تشریح جزئیات روش جدید فروش اینترنت و جدول نرخ های مصوب

پس از اظهار نظرهای مختلف و سخنان مبهم مسئولین، بالاخره طرح تغییر مدل فروش اینترنت در کشور تصویب و جزئیات آن منتشر شد. بر اساس این مصوبه، فروش حجمی اینترنت با روش کنونی در کشور متوقف شده و مدل تعرفه محور به اتصال محور تغییر خواهد کرد.

صادق عباسی شاهکوه معاون بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در تشریح روش جدید گفت:

روش قبلی فروش اینترنت در کشور تعرفه محور بود که اکنون اتصال محور می شود و اسم روش جدید اینترنت نامحدود نیست.

ردپای تغییر روش فروش اینترنت و چرخش به سمت فروش غیرحجمی از مرداد ماه 95 اعمال شد که به صورت انتخابی بود و گرایش زیادی به سمت آن ایجاد نشد.

در نتیجه به این تصمیم رسیدیم که برای اجرایی شدن کامل فروش غیرحجمی در کشور، روش فروش غیرحجمی باید تنها گزینه کاربران باشد.

عباسی امکان خرید حجم اضافی در روش جدید را نیز مطرح کرد و گفت:

در دنیا در روش اتصال محور، حد مصرفی به عنوان مصرف منصفانه پیش بینی می شود که دو حالت دارد: در حالت اول وقتی مصرف از مقدار مشخصی عبور کرد سرعت را کم می کنند و در حالت دوم، کاربران حجم اضافی خریداری می کنند؛ که با توجه به اینکه در ایران پیش از این خرید حجم اضافی مرسوم بود، حالت دوم را برای اجرا انتخاب کردیم.

وی همچنین درباره قیمت حجم اضافی و تبدیل ترافیک خارجی به داخلی بیان کرد:

برای مصرف بیشتر از سقف تعیین شده، قیمت هر گیگ ترافیک مشخص شده که تقریباً مشابه قبل بوده و هر گیگ ترافیک بین الملل 3 هزار تومان، و هر گیگ ترافیک داخلی با نصف قیمت آن فروخته می شود.

همچنین در این مصوبه امکان فروش حجم اضافی بین الملل تا 40 درصد ارزان تر پیش بینی شده، و کاهش قیمت حجم داخلی اضافه تا یک دهم قیمت نیز ممکن است که تفاوت تخفیف مجاز حجم داخلی و خارجی، برای رونق ترافیک داخلی است.

بسته به مصرف کاربر و در صورت تمایل، امکان تبدیل هر گیگ ترافیک خارجی به 2 گیگ ترافیک داخلی نیز فراهم شده است. برای مثال متقاضی می تواند 5 گیگ ترافیک خارجی را با 10 گیگ ترافیک داخلی جا به جا کند.

در پایان می توانید نرخ های نهایی مصوب برای سرویس های مختلف را در جدول زیر مشاهده کنید:

ویجیاتو

نظرات ۱۳۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟