سیارک 4 کیلومتری فلورانس به زودی از نزدیکی زمین عبور می کند

سیارک 4 کیلومتری فلورانس به زودی از نزدیکی زمین عبور می کند

کمتر از دو هفته دیگر یعنی در تاریخ دهم شهریور ماه، سیارکی عظیم با طول ۴.۴ کیلومتر از نزدیکی زمین عبور خواهد کرد که بزرگ ترین شیء نزدیک به زمین از زمان برپایی رصدخانه مخصوص ناسا در سال ۱۹۹۸ به شمار می رود.

البته نیازی به نگرانی وجود ندارد، چون این جرم فضایی بزرگ از فاصله هجده برابری مسافت بین زمین و ماه عبور خواهد کرد. در واقع ارزش اصلی این عبور نزدیک، امکان مطالعه آن توسط اخترشناسان است.

این شهاب سنگ در سال ۱۹۸۱ توسط رصدخانه «سایدینگ اسپرینگ» (Siding Spring) استرالیا کشف شد و به اسم پرستار و دانشمند مطرح انگلیسی یعنی «فلورانس نایتینگل» نامگذاری شد.

«فلورانس» در منظومه شمسی سرگردان است و در تاریخ ۱۰ شهریور به فاصله ۷ میلیون کیلومتری زمین می رسد، که نزدیک ترین فاصله اش با زمین از سال ۱۸۹۰ میلادی به شمار می رود. چنین رخدادی بار دیگر در حدود سال ۲۵۰۰ میلادی تکرار خواهد شد.

گفتنیست اوایل سال جاری میلادی، شهاب سنگ کوچکی به نام ۲۰۱۷AG13 از نزدیکی زمین و از فاصله نصف زمین تا ماه عبور کرد، و در مهر ماه هم جرم فضایی دیگری به نام ۲۰۱۲TC4 از فاصله بسیار نزدیک ۵۰ هزار کیلومتری زمین می گذرد.

با این حال، هیچکدام از این شهاب سنگ ها در حد و اندازه فلورانس نیستند. اگر بر فرض محال چنین سیارکی به زمین برخورد کند، تغییرات اقلیمی گسترده و خرابی های عظیمی در مقیاس قاره ای را به همراه خواهد داشت.

دانشمندان قصد دارند از ابزارهای مختلف، به ویژه «رصدخانه آرسیبو» در پورتوریکو برای مطالعه سطح فلورانس استفاده کنند و اطلاعات بیشتری را در رابطه با منشأ و مسیر حرکت آن به دست آورند.

لازم به ذکر است در حال حاضر ۱۸۲۵ جرم فضایی تهدیدآمیز نزدیک به زمین توسط ناسا ردیابی و دنبال می شوند.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato