800 میلیارد دلار سرمایه نقدی شرکت های آمریکایی در خارج از کشور نگهداری می شود

ذخایر نقدی کمپانی های بزرگ آمریکایی روز به روز بیشتر می شود. تجزیه و تحلیل  گزارشات مالی سه ماهه دوم سال جاری میلادی توسط «بانک آمریکا» نشان می دهد در این بازه زمانی، ۲۴ شرکت برتر آمریکایی بالغ بر ۱.۰۱ تریلیون دلار سرمایه نقدی را در اختیار دارند که نسبت به سه ماهه نخست امسال، ۱.۶۳ درصد افزایش یافته است.

در جدول زیر می توانید فهرست ۱۷ شرکت بزرگ آمریکایی که مجموعاً بیش از ۸۰۰ میلیارد دلار سرمایه نقدی در اختیار دارند را ببینید:

همان طور که می بینید، اپل با اختلاف فاحش و سرمایه نقدی ۲۶۱.۵ میلیارد دلاری در صدر جدول قرار دارد و پس از آن، دو غول دیگر دنیای تکنولوژی یعنی مایکروسافت و آلفابت دیده می شوند.

جالب اینجاست که بیش از ۸۰ درصد این رقم هنگفت، یعنی حدود ۸۰۰ میلیارد دلار از سرمایه شرکت های آمریکایی خارج از این کشور نگهداری می شوند.

بیشتر این سرمایه به شکل اوراق قرضه شرکتی نگهداری می شود

شرکت های متمول آمریکایی، اکثر این سرمایه را به اوراق قرضه شرکتی (Corporate bond) یا اوراق قرضه خزانه داری (Treasury bond) تبدیل کرده اند که نشان می دهد آنها هیچ برنامه ای برای انتقال این سرمایه به داخل خاک آمریکا، حداقل در کوتاه مدت ندارند.

«بانک آمریکا» در این رابطه می نویسد:

از آنجا که حدود ۷۰ درصد از درآمد مالی سه ماهه دوم به شکل اوراق قرضه شرکتی سرمایه گذاری شده، به نظر می رسد این شرکت ها تصمیم ندارند خودشان را برای استفاده از معافیت مالیاتی مقطعی و انتقال سرمایه به ایالات متحده آماده کنند.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟