5 روش ساده برای افزایش کارایی مغز

همه ما دوست داریم از حافظه قوی و حضور ذهن بالایی برخودار باشیم تا کوچکترین مطالب را به یاد سپرده و در کهنسالی نیز دچار آزایمر نشویم. همانطور که می دانید کارایی مغز مانند ماهیچه های بدن است و با روش های خاصی می توان آن را تقویت کرد.

در این مقاله «نیل پاویت» نویسنده معروف کتاب های موفقیت، 5 روش بسیار ساده را برای افزایش کارایی مغز بیان می کند.

1. بجای تایپ کردن با دست بنویسید

فراگیر شدن کامپیوتر و موبایل باعث شد اکثر افراد به جای دست نویس کردن مطالب آنها را تایپ کنند، اما تحقیقات جدید نشان داده یادداشت کردن مطالب با دست باعث بهبود عملکردهای مغزی می شود.

استفاده از کاغذ و خودکار مستلزم فعالیت چند بخش مختلف مغز است و از این طریق باعث کارآمدتر شدن آن می شود:

  • دیداری: دیدن آنچه که بر روی کاغذ در مقابل شما قرار دارد.
  • حرکتی: بهره گیری از مهارت های ظریف حرکتی برای آن که با قلم روی کاغذ بنویسید و با قرار دادن حرف ها کنار یکدیگر واژه بسازید.
  • شناختی: به یادآوردن شکل حرف ها به گونه متفاوتی از بازخورد از سوی مغز نیاز دارد.

2. سعی نکنید ایده های بی نقصی داشته باشید

برای داشتن یک ایده خوب باید تمام ایده های را که به ذهنتان رسیده در کنار هم قرار داده و آنها را با هم مقایسه کنید.

«جرج لوییس» متخصص بزرگ تبلیغات می گوید:

یک روز به کارکنان شرکت گفتم یک ساعت وقت دارید تا ایده ای فوق العاده برای یک پروژه خاص طراحی کنید. یک ساعت بعد به سراغ آنها رفتم و دیدم اکثرا هیچ ایده ای ندارند. این بار از آنها خواستم تا در یک ساعت بیست ایده معمولی را برای آن پروژه تهیه کنند و بعد از گذشت یک ساعت همه آنها بیست ایده آماده کرده بودند. 

3. مشکل را بیان کنید

بیان مشکل برای یک شخص حقیقی یا خیالی باعث می شود ذهنتان را به سازماندهی اطلاعات مرتبط به آن مجبور کرده و بخش های بیشتری از ذهن را فعال کنید.

اگر فرض کنید شخصی که مساله را برای او بیان می کنید اطلاعات کمی در این باره دارد، ناخودآگاه درباره نکته اصلی و ماهیت مشکل فکر خواهید کرد. 

4. تمام جوانب را در نظر بگیرید

دوراندیشی پدرومادرها قبل از یک سفر از دوراندیشی مدیران برخی سازمان ها پیش از یک شروع یک پروژه بیشتر است.

اکثر پدر ومادر ها سوالاتی مانند اینکه اگر باران ببارد چه چیزی لازم داریم یا اگر کودکان آسیب ببینید به چیزی نیاز خواهیم داشت، را از خود پرسیده و اقدامات متناسب را انجام می دهند.

بنابرین همیشه سعی کنید بجای مثبت اندیشی صرف، به شکست هم فکر کنید. با درنظر گرفتن سناریوهای مختلف شکست و دلایل احتمالی می توانید آنها را رفع کنید.

5. از استرس برای افزایش کارایی استفاده کنید

برای اینکه استرس را به انرژی تبدیل کنید، به جای فکر کردن بیش از حد، به برنامه ریزی و انجام کارها بپردازید. اگر قرار است یک سخنرانی یا ارائه انجام دهید، بجای فکر کردن درباره آن، مطالب لازم را آماده کرده و تمرین کنید.

منبع:
INC
برچسب ها

مطالب مرتبط

واکنش کسانی که هوش هیجانی بالایی دارند به انتقاد چیست؟

هیچ کدام از ما مورد انتقاد قرار گرفتن را دوست نداریم. مورد تأیید قرار گرفتن اقتضای طبیعت انسان است و باعث می شود وقتی می فهمیم که در اشتباه هستیم احساساتمان جریحه دار شود. اما مسأله این است که همه ی ما به انتقاد احتیاج داریم. با اینکه عموماً به سمت کسانی جذب می شویم... ادامه مطلب

۱۰ مشخصه‌ی انسان های بهره مند از هوش هیجانی بالا

تا به حال به این فکر کرده اید که چرا برخی افراد از دیگران موفق تر اند؟ نحوه ی رفتار و تعامل برخی افراد به خصوص چه ویژگی خاصی دارد که آنها را در قیاس با هم قطاران و هم سن و سال های خود به کسب موفقیت های بیشتری سوق می دهد؟در اغلب موارد،... ادامه مطلب

هفت ویژگی برجسته نیروهای پربازده که در رزومه اثری از آنها نمی بینید

کسب و کار شما چه یک استارتاپ کوچک باشد و چه یک شرکت بزرگ، با وجود چالش های دنیای امروز، حداقل به چند فوق ستاره احتیاج خواهید داشت تا امور شرکت تان را با شتاب و توان بیشتری پیش ببرند. تقریباً همه ی ما توجیه ها و بهانه های کسانی که عملکرد مناسبی از خود... ادامه مطلب

12 راه برای انجام کارهای بیشتر در زمان کمتر

همه ما حداقل یک فرد موفق را می شناسیم که به لطف بازدهی بالا می تواند در چند ساعت کارهای یک روز ما را انجام دهد.هیچ کس به صورت مادرزادی موفق نیست و همه ما می توانیم با آگاهی از عادت های این افراد و پیروی از آنها به اهدافمان نزدیکتر شویم. در ادامه مقاله... ادامه مطلب

۶ توصیه کاربردی برای بالا بردن بهره وری فردی و تیمی در محل کار

شما از کجا متوجه بهره وری یا عدم بهره وری خود می شوید؟ اجازه دهید کمی راهنمایی تان کنیم: بهره ور بودن به معنای آن نیست که همه ی کار ها را انجام دهید؛ گرچه اگر شرایط به گونه ای پیش رفت که موفق به این کار شدید، چه بهتر.استارتاپی از کشور افریقای جنوبی به نام... ادامه مطلب

راهکار ساده متخصصان اعصاب برای بالا بردن بهره هوشی: مدیتیشن کنید

آیا می دانستید که با انجام برخی تمرینات در زمانی کمتر از میزان اختصاص یافته برای صرف نهار می توانید بهره هوشی تان را به میزان قابل توجهی بالا ببرید؟قبل از پرداختن به این موضوع بهتر است بدانید که کلا دو نوع هوش وجود دارد: هوش متبلور و هوش سیال.توانایی شما در بهره برداری از اطلاعات،... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x

رمزتان را گم کرده‌اید؟