دانشمندان خبر از اکتشاف دهمین سیاره منظومه شمسی می دهند

دانشمندان خبر از اکتشاف دهمین سیاره منظومه شمسی می دهند

دانشمندان خبر از اکتشاف دهمین سیاره منظومه شمسی می دهند

۱۱ سالی می شود که پلوتون به یک سیاره بسیار کوچک در نزدیکی های ما تنزل مقام پیدا کرده. از آن زمان تاکنون جستجو برای پیدا کردن Planet X یا Planet 9 در ورای مدار نپتون، درون کمربند کویپر ادامه دارد.

حالا گروهی از دانشمندان از دانشگاه آریزونا و Planetary Laboratory می گویند نه تنها سیاره نهم، بلکه حتی سیاره دهم هم در کمربند کویپر پنهان شده و ما از آن خبر نداریم.

این سیاره اگر واقعا وجود داشته باشد، حدودا ۵۵ واحد نجومی با ما فاصله دارد. جالب است، چون سیاره شماره ۹ فاصله دورتری نسبت به این سیاره دارد. بنا به سندهای پیشین، سیاره شماره ۹ که آن هم در کمربند کویپر جای گرفته، حدودا ۷۰۰ واحد نجومی با ما فاصله دارد.

گفته شده که سیاره ۱۰ تقریبا حجمی بین زمین و مریخ دارد. این اطلاعات با مطالعه اجرام کمربند کویپر به دست آمده که ساختارهای عظیم یخی هستند و در کمربند کویپر به دور منظومه شمسی می چرخند.

گویا یک سری تغییرات غیر منطقی حین مطالعه این اجرام پیش آمده که در حالت عادی نباید چنین واکنش هایی پیش می آمده و از همین سو، محققین می گویند یک سیاره بسیار بزرگ می تواند دلیل این اتفاق باشد، سیاره ای که اندازه مریخ است.

 

به هر حال، زمان زیادی نخواهد گذشت که سرنوشت سیاره های شماره ۹ و ۱۰ مشخص شده و بفهمیم که در این منظومه بزرگ، چه همسایگان دیگری داریم.

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل