشتن تلاش های اخیر غول جستجوگر، می توان اینطور گفت که گوگل در رشد دوباره بازار پی سی ظرف پنج سال اخیر نقشی مستقیم داشته. جالب آنکه برای نخستین بار ظرف یک سال اخیر، کروم بوک های این شرکت از نظر فروش، دستگاه های مک اپل را هم پشت سر گذاشته اند و همین نشانه ها، مایکروسافت را بر آن داشته تا بیشتر روی ویندوز 10 اس و دیگر تلاش هایش تمرکز نماید.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟