مدیران تازه وارد معمولاً مرتکب چه اشتباهاتی می شوند؟

فرآیند انتخاب مدیران جدید در سازمان ها از جمله مشکل ترین تصمیمات صاحبان سرمایه و هیئت مدیره هاست چرا که در صورت اتخاذ تصمیم اشتباه، سازمان نه تنها متحمل ضررهای مالی قابل توجهی خواهد شد بلکه فضای کار و روحیه افراد نیز مستقیماً تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.

در این میان ترک سازمان توسط مدیران نیز معضل دیگری بوده و بر اساس گزارش مجله کسب و کار هاروارد، نیمی از مدیران اجرایی تازه وارد در کمتر از 18 ماه، پست خود را رها می کنند.

البته عوامل زیادی مانند تفاوت های فرهنگی و طراحی شغلی ضعیف در این امر دخیل هستند اما بر اساس اطلاعات موجود، برخی موارد در میان مدیران تازه کار متداول تر بوده که در ادامه به چهار مورد از آنها می پردازیم:

دست کم گرفتن دانش سازمانی

دانش سازمانی از مجموعه داده ها و اطلاعات هر کمپانی در طول تاریخ وجود و همچنین تجربیات مدیران پیشین به دست می آید و می تواند برای مدیران تازه کار بسیار مفید واقع شود.

اما آمارها نشان می دهند مدیرانی که از بیرون در شرکت ها استخدام می شوند، 18 درصد بیشتر از مدیران درونی به تغییر ساختارهای سازمانی دست زده و تلاش می کنند در فضای کاری تأثیر گذارتر باشند.

برای جلوگیری از چنین اشتباهی مدیران تازه کار باید ابتدا به جای انجام امور دلخواه، از خود بپرسند «چه کارهایی باید انجام شود؟». در ضمن باید توجه داشت که بهره گیری از تجربیات مدیران رده بالا با سابقه کاری طولانی مدت در سازمان، به موفقیت مدیران جدید کمک شایانی خواهد کرد.

عدم توانایی در به اشتراک گذاری هدف و چشم انداز

داشتن هدف و چشم انداز مشخص یکی از اصول پذیرفته شده جهانی برای موفقیت سازمان هاست. البته این امر به تنهایی کافی نیست و مدیران باید بتوانند هدف و چشم انداز خود را به خوبی با کارکنان به اشتراک بگذارند.

هدفمند بودن ویژگی مشترک مدیران موفق بوده و باعث می شود زیردستان احساس اعتماد و عجین شدگی بیشتری با سازمان پیدا کنند. از همین رو مدیران تازه کار نیز باید با در نظر داشتن توانمندی های خود، با هدف و چشم انداز معین وارد سازمان شده و رهبری افراد را به دست گیرند.

ایجاد فضای ترس با اخراج های پیاپی

ورود یک مدیر جدید به سازمان معمولاً در میان کارمندان نوعی احساس ناامنی شغلی به وجود آورده و موجب نگرانی آنها بابت آینده شغلی می شود. البته مسلماً در برخی موارد مدیران نیازمند تعدیل نیرو و کاهش هزینه های سازمانی خواهند بود اما بهتر است چنین فرآیندی با دقت بسیار بالایی انجام شود.

به عنوان مثال مدیران تازه وارد نباید صرفاً بر اساس شنیده ها اقدام به اخراج افراد کنند و باید هر کارمند را به صورت جداگانه و با توجه به برونداد کاری مورد ارزیابی قرار دهند. از سوی دیگر ایجاد فضای ترس و ناامنی شغلی در سازمان هزینه های مالی بالایی نیز در پی خواهد داشت.

بر اساس گزارش انجمن روانشناسی آمریکا، سالانه در حدود 500 میلیارد دلار برای حل مشکلات ناشی از فشار کاری هزینه شده که با توجه به اطلاعات موجود، سهم شرکت هایی که امنیت شغلی مناسبی را برای کارمندان خود فراهم نمی کنند تا 50 درصد بیشتر است.

تصمیمات اشتباه برای استخدام افراد جدید

مدیران اجرایی موفق روش تشکیل یک تیم مشاوره ای قدرتمند را به خوبی می دانند؛ این امر برای مدیران تازه کار از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که تصمیم اشتباه در مورد استخدام افراد می تواند منجر به شکست آنها در زمینه کاریشان شود.

«دون فیشر» مدیر عامل اسبق شرکت تولید پوشاک Gap در این باره می گوید حتی پس از ده ها سال کار مدیریتی و استخدام افراد، تقریباً نیمی از تصمیماتش در این زمینه اشتباه بوده است.

البته آقای فیشر اظهار داشته که در دو هفته اول آغاز به کار افراد، خوب یا بد بودن تصمیم خود را تشخیص داده و در مواقع مورد نیاز و عدم هماهنگی فرد با سازمان، به سرعت اقدام لازم را انجام داده است.

منبع:
Entrepreneur
برچسب ها

مطالب مرتبط

داشتن یک رئیس بد می‌تواند شما را به مدیری موفق تبدیل کند

مدیران بد را می‌توان در سرتاسر دنیا پیدا کرد این موضوع آن‌قدر مهم است که حتی فیلم‌های سینمایی گوناگونی با این محوریت ساخته شده‌اند. جدا از این‌ها، سوال مهمی که برای کارمندان آسیب دیده از رئیس بد پیش می‌آید این است که هنگام ترفیع چگونه باید از تبدیل شدن خود به یکی از آن‌ها جلوگیری... ادامه مطلب

به کار بستن این پنج نکته، توان مدیریتی شما را ارتقاء می دهد

مدیریت جوانب زیادی دارد که هر مدیری را به تعلیم دیدن بیشتر وا می دارد. مدیریت موثر، چالش برانگیز است. از این رو اگر به دنبال آموزش بیشتر باشید، حتماً با فراوانی موضوعاتی که در این علم وجود دارد مواجه می گردید. در ادامه پنج مورد از اساسی ترین آنها را برای شما آورده ایم: عدم اجتناب... ادامه مطلب

چگونه به عنوان یک رئیس، کارمندان باهوش را مدیریت کنیم؟

اگر شما رئیس افرادی باهوش و زرنگ هستید، حتماً می دانید که مدیریت این افراد تا چه حد می تواند سخت باشد. دلیل این مسئله ساده است: افراد مذکور می دانند که باهوش هستند و همچنین آگاه هستند که این موضوع به عنوان مزیتی برایشان محسوب می شود. آنها همچنین انتظار بالایی از خود و... ادامه مطلب

با ایجاد این 6 عادت الگوی اعضای تیم تان باشید

با ایجاد این 6 عادت الگوی اعضای تیم تان باشید الهام بخشی به تیم بخشی از وظایف مدیر است. اگر می خواهید کارمندان تان با یکدیگر و مشتری رفتار خوبی داشته باشند و کارشان را به خوبی انجام دهند این 6 عادت را در خود ایجاد کنید: روز را با لبخند شروع کنید معمولا کارمندان روزشان را... ادامه مطلب

برای رسیدن به سبک مدیریتی مطلوب این ۵ سوال را از خود بپرسید

افرادی که برای نخستین بار پست های مدیریتی را تجربه می کنند معمولا این سوالات را از خود می پرسند: پیرو شیوه مدیریتی چه کسی باشم؟ باید چه مدیری باشم؟ اگر تا پیش از این مدیریت را تجربه نکرده اید مطرح کردن این پرسش ها می تواند تا حدودی شما را در رسیدن به نتیجه... ادامه مطلب

با این 5 روش، کارایی خود را افزایش دهید

هوشمندانه کار کردن برای مدیران بزرگ مطلوب تر از زیاد کار کردن است؛ امروزه که به معنای واقعی کلمه وقت طلاست، کارایی اهمیت بسیار بالایی دارد. کار بیش از اندازه طاقت فرسا بوده و ساعت های زیادی از وقتی که می توانید به خانواده و دوستان اختصاص دهید را اشغال می کند. برقراری تعادل میان کار و زندگی... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x