ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

بازار خاص خودروهای برقی در نروژ؛ آینده جهان در کشور سرسبز اروپایی

چین در حال حاضر بزرگ ترین بازار خودرویی جهان و بزرگ ترین بازار برای خودروهای الکتریکی به شمار می رود. سال گذشته حدود 352 هزار دستگاه اتومبیل برقی در این کشور به فروش رسید، در ...

سعید علیپور
نوشته شده توسط سعید علیپور | ۵ مرداد ۱۳۹۶ | ۰۸:۳۰

چین در حال حاضر بزرگ ترین بازار خودرویی جهان و بزرگ ترین بازار برای خودروهای الکتریکی به شمار می رود. سال گذشته حدود 352 هزار دستگاه اتومبیل برقی در این کشور به فروش رسید، در حالی که در همین مدت آمریکایی ها فقط 159 هزار دستگاه خودروی برقی خریداری کردند.

نروژ یکی دیگر از کشورهایی است که برنامه های جامعی برای گسترش استفاده از خودروهای الکتریکی تدوین کرده است. اگر چه آمار فروش این دسته از خودروها در نروژ قابل مقایسه با چین نیست، اما در مقایسه با جمعیت این کشور نسبت بالایی را شامل می شود.

در واقع نروژ بیشترین میزان استفاده از خودروهای الکتریکی را نسبت به تعداد جمعیت خود دارد. برای مثال ماه گذشته میلادی 42 درصد از کل خودروهای فروخته شده در این کشور، به پیشرانه برقی یا هیبریدی مجهز بودند که این میزان بسیار بیشتر از میانگین جهانی 2% است.

با این رکورد 42 درصدی، نروژ بهترین میزان فروش خودروهای سبز را تاکنون تجربه کرده است. رکورد قبلی با 37 درصد مربوط به ژانویه 2017 بود.

البته همانطور که اشاره شد خودروهای هیبریدی شارژی (Plug in) نیز در این آمار لحاظ شده اند، اما با این حال باز هم آمار فروش خودروهای کاملا الکتریکی از نمونه های بنزینی بیشتر است.

در ماه ژوئن امسال اتومبیل های کاملا الکتریکی 27 درصد از کل آمار خودروهای فروخته شده را به خود اختصاص داده اند که در بین آنها فولکس واگن e-Golf با فروش 874 دستگاه محبوب ترین مدل بوده است.

تسلا مدل X با فروش 609 دستگاه در رده دوم قرار گرفته و رنو ZOE با فروش 428 دستگاه در جایگاه سوم ایستاده است. اُپل امپرا که در واقع نسخه اروپایی شورولت بولت محسوب می شود، با فروش 389 دستگاه در رده چهارم قرار دارد.

همانطور که پیشتر نیز در خبرها آمده بود، نروژی ها قصد دارند تا سال 2025 کلیه خودروهای جدید را با پیشرانه های الکتریکی به فروش برسانند. برای دستیابی به این هدف مقامات این کشور طرح های تشویقی و معافیت های مالیاتی را برای ترغیب مردم به سمت این دسته از خودروها در نظر گرفته اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی