مایکروسافت به شکایت اخیر کسپرسکی از سیاست های امنیتی خود پاسخ می دهد

مایکروسافت به شکایت اخیر کسپرسکی از سیاست های امنیتی خود پاسخ می دهد

در روزهای اخیر اخبار مربوط به امنیت ویندوز با مسائلی مانند حملات «واناکرای» و شکایت کسپرسکی در رسانه های مختلف بازتاب زیادی داشته و مایکروسافت نیز تمام تلاش خود را برای حل و فصل ماجرا به کار بسته است.

غول نرم افزاری ساکن ردموند حالا جزئیات بیشتری از سیاست های خود را مطرح کرده و به انتقادات وارده به امنیت ویندوز و همچنین شکایت کمپانی کسپرسکی در اروپا پاسخ داده است.

کسپرسکی دو هفته پیش از مایکروسافت به دلیل انحصار طلبی در بازار آنتی ویروس ها و سوء استفاده از موقعیت سیستم عامل ویندوز به کمیسیون اروپا شکایت کرده بود و امروز، «راب لِفِرتز» سرپرست بخش مدیریت نرم افزار مایکروسافت به صورت غیر مستقیم و از طریق پستی در بلاگ رسمی مایکرسافت به شکایت مذکور پاسخ داده است.

بر اساس گفته های آقای لِفِرتز در دفاع از سیاست های شرکت، مایکروسافت در راستای تعهد به مشتریان و برای حفاظت همیشگی از آنها در مقابل ویروس ها و بدافزارها، آنتی ویروس «Windows Defender» خود را به صورت پیش فرض در ویندوز ۱۰ عرضه کرده است.

به روزرسانی ویندوز ۱۰، نسخه قدیمی آنتی ویروس های شخص ثالث را از کار می اندازد

وی همچنین در ادامه، علت از کار افتادن آنتی ویروس های شخص ثالث را اینگونه توضیح داد که علی رغم تطابق (Compatibility)  بیش از ۹۵ درصد سیستم های ویندوزی (که به آپدیت «Creators» ویندوز ۱۰ مجهز شده اند) با آنتی ویروس های خود، تعداد کمی از کاربران پس از به روز رسانی سیستم اعلانی را دریافت کردند که نسخه قدیمی آنتی ویروس را از کار انداخته، و از کاربر می خواهد آخرین نسخه از نرم افزار مربوط را که با سیستم عامل همخوانی دارد، روی رایانه خود نصب کند.

راب لِفِرتز در توضیح فرآیند مورد بحث می گوید:

ما در آغاز به روزرسانی، بخشی از آنتی ویروس ها را با همکاری کمپانی های مربوطه غیر فعال کردیم تا بتوانیم نسخه های منطبق با سیستم عامل را تشخیص داده و مشتریان را به درستی راهنمایی کنیم. ما همچنین به حق انتخاب کاربران احترام می گذاریم و به همین دلیل در برنامه «Microsoft Virus Initiative» خود، با بیش از ۸۰ شرکت تولید کننده آنتی ویروس همکاری می کنیم.

هرچند مایکروسافت مستقیماً به کسپرسکی اشاره ای نکرده، اما بر اساس اطلاعات قبلی در تلاش برای ملاقات و توافق با کمپانی روسی بوده است. در مجموع به نظر می رسد مشکل اصلی تا کنون، عدم برقراری ارتباط مناسب میان دو شرکت بوده و احتمالاً باید منتظر تصمیم کمیسیون اروپا در قبال مسئله باشیم.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato