با قیمت بیش از 10 میلیون دلار؛ نخستین مکلارن F1 وارد شده به آمریکا راهی حراجی می شود

با قیمت بیش از 10 میلیون دلار؛ نخستین مکلارن F1 وارد شده به آمریکا راهی حراجی می شود

مکلارن F1 آنقدر خودروی محبوب و ارزشمندی است که مالکینش معمولا تمایلی به فروش آن ندارند. یکی از دلایل این امر به تولید بسیار محدود و کمیاب بودن این سوپر اتومبیل افسانه ای باز می گردد.

در طول دوره شش ساله بین سال های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۸، در مجموع ۱۰۶ دستگاه از این خودرو تولید شد که فقط ۶۴ دستگاه از آن مجاز به تردد در خیابان هستند.

با وجود کمیابی، در حراجی امسال Bonhams Pebble Beach علاقه مندان به F1 خواهند توانست شانس خود را برای خرید این خودرو امتحان کرده و در صورت موفقیت صاحب یکی از بهترین اتومبیل های خیابانی حال حاضر جهان شوند.

مدل مذکور که حامل شماره شاسی ۰۴۴ است، تولید سال ۱۹۹۵ بوده و نخستین نمونه خیابانی وارد شده به خاک آمریکا محسوب می شود. برای کسب مجوز تردد در این کشور تغییراتی بر روی F1 داده شده که از جمله آنها می توان به مواردی مثل جایگزینی چراغ های اصلی، حذف صندلی های کناری، سپر مرتفع تر و تعدیل عملکرد کلی اشاره کرد.

از آنجایی که با اعمال تغییرات یاد شده، این مدل از F1 مشکلی برای تردد در خیابان های آمریکا ندارد، خریدار آن می تواند به راحتی با آن در مسیرهای عمومی رفت و آمد کند.

بر اساس اطلاعاتی که توسط حراجی بنهامز منتشر شده، این خودرو سی و هفتمین دستگاهی است که خطوط تولید مکلارن را ترک کرده و کارکردی برابر با ۹۶۰۰ مایل (معادل حدودا ۱۵۴۵۰ کیلومتر) دارد.

رنگ این خودرو نقره ای بوده و تقریبا تمامی قسمت های آن دست نخورده باقی مانده اند. گفته می شود کیت ابزار، چمدان ها، کاور و سایر وسایل همراه این اتومبیل همانند روز اول سالم و تمیز هستند.

بد نیست بدانید نیروبخش مکلارن F1 یک موتور ۶.۱ لیتری V12 ساخت ب ام و است که توانایی تولید ۶۲۷ اسب بخار قدرت را دارد. نیروی تولیدی توسط این موتور از طریق یک گیربکس شش سرعته دستی به چرخ های عقب ارسال می شود.

با این مشخصات فنی F1 شتابی برابر با ۳.۲ ثانیه داشته و می تواند به حداکثر سرعت تقریبی ۳۹۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند که با توجه به استانداردهای کنونی نیز هنوز رقم شگفت انگیزی است.

البته از آنجایی که هفت مدل وارد شده به خاک آمریکا متحمل تغییراتی شده اند، سرعت نهایی آنها به حدود ۳۵۰ کیلومتر در ساعت کاهش یافته است.

با توجه به شرایط بسیار خوب این نمونه از F1 و قیمت مدل هایی که در حراجی های قبلی به فروش رسیده اند، انتظار می رود مدل کنونی با رقمی در حدود ۱۰ میلیون دلار معامله شود.

در صورت تحقق این مساله، F1 ارزشی بیشتر از ابر اتومبیل های امروزی مثل فراری لافراری، بوگاتی شیرون و مکلارن P1 خواهد داشت. برای آگاهی از قیمت نهایی باید تا ۱۸ آگوست صبر کنیم، روزی که این F1 استثنایی در حراجی بنهامز در کالیفرنیا به فروش گذاشته خواهد شد.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato