1000 اسب بخار به مناسبت 50 سالگی AMG؛ مشخصات فنی سریعترین مرسدس جاده ای تاریخ

1000 اسب بخار به مناسبت 50 سالگی AMG؛ مشخصات فنی سریعترین مرسدس جاده ای تاریخ

مرسدس به طور رسمی از اطلاعات پروژه هیجان انگیز خود با نام پروژه یک، که یک ابرخودروی تولید محدود است پرده برداشت.

در واقع این ابرخودرو به مناسبت ۵۰ سالگی بخش AMG مرسدس بنز تولید خواهد شد و با استفاده از فن آوری های بدست آمده در مسابقات فرمول یک، خودرویی بی رقیب برای این برند شهیر آلمانی خواهد بود.

موتور این خودرو همان موتور ۱.۶ لیتری V-6 فرمول یک مرسدس بنز است که لوییس همیلتون توانست با آن قهرمانی را در سال ۲۰۱۵ میلادی کسب کند.

این موتور با راندمان ۴۳ درصدی در دنیای خودروسازی بی رقیب به نظر می رسد. گرچه مرسدس بنز برای همخوانی این موتور برای استفاده شهری قطعات مختلفی همچون میل لنگ، پیستون قطعات الکترونیکی را تعویض کرده است اما در باقی موارد شباهت بسیاری به موتور استفاده شده در خودروی فرمول یک دارد. این موتور تنها عمری در حدود ۵۰ هزار کیلومتر دارد و پس از این زمان نیاز به اورهال کامل خواهد داشت که توسط شرکت مرسدس بنز صورت خواهد پذیرفت.

دور آرام موتور به ۴۰۰۰ rpm می رسد و ردلاین آن نیز ۱۳.۵۰۰ rpm خواهد بود و در این زمینه عملا هیچ نمونه مشابهی در دنیای خودروسازی دیده نمی شود و این تنها کاری است که از دست شرکتی همچون مرسدس بنز آلمان بر می آید.

جدای از قوای محرکه بنزین سوز، دو موتور الکتریکی نیز یارای موتور درون سوز خواهند بود.موتور اول ۱۰۷ اسب بخار قدرت دارد که به صورت دائمی توربوشارژرها را به چرخش در می آوردند و تنها وظیفه آن ها همین است. موتور دوم با ۱۶۱ اسب بخار قدرت به صورت مستقیم به میل لنگ موتور احتراق داخلی کوپل شده است.

اگر فکر می کنید که مرسدس به همین قوای محرکه پیچیده بسنده کرده است، سخت در اشتباه هستید. مرسدس دو موتور دیگر نیز برای محور جلو در نظر گرفته که هر کدام چرخ های جلویی را به صورت مستقل به چرخش در می آورند.

همچنین این ابرخودرو توانایی حرکت به صورت تمام الکتریکی به میزان ۲۴ کیلومتر را دارد که این مهم به کمک پک باتری ۱۰۰ کیلوگرمی مهیا شده است که به صورت مستقیم از خودروهای فرمول یک می آید. گرچه تعداد سلول های این باتری ۴ برابر بیشتر از مدل کار شده در خودروی فرمول یک است.

وزن خودرو به احتمال بسیار زیاد در حدود ۱۳۱۵ کیلوگرم خواهد بود و باقی اجزای بدنه نیز ۱۰۰ درصد فیبرکربن خواهند بود. قدرت کلی این ۵ موتور به ۱۰۰۰ اسب بخار می رسد و دو جعبه دنده تک سرعته و هشت سرعته وظیفه انتقال قدرت را بر عهده خواهند داشت.

این ابرخودرو که در حال حاضر تمامی ۲۷۵ نسخه آن به فروش رفته است. با تیراژ یک خودرو در هر روز تولید خواهد شد. عرضه تمامی ۲۷۵ عدد از  این ابر خودرو تا انتهای سال ۲۰۲۰ میلادی طول خواهد کشید. مرسدس از این خودرو در نمایشگاه فرانکفورت پرده برداری خواهد کرد.

نظرات ۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato