فایل صوتی جلسه محرمانه اپل در مورد «نحوه جلوگیری از افشای اطلاعات» فاش شد

فایل صوتی جلسه محرمانه اپل در مورد «نحوه جلوگیری از افشای اطلاعات» فاش شد

وب سایت The Outline امروز فایل صوتی حدوداً یک ساعته ای را مربوط به جلسه محرمانه اپل با عنوان «متوقف ساختن افشاگران و حفظ محرمانگی اپل» منتشر ساخته است. مدیریت این جلسه که با حضور حدود ۱۰۰ نفر برگزار شده را سه نفر از اعضای تیم امنیت جهانی (Global Security) اپل بر عهده داشته اند: «دیوید رایس»، «لی فریدمن» و «جنی هابرت».

این فایل نشان می دهد اپل برای محرمانه نگه داشتن اطلاعات مربوط به محصولات جدید از دست افشاگران، رقبا و مطبوعات، تا چه حد سختگیرانه عمل می کند. جالب است بدانید اعضای تیم امنیت جهانی این کمپانی همگی عضو سابق نهادهای اطلاعاتی و امنیتی آمریکا مانند NSA، اف بی آی و سرویس مخفی (Secret Service) بوده اند.

«رایس» در مورد روش های مختلف سرقت قطعات توسط کارکنان صحبت می کند، مثلاً انداختن آنها داخل توالت و جمع آوری از طریق سیستم فاضلاب، یا پرتاب آنها از روی حصارها به بیرون از کارخانه. در یکی از جالب ترین موارد، یکی از کارکنان تعداد ۸۰۰۰ قاب را زیر لباس خود جاسازی کرده بود و قصد انتقال آنها به بیرون را داشت.

اپل در سال ۲۰۱۳ مجبور شد ۲۹۰۰۰ قطعه بدنه آیفون ۵c را پیش از رونمایی از بازار چین جمع آوری کند

دلیل اصلی تلاش کارکنان برای خروج قطعات، دریافت مبالغ بسیار بالا در حدود حقوق چند ماهه آنهاست. رایس اظهار داشت مواردی دیده شده که به ازای یک قطعه از آیفون، پیشنهادی معادل حقوق یک ساله به کارکنان داده شده. طبق آخرین گزارشات، کارگران خط تولید اپل در چین حدود ۳۵۰ دلار در هر ماه حقوق می گیرند. با ارزش ترین قطعه که دزدیده می شود، بدنه اصلی دستگاه است که معمولاً به بازار قطعات الکترونیکی شنژن (Shenzhen) راه می یابد. رایس می گوید در سال ۲۰۱۳ اپل مجبور شد تعداد ۲۹۰۰۰ قطعه بدنه آیفون ۵c را از این بازار بخرد تا سر از تمامی بلاگ های و سایت های جهان در نیاورند.

البته به گفته رایس، اکنون بیش از ۳ میلیون نفر که هر روز در تمامی کارخانه های اپل در سرتاسر جهان رفت و آمد می کنند، به خوبی بازرسی می شوند. در سال ۲۰۱۶ اپل ۶۵ میلیون بدنه آیفون تولید کرد که فقط ۴ عدد از آنها به سرقت رفت، یعنی نسبت یک به ۱۶ میلیون که موفقیت قابل توجهی برای این تیم امنیتی به شمار می آید.

با توقف افشای اطلاعات از طریق زنجیره تأمین بین المللی، اپل بیشتر نگران کارمندان آمریکایی است

موفقیت اپل در جلوگیری از افشای اطلاعات و قطعات از طریق کارخانه های بین المللی به سطحی رسیده که اکنون آنها بیشتر نگران دفاتر رسمی خودشان در کالیفرنیا هستند. سال گذشته برای نخستین بار تعداد افشاگری های مقر اپل نسبت به اطلاعات لو رفته از زنجیره تأمین بیشتر شد. دو نفر از کارکنان آمریکایی این شرکت که یکی برای فروشگاه آنلاین و دیگری در مجموعه آیتونز کار می کرد، از جمله افشاگران اصلی اطلاعات به شمار می رفتند.

گفتنیست با وجود اقدامات سختگیرانه تیم امنیت جهانی اپل، باز هم شاهد افشاگری ها در مورد محصولات آنها هستیم. چند هفته قبل طرح شماتیک منتسب به آیفون ۸ فاش شد و همین اواخر نیز سه نفر از کارکنان فاکسکان جزئیات مربوط به اسپیکر هوشمند هوم پاد را پیش از رونمایی رسمی منتشر ساختند.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato