اسکلت ۴۹ هزارساله ای که از شباهت الگوی رشد نئاندرتال ها با انسان های امروزی می گوید

اسکلت ۴۹ هزارساله ای که از شباهت الگوی رشد نئاندرتال ها با انسان های امروزی می گوید

اسکلت ۴۹ هزارساله ای که از شباهت الگوی رشد نئاندرتال ها با انسان های امروزی می گوید

دانشمندان اسپانیایی اخیرا بقایای چند انسان نئاندرتال را در غاری در شمال شرق این کشور پیدا کرده اند که ۴۹ هزار سال قدمت دارند. تجزیه و تحلیل های صورت گرفته روی بقایای اسکلت ها حاکی از وجود شباهت های فراوان بین انسان نئاندرتال با انسان امروزی است.

این کشف شامل بقایای هفت انسان بزرگسال، پنج جوان و بخشی از اسکلت یک کودک است. جالبترین نکته کشف شده شباهت نسبی فرایند رشد این کودک با کودکان امروزی است که باعث شگفتی دانشمندان شده است.

محققین از روی تکامل اندازه دندان نیش و نیرومندی استخوان ها حدس می زنند که این کودک پسر بوده است. دندان های اسکلت که ترکیبی از شیری و دائمی است، نشان می دهد که او در زمان مرگ حدودا ۸ ساله بوده است.

به گفته سرپرست این تیم تحقیقاتی اندازه مغز این کودک ۸۷.۵ درصد مغز یک نئاندرتال بزرگسال بوده و این درحالی است که اندازه مغز یک کودک امروزی ۹۵ درصد یک فرد بزرگسال است.

با این حال بخشی از ستون فقرات این کودک هنوز به هم متصل نشده بودند در حالیکه در کودکان امروزی این استخوان ها در سنین چهار تا شش سالگی به هم متصل می شوند.

محل کشف اسکلت در اسپانیا

بررسی دقیقتر اسکلت نشان دهنده شواهدی از فرایند رشد مغزی است که طی آن سلول های استئوکلاست به آزادسازی کلسیم در خون می پردازند.

انسان های نئاندرتال از هنر و آیین های مذهبی برخوردار بوده و اجساد مرده ها را دفن می کردند. پلاک های موجود روی دندان های به جای مانده نشان می دهد که در رژیم غذایی نئاندرتال ها نه تنها گوشت بلکه گیاهان و قارچ ها نیز جای داشته اند.

این تحقیق با اثبات شباهت های فراوان بین انسان های نئاندرتال و امروزی، در درک فرایند تکامل انسان اهمیت زیادی دارد.

نظرات ۱۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل