دولت سوئد به اشتباه، اطلاعات محرمانه تمام شهروندانش را فاش کرد

دولت سوئد به اشتباه، اطلاعات محرمانه تمام شهروندانش را فاش کرد

در ادامه بحران های امنیتی اخیر دنیای تکنولوژی، این بار شاهد افشای اطلاعات شخصی و محرمانه میلیون ها شهروند سوئدی در کنار اسرار نظامی این کشور هستیم که می تواند آسیب هایی را در سطح فردی و حتی ملی به وجود آورد. جالب اینجاست که خود دولت سوئد، عامل اصلی افشای این اطلاعات بوده است.

به گزارش خبرگزاری های سوئدی، اشتباه در نحوه اجرای قرارداد برون سپاری وزارت حمل و نقل سوئد (Transportstyrelsen) با شرکت IBM، باعث شده تا اطلاعات تمامی خودروهای حاضر در این کشور، از جمله وسایل مورد استفاده توسط پلیس و نیروهای نظامی فاش گردد.

این اطلاعات شامل نام، تصاویر و آدرس منزل میلیون ها شهروند، از جمله خلبانان جت های جنگنده در نیروی هوایی سوئد، اعضای واحدهای نظامی مخفی، مظنونین پلیس، شاهدین تحت حمایت، ظرفیت تمام جاده ها و پل ها، و دیگر موارد می شود.

اما بزرگ ترین فاجعه امنیتی تاریخ سوئد، چگونه اتفاق افتاده است؟ در ادامه با این بحران عجیب بیشتر آشنا خواهید شد.

در سال ۲۰۱۵ وزارت حمل و نقل سوئد، قرارداد تعمیر و نگهداری زیرساخت IT و مدیریت پایگاه داده و شبکه خود را به شرکت IBM سپرد. با این حال، کل پایگاه داده شامل اطلاعاتی که در بالا گفتیم، برای اطمینان بیشتر روی سرورهای ابری بارگذاری شد.

پس از این در اقدامی عجیب، تمامی فایل های ذخیره شده در قالب ایمیل برای مشترکین وب سایت ارسال شد؛ جالب اینجاست که فایل ها به صورت متنی ذخیره شده و هیچگونه رمزنگاری نداشتند.

پس از این رخداد باورنکردنی، مقامات وزارت حمل و نقل به سادگی تصمیم گرفتند ایمیل دیگری را برای همین افراد ارسال کرده و از آنها بخواهند که فایل ها را حذف نمایند.

اگر فکر می کنید ماجرا همینجا خاتمه یافته، سخت در اشتباهید. در قرارداد برون سپاری مورد بحث، تمامی کارکنان شرکت IBM خارج از سوئد هم بدون نیاز به احراز هویت، به طور کامل به سیستم های وزارت حمل و نقل دسترسی داشته اند. مثلاً مدیران IBM در کشور جمهوری چک توانستند به اسناد محرمانه دولت سوئد دست یابند.

گفتنیست این اتفاق در سال ۲۰۱۵ افتاده اما تا سال ۲۰۱۶ از دید سرویس های اطلاعاتی سوئد مخفی مانده بود. فاش شدن ماجرا به اخراج «ماریا اگرن» از پست مدیریت وزارت حمل و نقل در ژانویه ۲۰۱۷ انجامید. با این حال مقامات دولت سوئد می گویند هنوز ایمن سازی اطلاعات محرمانه فوق به طور کامل محقق نشده و احتمال دسترسی تبهکاران به پایگاه داده وجود دارد.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato