اشتراک زیرساخت شبکه 4G بین اپراتور اول و سوم

اشتراک زیرساخت شبکه 4G بین اپراتور اول و سوم

دو اپراتور همراه اول و رایتل در راستای عرضه خدمات بهتر و تقویت زیرساخت‌های شبکه ۴G خود اقدام به اشتراک گذاری این شبکه‌ها نموده و برای نخستین بار در کشور سیستم «RAN Sharing» را راه اندازی نمودند. این عمل باعث بهبود سرعت و همچنین ارایه خدمات ۴G هر دو اپراتور خواهد شد.

مدیرعامل همراه اول، «وحید صدوقی» در گفتگو با رسانه‌ها خبر از این همکاری برد برد از اواسط اردیبهشت‌ ماه ۱۳۹۶ داده و گفت: « تاکنون بیش از ۱۰ هزار سایت نسل چهارم را راه‌اندازی کرده‌ایم ولی با توجه به اینکه از زمان ارتقای پروانه به ۳G و ۴G، فرکانس مناسبی به ما واگذار نشد تنها توانستیم ۵ مگ از فرکانس ۱۸۰۰ مگاهرتز نسل دوم را به این شبکه تزریق کنیم.»

RAN Sharing یک همکاری برد برد بین دو اپراتور

با ایجاد این همکاری دو سویه رایتل توانسته شهرهایی که در آن سرویس نسل چهارم را ارایه می‌دهد از ۲۱ شهر به ۷۱۰ شهر ارتقا دهد و همچنین از آن سو، همراه اول فراکانس لازم برای امور توسعه‌ای خود را به دست آورده و سرعت بهتری را در اینترنت نسل چهارم به مشترکین خود ارایه می‌دهد. به عنوان مثال سرعت ۴G در شهر تبریز از ۱۵ به ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه رسیده است.

این سیستم به نوعی یک دادوستد شبکه‌ای و کنش تجاری تلقی می‌شود که با صورت پذیرفتن آن باعث می‌شود هر دو اپراتور بتوانند از فرکانس‌های یکدیگر و زیرساخت‌های ۴G همدیگر استفاده مشترک کنند و ظرفیت سالانه فرکانس شبکه LTE خود را بالا ببرند.

طبق گفته‌های صدوقی، این اقدامات با تکیه بر اقتصاد مقاومتی و صرفه جویی ارزی و کاهش هزینه‌های هر دو اپراتور صورت گرفته و باعث شده که هر دوی این شرکت‌ها به نتایج مطلوب و سودمندی در بازار کار خود برسند که در نهایت به رضایت مشترکین این سرویس‌ها ختم شود.

نظرات ۲۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato