ادوارد اسنودن: Face ID در آیفون X حریم خصوصی کاربران را به خطر می اندازد

ادوارد اسنودن: Face ID در آیفون X حریم خصوصی کاربران را به خطر می اندازد

ادوارد اسنودن: Face ID در آیفون X حریم خصوصی کاربران را به خطر می اندازد

در ۲۱ شهریور ماه اپل از آیفون های جدید ۸، ۸ پلاس و X رونمایی کرد و حالا ادوارد اسنودن ضمن ستودن قابلیت تشخیص چهره آیفون X، نگرانی خود از خطرات احتمالی این فناوری را ابراز نموده است.

قابلیت «Face ID»، از طریق دوربین جلو چهره کاربر را اسکن می نماید و در واقع قرار است جایگزین روش های وارد کردن پسورد یا استفاده از اثر انگشت شود. از دید ادوارد اسنودن، پیمانکار  سابق سازمان امنیت ملی آمریکا، نگرانی اصلی، امنیت موبایل های بهره مند از این فناوری نیست؛ بلکه او می گوید که حریم خصوصی کاربر از طریق آن به خطر خواهد افتاد.

سال هاست که برخی از کشورها از سیستم تشخیص چهره به منظور نظارت بر شهروندان یا مسافران بهره می برند و کارشناسان بارها در مورد به خطر افتادن حریم خصوصی به واسطه آن، هشدار داده اند. از سوی دیگر در بسیاری از موارد همین فناوری نگران کننده، موجب شناسایی خرابکاران یا تروریست ها شده. حالا «اتحادیه آزادی های شهروندی آمریکا» اعلام نموده که انتظار می رود افزایش روز افزون استفاده از این سیستم ها از سوی دولت در آمریکا، به نگرانی های بیشتر در این زمینه دامن زده و کیفیت زندگی شهروندان آمریکا را تقلیل دهد.

تکنولوژی تشخیص چهره قبل از این هم روی موبایل های نوت ۷ و  گلکسی اس ۸ سامسونگ تعبیه گشته بود و البته مشخص شده بود که از امنیت کافی نیز برخوردار نیست. از سوی دیگر مایکروسافت نیز در دیوایس های مبتنی بر ویندوز ۱۰ این قابلیت را ارائه کرده. اسنودن باور دارد که این فناوری بسیار جالب و کاربردی بوده و از نظر او قابل ستایش بوده ولی او توضیحات بیشتری در خصوص نگرانی های خود ارائه نکرده است.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل