ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

نرم افزار و اپلیکیشن

بررسی اپلیکیشن اسپارد؛ سرویس آنلاین ارائه خدمات نظافتی

با پیشرفت تکنولوژی، خیلی عجیب نیست که این روزها بیشتر از گذشته برای امور روزمره مان به اینترنت تکیه می کنیم. همین موضوع نیز بستری برای ظهور استارتاپ های خلاق فراهم کرده تا هر کدام ...

امین بیگ‌زاده
نوشته شده توسط امین بیگ‌زاده | ۱۳ تیر ۱۳۹۶ | ۲۰:۰۰

با پیشرفت تکنولوژی، خیلی عجیب نیست که این روزها بیشتر از گذشته برای امور روزمره مان به اینترنت تکیه می کنیم. همین موضوع نیز بستری برای ظهور استارتاپ های خلاق فراهم کرده تا هر کدام وظیفه برطرف کردن نیاز مشخصی از مردم را به دوش بگیرند.

بعد از تجربیات خوبی مثل سفارش آنلاین غذا، تاکسی و پیک موتوری، وسایل زینتی و پوشاک و حتی نان داغ، حالا نوبت آن رسیده که رزرو آنلاین نظافت چی برای خانه و محل کار را هم در موبایل هایمان تجربه کنیم.

اسپارد نیاز شما به تماس تلفنی با شرکت های نظافتی و پرداخت پول نقد را از میان بر می دارد

اسپارد اولین سرویس ایرانی است که با الگوبرداری از نمونه های موفق خارجی، خدمات نظافتی را به صورت آنلاین ارائه می کند؛ سرویسی که نیاز شما به تماس تلفنی با شرکت های نظافتی و پرداخت پول نقد را از میان برداشته و تلاش کرده با به کار گرفتن مزایای تکنولوژی، در راستای افزایش حس «اعتماد» مشتریان به شرکت های نظافتی هم گام بلندی برداشته باشد.

بگذارید بررسی را با طرح یک سوال شروع کنیم. تقریبا همه ما برای موقعیت هایی مثل نظافت شب عید و اسباب کشی و ... حداقل با یکی دو شرکت نظافتی تماس گرفته ایم، تقریبا از فرآیند کار مطلع هستیم و مزایا و معایب شرکت های این چنینی را به خوبی می دانیم.

رابط کاربری منظم، شیک و پرداخته شده اسپارد را باید جزو نقاط قوت این اپلیکیشن توصیف کنیم.

با در نظر گرفتن این موضوع، سوال اینجاست که یک سرویس آنلاین باید چه مزایایی داشته باشد که بخواهیم آن را جایگزین روش های سنتی کنیم؟ آیا صرفا «آنلاین بودن» یک سرویس ارائه خدمات نظافتی می تواند ضامن کیفیت بالای خدماتش باشد؟ پاسخ این سوال را باید لا به لای امکانات اپلیکیشن اسپارد جستجو کنیم.

برخورد اول شما با اپلیکیشن اسپارد، برخورد خوشایندی خواهد بود

وقتی با یک شرکت نظافتی تماس می گیرید، چه چیزی در درجه اول باعث می شود که کیفیت کار یا به اصطلاح پرستیژ مجموعه را قضاوت کنید؟ صد در صد نحوه برخورد اولیه و شیوه توضیح خدمات. حالا بیایید و همین برخورد اولیه (که طبعا انتظار دارید خوب و محترمانه باشد) را اولین مواجهه با رابط کاربری اپلیکیشن در نظر بگیرید.

خوشبختانه باید بگوییم که برخورد اول شما با اپلیکیشن اسپارد، برخورد خوشایندی خواهد بود. تیم سازنده اسپارد به خوبی اهمیت داشتن یک رابط کاربری خوب در ایجاد تفکر مثبت نسبت به کل سرویسش را می دانسته، به همین خاطر چه برای نسخه اندروید و چه iOS اپ رابط کاربری منظم، شیک و مدرنی طراحی کرده که زیبایی و سادگی آن تأثیر مهمی بر ارائه یک تجربه کاربری مطلوب در آن می گذارد.

با ورود به اسپارد حس می کنید که وارد لابی یک ساختمان به شدت تمیز و براق شده اید. از آنجایی که با یک اپلیکیشن خدمات نظافتی مواجه هستیم، این دقت نظر تیم اسپارد در طراحی رابط کاربری و انتخاب رنگ ها را باید تصمیم درست و هوشمندانه ای توصیف کرد. اما آیا امکانات اپ و خدمات حقیقی آن هم به خوبی رابط کاربری اش هستند؟

مزایای رزرو اینترنتی نظافت چی به مراتب از معایبش بیشتر هستند. در اسپارد می توانید زیر یک دقیقه و بدون نیاز به تماس تلفنی سفارشات خود را ثبت کنید.

در بعضی موارد بله، و در مواردی هم خیر. با ورود به اپلیکیشن اسپارد می توانید بدون نیاز به ثبت نام برای نظافت واحد مسکونی، اداری و مجتمع (پله های ساختمان و پارکینگ و ...) درخواست نظافت چی کنید؛ نظافت چی هایی که اپ مخصوص به خود را دارند و البته اسپارد از آن ها با نام «متخصص» یاد می کند.

در مرحله ثبت سفارش باید به چند مزیت اسپارد نسبت به روش های سنتی اشاره کنیم. اولا نیازی به تماس تلفنی نیست، مورد بعد این که آدرس محل نظافت را به صورت دقیق روی نقشه تعیین می کنید تا نیازی به توضیح اضافی نباشد. این یعنی صرفه جویی در زمان، که مطمئنا یک مزیت بزرگ محسوب می شود.

هزینه درخواست نظافت چی از اسپارد «اندکی» از شرکت های خدماتی بالاتر است

بسته به این که محل نظافت چه باشد، اسپارد گزینه های مختلفی در اختیارتان قرار داده. مثلا برای رزرو نظافت چی برای خانه می توانید جنسیت فرد (خانم یا آقا) را خودتان انتخاب کنید و به گردانندگان اپ بگویید که متخصص هایشان برای نظافت را چه روزی از هفته و چه ساعتی به خانه تان بفرستند. حتی گزینه ای برای رزرو نظافت چی به صورت دوره ای و مستمر را هم در اختیار دارید.

به جز این می توانید خدمات مختلف را هم به طور دقیق تعیین کنید (شستن لباس و جابجایی وسایل و ...) که البته بسته به اضافه کردن این موارد، هزینه ای که می پردازید هم بیشتر می شود.

طبیعتا در استفاده از اسپارد، هزینه یکی از مسائلی هست که برایتان اهمیت زیادی دارد. در این رابطه شاید بتوان گفت که هزینه درخواست نظافت چی از اسپارد «اندکی» از شرکت های خدماتی بالاتر است، اما بابت این هزینه مزایایی هم بدست می آورید. متخصصین اپلیکیشن بابت هر ساعت کار به طور متوسط 12 هزار تومان اجرت می گیرند که از این هزینه بسته به شرایط 10 الی 20 درصد به عنوان حق کمیسیون به اسپارد می رسد.

علیرغم این که شرکت های خدماتی نرخ ثابتی ندارند، اما به طور میانگین در بسیاری از این شرکت ها از ابتدای سال 96 تا حالا میزان هزینه دریافتی بابت هر ساعت کار نظافت چی 10-11 هزار تومان بوده. بنابراین تفاوت خیلی زیاد نیست، و اگر مزایای اسپارد را در نظر بگیرید شاید استفاده از آن را به شرکت های خدماتی ترجیح بدهید.

مزیت اول این که می توانید علاوه بر پرداخت نقدی هزینه کار را به صورت اینترنتی پرداخت کنید. نکته مهم تر این که بر خلاف شرکت های خدماتی، درست مثل اسنپ امکان امتیازدهی به نظافت چی ها را هم دارید.

این یعنی اگر قرار باشد متخصصی با امتیاز پایین برایتان بفرستند، هر لحظه که خواستید امکان لغو کردن سفارش را خواهید داشت. در واقع با بررسی امتیازهای هر فرد به قضاوت دیگر کاربران اسپارد استناد می کنید و به عبارت دیگر مقوله «اعتماد» را خود شما کاربران شکل می دهید.

مقوله «اعتماد» در اسپارد را خود شما کاربران شکل می دهید.

به غیر از این شماره تلفن متخصص نظافت را هم خواهید داشت، متخصصینی که توسط خود تیم اسپارد آموزش داده شده و برای استخدام مصاحبه های مختلفی را گذرانده اند.

وقتی می خواهید فردی غریبه را برای نظافت خانه و محل کار به حریم خصوصی تان وارد کنید، این مسائل بسیار حائز اهمیت هستند که خوشبختانه اسپارد به خوبی آن ها را مورد توجه قرار داده. به جز این تیم پشتیبانی اپلیکیشن هم به صورت تلفنی نسبت به انتقادها و شکایات تان پاسخگویی می کنند.

توضیحاتی که خواندید، تمام چیزهایی بودند که باید در مورد عملکرد فعلی اسپارد بدانید. اما در انتهای بررسی لازم است به یک سری از مشکلات اسپارد و مسائلی که می توانند موجب پیشرفت آن شوند هم اشاره ای داشته باشیم.

اپلیکیشن اسپارد هنوز از منظر فنی به پایداری کافی نرسیده، و این موضوع را در چند قسمت به خوبی می توانید احساس کنید. قسمت اول نوتیفیکیشن ها هستند که با تأخیر ارسال می شوند. گاهی هم در پرداخت وجه به مشکل بر می خورید. به طور مثال در تجربه ای که از اپلیکیشن داشتیم، علی رغم پرداخت اینترنتی اجرت نظافت چی شاهد کسر اعتبار از حساب کاربری مان نبودیم. البته شکی نیست که این مشکلات خیلی جدی نبوده و موقتی هستند و با ارائه به روز رسانی های بعدی مرتفع می شوند.

اگر از کار متخصص نظافت راضی بودید، می توانید به او امتیاز کامل بدهید تا بقیه کاربران را هم برای انتخاب بهترین متخصص راهنمایی کرده باشید.

مشکل دیگری هم که در روند کار فعلی اسپارد مشاهده می شود لغو تعداد زیادی از درخواست های شماست، همان چیزی که موقع رزرو تاکسی با اسنپ و تپ سی موجب آزردگی خاطرتان می شود.

البته در قبول یا رد درخواست های نظافت مسئولیتی به گردن اسپارد نیست بلکه انتخاب به دست نظافت چی هاست، اما وقتی که کارمند این مجموعه درخواست شما را در ابتدا قبول کرده اما در لحظه آخر از کار انصراف می دهد، اینجاست که مسئولین اپ باید با اتخاذ استراتژی های درست مدیریتی برای رفع این مشکل چاره ای بیندیشند.

یکی از مشکلات فعلی اسپارد لغو تعداد زیادی از درخواست هاست.

یک سری قابلیت هم هستند که می توانند در صورت اضافه شدن، به ارتقای کیفیت خدمات اسپارد کمک کنند. مورد اول اضافه کردن گزینه ای برای گرفتن بیش از یک نظافت چی است، چرا که انجام بعضی کارها حقیقتا به صورت یک نفره ممکن نیست. مورد بعد در نظر گرفتن طرح های تشویقی و تخفیف دار برای شرکت ها و سازمان ها و به طور کلی جاهایی است که به طور مستمر برای نظافت به نظافت چی احتیاج دارند.

اما با تمام این اوصاف و برای جمع بندی باید عملکرد فعلی اسپارد را خوب و قابل قبول توصیف کنیم. با وجود مشکلاتی که گفتیم (که مطمئنا با پیشرفت مجموعه و به تدریج برطرف می شوند)، همچنان کفه مزایای اسپارد به معایبش سنگینی می کند. پرداخت اینترنتی، قیمت‌ گذاری شفاف، سیستم امتیاز دهی و ارسال متخصصین آموزش دیده که توسط خود اسپارد تعلیم می بینند، مزایایی هستند که می توانند شما را برای رها کردن روش های سنتی و استفاده از روش مدرن اسپارد ترغیب کنند.

اسپارد در حال حاضر خدماتش را در شهر تهران ارائه می کند و می توانید برای دانلود آن به لینک های پایین صفحه مراجعه کنید.

نظر شما چیست؟ با توجه به شرایط ایران، فکر می کنید که تکنولوژی در حوزه خدمات نظافتی تا چه حد می تواند موفق ظاهر شود؟ چه موانعی بر سر راه این موفقیت می بینید و تصور می کنید چه چیزهایی می توانند به موفقیت استارتاپ های این چنینی کمک کنند؟ منتظر نظرات و تجربیات ارزشمندتان هستیم.

اسپارد Espard

اسپارد Espard

سازنده: تیفای قیمت: 0 دسته بندی:
سیستم عامل: iOS و اندروید حجم: 33.5 / 4.7 مگابایت زبان:
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • فردین
  فردین | ۱۳ تیر ۱۳۹۶

  لطفا در زمان نقد همه ی برنامه های خدماتی مثل این حتما توضیح بدید که برای چه شهرهایی خدمات میدن

  • امین بیگ‌زاده
   امین بیگ‌زاده | ۱۳ تیر ۱۳۹۶

   اضافه شد، ممنون از شما.

مطالب پیشنهادی