معرفی تکیه؛ اپلیکیشن ویژه محرم برای عزاداران حسینی

معرفی تکیه؛ اپلیکیشن ویژه محرم برای عزاداران حسینی

فرا رسیدن ایام سوگواری سید و سالار شهیدان، امام حسین (ع) فرصت خوبی است که ضمن شرکت در مراسم عزاداری و دسته های خیابانی، کمی هم به فلسفه قیام عاشورا بیندیشیم؛ این که امام معصوم و یارانش خون خود را در چه راهی ایثار کردند، چه درس هایی در واقعه خونین عاشورا نهفته شده و چرا با گذشت قرن ها از حوادث صحرای کربلا همچنان برای امام حسین به سوگ می نشینیم؟

مؤسسه تبیان به عنوان یکی از فعال ترین نهادهای فرهنگی، با توسعه اپلیکیشن «تکیه» تلاش کرده تا کاربران را به پاسخ بعضی از این سوالات برساند؛ یک نرم افزار جامع برای ماه محرم که هم حال و هوای موبایل هایتان را محرمی کنید و هم با مطالعه محتوایش برداشت عمیق تری از فلسفه قیام عاشورا داشته باشید.

با نصب تکیه می توانید به مجموعه ای از مداحی و سخنرانی های مذهبی به شکل صوتی و تصویری دسترسی داشته باشید که همگی رایگان اند و قابل دانلود و اشتراک گذاری. خوشبختانه تمام این محتوا هم بسته به سخنران یا مداحل در دسته های منظم طبقه بندی شده اند، در حدی که از شب اول محرم تا شب عاشورا می توانید مداحی مداح یا سخنرانی مورد علاقه تان را پیدا کنید.

تیم تبیان رابط کاربری شکیل و زیبایی را برای تکیه طراحی کرده که رنگ آمیزی آن به خوبی با قیام عاشورا و مراسم سوگورای همخوانی دارد، و همین طراحی خوب و نظم حاکم بر اپ در تجربه کاربری آن هم به میزان زیادی موثر بوده.

تکیه به غیر از مداحی و سخنرانی بخش هایی از اپلیکیشن را به شخصی سازی موبایل با المان های عاشورایی و ماه محرم اختصاص داده که از همه شان می توانید به رایگان استفاده کنید. رینگتون های مناسب ایام عزاداری و عکس نوشته برای بک گراند جزو این موارد هستند که البته مورد دوم به دلیلی که نمی دانیم چیست، در اپلیکیشن بارگذاری نمی شود.

ظاهرا بارگذاری نشدن بخش عکس نوشته ها یکی دو ماهی هست که برای تکیه مشکل ساز شده، اما عجیب است که تا حالا  اقدامی برای برطرف کردن آن انجام نگرفته. در هر صورت اگر به دنبال والپیپرهای عاشورایی می گردید تکیه فعلا گزینه مناسبی برای این کار نیست.

اما در عوض تکیه از نظر ارائه محتوای متنی عملکرد بسیار بهتری دارد. مجموعه ای از کتاب های رایگان در مورد زندگی امام حسین (ع) و فلسفه قیام عاشورا، اشعار مناسب مداحی، و منتخب ادعیه ماه محرم در تکیه به رایگان در دسترس شما هستند.

مشکلی که در بخش ادعیه (و به طور کلی قسمت هایی که تمرکز را بر ارائه محتوای متنی گذاشته اند) نبود تنظیمات کافی برای فونت هاست. مثلا برای بخش زیارت ها خوب می شد اگر سازندگان تکیه تنظیماتی مثل حالت شب یا نشانه گذاری دعاها و درشت و ریز کردن فونت ها به کاربر ارائه می کردند.

اما تکیه یک بخش مجزا را هم برای پاسخ به شبهات و زندگی نامه یاران امام حسین (ع) اختصاص داده که در مورد بسیاری از احادیث جعلی و غیر واقعی که درباره عاشورا نقل می شوند، به طور کامل شفاف سازی می کند.

با این وجود اطلاعات این بخش خیلی کامل نیست و توضیحات بسط داده نشده اند، و نکته دیگر این که کاربران امکان پرسیدن سوال هایشان را ندارند. فکر می کنیم  با توجه به پتانسیل خوب این بخش برای خوانده شدن، بد نباشد که چنین امکانی در نسخه های بعدی به اپلیکیشن تکیه اضافه شود.

در مجموع باید گفت که تکیه علیرغم این که استفاده موقتی دارد، پکیج خوبی از مداحی و سخنرانی برای عزاداران حسینی گردآوری کرده تا افرادی که شرایط یا فرصت حضور در مجالس سوگواری را ندارند بتوانند از آن ها بهره کافی را ببرند.

اما از نظر ما نقطه قوت اپلیکیشن تکیه چیزی نیست جز گردآوری کتاب ها و نوشته ها و به طور کلی اقداماتی که در راستای شناخت بیشتر بر واقعه عاشورا و زندگی امام حسین (ع) انجام داده؛ موضوعی که به اندازه شرکت در دسته های عزاداری و مراسم سوگواری برای عزاداران حسینی، خصوصا برای جوانان و نوجوانان اهمیت دارد.

دانلود از کافه بازار

نظرات ۲۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato