همه چیز درباره آیفون 13
پیروی از ضابطه‌ها، شرط فعالیت پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی خارجی در ایران

پیروی از ضابطه‌ها، شرط فعالیت پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی خارجی در ایران

چندی پیش شورای عالی فضای مجازی سیاست‌ها و اقدامات مرتبط با ساماندهی شبکه‌های پیام رسان اجتماعی را تنظیم نمود که مرکز ملی فضای مجازی در مرداد ماه آنها را منتشر کرد. اما امروز معاون مرکز ملی فضای مجازی از تعیین جزئیاتی برای فعالیت این شبکه‌ها توسط ۳ نهاد مرتبط خبر داد و مدعی شد که شرکت‌های خارجی در صورت تخطی از آنها، دچار مشکلات بزرگی خواهند شد.

«شبکه‌ها و پیام‌رسان‌های خارجی در صورت تخطی از قوانین، دچار مشکلات بزرگی خواهند شد»

«امیر خوراکیان»، معاون مرکز ملی فضای مجازی در مورد سند ساماندهی فعالیت شبکه‌های پیام رسان موبایلی و شبکه‌های اجتماعی در کشور گفت که وزارت ارشاد، وزارت ارتباطات و قوه قضاییه مکلف شده اند تا اقدامات لازم برای اجرای آن را انجام داده و آیین‌نامه‌های لازم را تهیه کنند. به گفته وی بعد از ابلاغ جزئیات این سند، هر پیام‌رسان خارجی که بخواهد در ایران فعالیت کند باید از ضابطه‌ها پیروی نمایند و در صورت عدم رعایت آنها با مشکلاتی روبرو خواهد شد.

وی با تاکید براینکه مطابق این سند، دو جهت گیری مهم درباره ساماندهی فعالیت پیام‌رسان‌های خارجی در کشور و نیز مدل حمایتی از پیام‌رسان‌های خارجی دنبال می شود، خاطر نشان نمود: «تاکنون هیچ منطق، مسیر و مدلی برای فعالیت پیام‌رسان‌های خارجی در کشور وجود نداشت و مشخص نبود که این شبکه‌ها براساس چه مدلی باید در ایران فعالیت کرده و یا چه فرآیندی را طی کنند.»

آیا بغیر از توییتر باقی شرکت‌های خارجی نیز تمایل به همکاری با ایران خواهند داشت؟

پیش از این جهرمی خبر داده بود رؤسای توییتر برای مذاکره جهت اعتمادسازی مسئولین ایرانی اعلام آمادگی کرده اند. حال باید دید شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های خارجی که طرفداران زیادی در بین ایرانیان پیدا کرده اند تمایل به همکاری و رعایت قوانین داخلی کشورمان را دارند یا خیر.

اما سوال اصلی‌تری که با توجه به صحبت‌های معاون مرکز ملی فضای مجازی مطرح می‌شود، این است که در صورت عدم همکاری تمام شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها، آیا شاهد مسدود شدن آنها برای کاربران ایرانی خواهیم بود یا مشکل دیگری برایشان به وجود خواهد آمد؟

نظرات ۲۷
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato