ویژگی های محیط های کاری مناسب برای بانوان

امروزه شرکت های زیادی روی ایجاد محیط های کاری مناسب برای زنان تمرکز کرده و سعی می کنند فرصت رسیدن کارکنان زن به سمت های رده بالا را فراهم کنند.

موسسه «Fairygodboss» یک سایت کاریابی آمریکایی مخصوص زنان است. این سایت پس از بررسی محیط های کاری مختلف، فاکتورهای موثر در افزایش رضایت شغلی زنان را مشخص کرده که در ادامه چند مورد از آنها را بررسی می کنیم.  

1. انعطاف پذیری محیط کار

این سایت دریافته که 40 درصد زنان نمی توانند تعادل بین کار و زندگی را فدای کارشان کنند. بنابرین شرکت هایی که محیط و ساعات کاری انعطاف پذیری را در اختیار کارکنان قرار می دهند از شانس بیشتری در استخدام مدیران میانی زن برخودار هستند.

یکی از شرکت های موفق در این زمنیه «جنرال موتورز» است که امکان ارائه مرخصی و ساعات کاری منعطفی را در اختیار کارکنان زن قرار می دهد.

2. مدیران خوش رفتار

این موسسه دریافته که ویژگی های اخلاقی مدیران برای زنان مهم تر از عنوان شرکت است. وجود مدیرانی که تفاوت های احساسی و عاطفی جنس مخالف را درک کرده و وظایف متناسب با روحیه زنان را برعهده آنان بگذارند، در بازدهی کارکنان زن تاثیر زیادی دارد.

یکی از شرکت های موفق در این زمینه اپل است که فرصت های برابری را برای زنان فراهم می کند .

3. شرکت های دارای برنامه جانشین پروری

در برنامه های جانشین پرورری امکان تعیین زنان به عنوان مدیران آتی وجود دارد. این برنامه ها مراحل پیشرفت زنان و اهداف و انتظارتی را که می توانند داشته باشند، مشخص کرده و در افزایش انگیزه آنها نقش زیادی دارد.

کمپانی دل کارکنانی را که در دو بازه یک تا دو سال و سه تا پنج سال آینده می توانند سمت های رهبری را برعهده بگیرند مشخص می کند.

4. شرکت هایی که برای خانواده کارکنان ارزش قائل شوند

افزایش بیش از حد مسئولیت های مدیران میانی زن در شرکت می تواند روی روابط خانوادگی آنها تاثیر منفی بگذارد. توجه به نیازهای خانوادگی کارکنان، برای مثال اعطای مرخصی های با حقوق برای پدران و مادران می تواند در بهبود روحیه و در نتیجه افزایش بهره وری آنها تاثیر زیادی داشته باشد.

امروزه شرکت های بسیاری در محل کار، مکانی را به نگهداری از کودکان کارکنان اختصاص داده اند که از این میان می توان به «Patagonia» اشاره کرد.

5. ایجاد ارتباط بین مدیران زن

حضور همکاران زن در محیط های کاری می تواند باعث افزایش آرامش و اعتماد به نفس زنان شود. استفاده از برنامه های ایجاد ارتباط بین کارکنان زن و کلاس های آموزشی با حضور مدیران خانم  می تواند در افزایش روحیه و تجربه آنها تاثیر به سزایی داشته باشد.

گروه «Global Women» کمپانی پپسی بین کارکنان زن این کمپانی ارتباط برقرار کرده و آنها را به اشتراک تجارب و ایده ها تشویق می کند.

مطالب مرتبط

۶ راه برای آنکه از حجم شدید کار رها شوید

یکی از مشکلات نسبتا خوبی که ممکن است برای هر فردی رخ دهد، مشغول شدن به حجم شدیدی از کار است. وقتتان را گذاشته‌اید و تجارتی برای خودتان دست و پا کرده‌اید، و حالا مشتریان مصرانه دنبال بهره‌وری از مهارت‌های شما هستند. شاید این موضوع در نگاه اول افقی روشن و خوشحال کننده را نشان... ادامه مطلب

۵ نکته کلیدی که شرکت‌های موفق را از شرکت‌های ناموفق متمایز می‌کند

امروزه شرکت‌های جدید از همان بدو تأسیس وارد رقابت شدید با بقیه شرکت‌ها می‌شوند. آن‌ها باید از همان ابتدا خودی نشان دهند تا جلب توجه کرده و مشتری جذب کنند. با اینکه آزمون و خطا برای هر شرکت تازه تأسیسی اجتناب ناپذیر است، اما شرکت‌هایی که پس از سال‌ها همچنان با قدرت در صحنه رقابت... ادامه مطلب

مایکروسافت چگونه افراد را بدون مدرک دانشگاهی استخدام می‌کند؟

مایکروسافت برای بسیاری از جایگاه های شغلی رده پایین، شرط مدرک تحصیلی را برداشته و تمام کارجویان مشتاق را دعوت به ارسال رزومه کرد است.مدیران مایکروسافت در مصاحبه ای با سایت Business Insider در مورد دلایل چنین رویکردی صحبت کردند. به گفته آنها برداشتن شرط مدرک دانشگاهی برای جایگاه های شغلی رده پایین، به مایکروسافت... ادامه مطلب

سه مهارت نرم که شانس شما برای استخدام را افزایش می‌دهد

در دهه های قبل برای پیدا کردن شغل کافی بود در زمینه مورد نظر کارفرما مهارت داشته باشید اما این روزها اوضاع فرق کرده. حالا بسیاری از کارفرماها علاوه بر توانایی های تخصصی نظیر حسابداری و برنامه نویسی به دنبال ویژگی های دیگری در متقاضیان می گردند که «مهارت نرم» نامیده می شود. این مهارت... ادامه مطلب

راز موفقیت در مصاحبه کاری: مانند کارفرما فکر کنید

اگر برای یک فرصت شغلی اقدام می‌کنید یا حتی اگر زمان مصاحبه کاری خود را نیز تعیین کرده‌اید، چه کاری از دستتان برمی‌آید تا قرارداد را همان‌جا امضا کنید و با سری بلند از اتاق جلسه خارج شوید؟ در این مقاله سعی شده تا با ذکر چند نکته کلیدی، احتمال تصدی شغل جدیدتان را افزایش... ادامه مطلب

ارتباطات؛ مهمترین رکن موفقیت در کسب و کار

بسیاری از کسب و کار‌ها فکر می‌کنند با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند، در حالی که نمی‌دانند تنها یک مشکل وجود دارد که مانع پیشرفت کارها می‌شود: ارتباطات. نکته اینجاست که رفع این مشکل، آنقدرها هم سخت نیست. اما بگذارید این مشکل را اول بشناسیم تا بتوانیم راه‌حلی برای حل آن ارائه دهیم.... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟