وزیر ارتباطات: مخالفتی با سرویس لایو اینستاگرام وجود ندارد

وزیر ارتباطات: مخالفتی با سرویس لایو اینستاگرام وجود ندارد

سرویس لایو یا همان پخش زنده اینستاگرام از اواخر آبان ماه سال گذشته شروع به کار کرد و در کشور ما با توجه به جایگاه ویژه اینستاگرام در بین آحاد مردم به سرعت فراگیر شد. با توجه به فیلترینگ سرویس پریسکوپ در توییتر که به نوعی نقش لایو اینستاگرام را برای این شبکه مجازی دارد، نگرانی‌هایی مبنی بر فیلتر شدن ویژگی لایو اینستاگرام وجود داشت. اما چه وزیر ارتباطات دولت قبل و چه وزیر جوان فعلی از این قابلیت حمایت کرده‌اند.

در نتیجه اگر در روزهای اخیر با سرویس لایو اینستاگرام به مشکل برخورده‌اید، فرضیه فیلترشدن آن را از ذهن خود دور کنید. با توجه به اظهارات جدید وزیر ارتباطات، «محمد جواد آذری جهرمی»، مخالفتی با این سیستم در کشور وجود ندارد و و به هیچ عنوان اختلالی در این سرویس توسط دولت ایجاد نشده است.

لایو اینستاگرام

وجود این اختلالات پدیده تازه‌ای درباره این سیستم نیست. همین چند ماه پیش در زمان تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بود که اختلالات زیادی این سرویس را از دسترس خارج کرد و شایعه فیلترینگ آن قوت گرفت. گفتنی است سرویس لایو اینستاگرام در آن روزها به یکی از پلتفرم‌های تبلیغاتی نامزد‌های انتخابات ۱۳۹۶ ریاست جمهوری ایران تبدیل شده بود.

استفاده از شبکه ‌های اجتماعی از سال‌ها پیش در انتخابات کشورهایی چون آمریکا متداول شده بود

یک هفته بعد از اختلال لایو در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بود که وزیر ارتباطات وقت، محمود واعظی، از این قابلیت دفاع کرد و در نوشته‌ای در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، ضمن بیان مزایای این سرویس عنوان کرد:

«در برهه برگزاری انتخابات سرویس زنده اینستاگرام یکی از سرویس‌های مؤثر است که همه کاندیدا‌ها در حال استفاده از آن برای تبلیغات خود هستند و سیاست قطعی دولت بر استمرار جدی این خدمات است، استفاده از ابعاد مثبت شبکه‌های اجتماعی و فضا‌ی مجازی راهبرد دولت تدبیر و امید برای دسترسی آزاد به اطلاعات است.»

لایو اینستاگرام

این روزها سواد رسانه‌ای توسط خود رسانه‌های اجتماعی بالاتر رفته است

استفاده از این ویژگی کماکان توسط دولت فعلی ادامه دارد و بسیاری از جلسات و گفتگوها به صورت زنده برای مخاطبان سراسر دنیا استریم می شوند.

ویژگی لایو اینستاگرام حالا به ارمغان آورنده ارتباطی مستقیم با دیگران شده و افراد در هنگام تماشای آن می‌توانند به شکل زنده نظرات خود را نیز ارسال کنند. این در حالیست که در سیستم‌های پیشین ارتباطی هیچگاه چنین رابطه نزدیکی میان دولت و مردم وجود نداشته است.

با توجه به فعالیت‌های دولت یازدهم و دوازدهم در راستای دسترسی آزاد به اطلاعات و تکمیل مراحل دولت الکترونیک و همچنین اظهارات جدید وزیر ارتباطات، به نظر می‌رسد که دولت به خوبی از فواید و ویژگی‌های مثبت این قابلیت‌ها در فضای مجازی آگاه است و خود نیز از آن‌ها استفاده می‌کند.

نظرات ۹

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato