همه چیز درباره آیفون 13
بهترین آنتی ویروس برای ویندوز 10 کدام است؟

بهترین آنتی ویروس برای ویندوز 10 کدام است؟

ویندوز ۱۰ همانند ویندوز ۷ شما را در نصب آنتی ویروس عذاب نمی دهد. از نسخه ۸ ویندوز به بعد بود که مایکروسافت آنتی ویروسی داخلی به نام Windows Defender را در سیستم عامل خود تعبیه کرد تا نیاز مبرم کاربران به نصب این بسته های امنیتی را به کل از بین ببرد.

اما آیا واقعاً ویندوز دیفندر بهترین انتخابی است که یک کاربر ویندوز جهت محافظت از رایانه خود می تواند داشته باشد یا این که گزینه های مناسب تری نیز وجود دارند؟ بارها در طی مطالب مختلف به مبحث آنتی ویروس ها پرداخته ایم و در ادامه نیز قصد داریم بهترین ترکیب جهت محافظت از رایانه را مورد بررسی قرار دهیم.

آنتی ویروس و ضد بد افزار: محافظت هوشمندانه از رایانه

بزارید خیالتان را راحت کنیم؛ همه شما به یک نرم افزار آنتی ویروس روی رایانه های خود احتیاج دارید. به وجود آمدن ویروس ها و بد افزارهای جدید و ناشناخته سبب شده تا وظیفه نبرد در میدان جنگ بر عهده بخش های مختلف دفاعی بیفتد.

در رابطه با همین موضوع آنتی ویروس ها (حتی اگر به قدر کافی هوشمند باشند) دیگر از امنیت کافی برخوردار نیستند و نمی توانند به تنهایی از تمام سیستم شما در برابر خطرات احتمالی محافظت نمایند.

به همین دلیل به شما توصیه می کنیم در کنار آنتی ویروس از یک نرم افزار ضد بد افزار خوب نیز استفاده کنید. این دو در کنار یکدیگر قادر هستند از رایانه شما در مقابل بسیاری از بزرگترین تهدیدات اینترنتی همچون ویروس ها، نرم افزارهای جاسوسی، برنامه های نا خواسته و... محافظت کنند.

آیا Windows Defender به اندازه کافی خوب است؟

همانطور که گفتیم ویندوز ۱۰ از یک آنتی ویروس داخلی به نام ویندوز دیفندر برخوردار است. این ابزار به هنگام باز شدن برنامه ها توسط کاربر به طور خودکار اقدام به اسکن آن ها می کند و به روز رسانی های خود را نیز از سیستم Windows Update تأمین می نماید.

همچنین با استفاده از ویندوز دیفندر و رابط کاربری ساده اما کاربردی آن قادر خواهید بود به اسکن های عمیق روی سیستم خود بپردازید. از همه مهم تر این ابزار موجب کند شدن سیستم شما نمی شود و گاه و بی گاه به پر و پای شما نمی پیچد.

پیش از این ویندوز دیفندر یک فاجعه در امر محافظت از رایانه و مقابله با ویروس ها به شمار می رفت.

پیش از این ویندوز دیفندر یک فاجعه در امر محافظت از رایانه و مقابله با ویروس ها به شمار می رفت؛ همین مورد سبب شده بود تا بسیاری از آنتی ویروس های دیگر را ارجح تر بدانیم و آن ها را جهت نصب به کاربران توصیه کنیم.

اما خوشبختانه با تمهیدات ویژه ای که مایکروسافت برای این ابزار در نظر گرفته است می توان ویندوز دیفندر را در زمره آنتی ویروس های خوب به حساب آورد.

در یک جمع بندی کلی باید بگوییم که در کوتاه مدت و در صورتی که ویندوز دیفندر را در کنار نرم افزارهای ضد بد افزار مورد استفاده قرار دهید، این ابزار به اندازه کافی خوب است و می تواند پاسخگوی نیازهای شما باشد.

آیا ویندوز دیفندر بهترین آنتی ویروس است؟ چه ابزار دیگری در این زمینه وجود دارد

اگر مقایسه آنتی ویروس های مختلف را دیده باشید، متوجه خواهید شد که ویندوز دیفندر در بحث امنیت و محافظت از رایانه در برابر تهدیدات خارجی بالاترین نمره را ارائه نمی دهد؛ بنابراین ممکن است بپرسید که چرا به سراغ آنتی ویروس ها و ابزار دیگر نرویم؟

پیش از هر چیزی بگذارید به برخی از امتیازات نگاهی بیاندازیم. در آوریل سال ۲۰۱۷ به گزارش AV-TEST این ابزار توانسته ۹۹.۹۹ درصد از تروجان های گسترده و شایع را در تور خود گرفتار کند. ویندوز دیفندر همچنین توانست با افتخار در مقابل ۹۸.۸ درصد از حملات روز صفر مقاومت نماید.

ویندوز دیفندر در بحث امنیت و محافظت از رایانه در برابر تهدیدات خارجی بالاترین نمره را ارائه نمی دهد.

حملات روز صفر یک حمله یا تهدید رایانه‌ ای است که از یک آسیب‌ پذیری در یک نرم‌ افزار کاربردی که تا پیش از آن ناشناخته بوده است بهره‌ جویی می‌ کند و به همین سبب نیز قصد نفوذ و آسیب رساندن به سیستم قربانی را دارد.

در مقابل آنتی ویروس Avira، یکی از برنامه های تراز اول ثبت شده در AV-TEST دارای نمرات مشابه در ماه آوریل است. این در حالی است که طی ماه گذشته بنا به دلایلی امتیازات آن افزایش یافته و همین امر سبب شده است که امتیازات کلی آن نسبت به آنتی ویروس ویندوز دیفندر بالاتر شود.

با این حال باید گفت که آنتی ویروس های دیگر با موارد اضافه ای چون افزونه برای مرورگرهای اینترنتی، پاک کننده های رجیستری و... به کاربران عرضه می شوند که نه تنها ضروری نیستند بلکه در برخی مواقع سبب کند شدن سیستم شما می شوند و با ارائه شیوه های مختص به خود می توانند بعضا امنیت رایانه شما را با خطر مواجه کنند.

فیلتر SmartScreen بدون توجه به آن که از چه آنتی ویروسی استفاده می کنید، از دانلود و اجرای بدافزارها جلوگیری می کند.

در مقابل ویندوز دیفندر هیچ کدام از این گزینه ها را ارائه نمی دهد و کاملاً رایگان است. همچنین ویندوز ۱۰ بسیاری از اقدامات محافظتی معروف ویندوز ۸ را نیز در خود جای داده است. مثل فیلتر SmartScreen که بدون توجه به آن که از چه آنتی ویروسی استفاده می کنید، از دانلود و اجرای بدافزارها جلوگیری می کند.

کروم و فایرفاکس نیز شامل قابلیت مشابهی به نام Google’s Safe Browsing می شوند که از دانلود و اجرای بدافزارهای مخرب و تهدید آمیز جلوگیری می کنند. اگر به دلایلی از ویندوز دیفندر نفرت دارید و می خواهید از یک آنتی ویروس دیگر استفاده نمایید، استفاده از نرم افزار Avira را به شما توصیه می کنیم.

نسخه رایگان این آنتی ویروس پاسخگوی نیازهای کاربران خانگی است و نسخه پرو آن به همراه چند ویژگی اضافی می تواند خیال شما را از بابت امنیت سیستم راحت کند. فقط حواستان باشد پس از نصب، نسبت به حذف افزونه مرورگر Avira که سعی می کند به هر طریقی خودش را به شما تحمیل کند، اقدام نمایید.

تنها آنتی ویروس کافی نیست: از ابزارهای ضد تروجان و ضد کدهای مخرب نیز استفاده کنید

آنتی ویروس ها مهمند، اما مهم تر از آن ها ابزار محافظت از کدهای مخرب (اکسپلویت) برای محافظت از مرورگر وب و پلاگین ها هستند؛ مواردی که بیشتر از دیگر نقاط یک سیستم مورد حمله واقع می شوند.

در همین خصوص Malwarebytes برنامه رایگانی است که به شما پیشنهاد می دهیم. بر خلاف آنتی ویروس های سنتی، این ابزار در پیدا کردن برنامه های ناخواسته و دیگر نرم افزارهای بلا استفاده بسیار خوب عمل می کند.

برای آخرین نسخه Malwarebytes که ترکیبی از سه ابزار امنیتی است باید به طور سالانه ۴۰ دلار بپردازید.

از نسخه ۳ به بعد Malwarebytes یک ویژگی ضد نفوذ جدید به آن اضافه شده که هدفش بلوکه کردن برخی سوء استفاده های معمول (حتی حملات روز صفر) در برنامه های مختلف عنوان شده است. علاوه بر این ابزار مذکور به یک ضد باج افزار نیز مجهز شده که از کاربران در برابر حملات باج افزاری محافظت می کند.

لازم به ذکر است که برای آخرین نسخه Malwarebytes که ترکیبی از سه ابزار امنیتی را در تحت یک پکیج به کاربران ارائه می کند باید به طور سالانه ۴۰ دلار بپردازید. Malwarebytes ادعا می کند که قادر است جایگزین آنتی ویروس های سنتی شود.

اما ما به کل با چنین موضوعی مخالف هستیم، چرا که هر یک از این ابزار استراتژی مخصوص به خود را برای حفاظت از رایانه تان ارائه می دهند. آنتی ویروس ها، برنامه های مضری که به رایانه شما راه پیدا کرده اند را مسدود کرده و در مقابل Malwarebytes تلاش می کند در وهله اول از دسترسی برنامه آلوده و مضر به رایانه شما جلوگری کند.

به همین دلیل از آن جایی که ضد بد افزارها با آنتی ویروس ها تداخل ندارند، توصیه می کنیم هر دو مورد را روی رایانه خود نصب نمایید. توجه داشته باشید که قادر به استفاده از نسخه رایگان Malwarebytes و ابزار محدودتر آن نیز هستید. نظرتان راجع به ویندوز دیفندر و دیگر آنتی ویروس ها چیست؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

نظرات ۴۳
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato