ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

کمپانی Blue Origin موتور راکت جدید خود را با موفقیت آزمایش کرد

شرکت فضایی «Blue Origin» که به «جف بزوس» مدیر عامل آمازون تعلق دارد، موفق شد برای نخستین بار موتور راکتی «BE-4» که 6 سال روی آن کار کرده و در آینده اقتصادی این کمپانی نقش ...

محسن خوشنود
نوشته شده توسط محسن خوشنود | ۲۹ مهر ۱۳۹۶ | ۱۰:۳۰

شرکت فضایی «Blue Origin» که به «جف بزوس» مدیر عامل آمازون تعلق دارد، موفق شد برای نخستین بار موتور راکتی «BE-4» که 6 سال روی آن کار کرده و در آینده اقتصادی این کمپانی نقش اساس خواهد داشت، آزمایش کند.

تست مورد بحث که شرکت از آن با عنوان «hot fire» یاد می کند، در کارخانه تگزاس Blue Origin انجام شده و قرار است موتور راکتی BE-4 پس از تکمیل مراحل توسعه، نیروبخش راکت چندبار مصرف بعدی کمپانی به نام «New Glenn» باشد.

بر اساس اطلاعات موجود از «New Glenn»، بلو اوریجین تصمیم دارد در راکت جدید از هفت موتور BE-4 استفاده کند که در مجموع 1750 تن نیرو تولید کرده و می تواند یک محموله 45 تنی را به مدار نزدیک زمین منتقل کند.

شرکت ULA برای قطع وابستگی به روسیه، از راکت BE-4 استفاده خواهد کرد

همچنین بنا بر برنامه های Blue Origin، این کمپانی قصد دارد راکت New Glenn را تا پیش از سال 2020 میلادی به فضا بفرستد، اما این تمام ماجرا نیست؛ چرا که موتورهای BE-4 کاربرد دیگری نیز دارند و قرار است در راکت جدید شرکت «United Launch Alliance» (که وظیفه حمل تجهیزات و ماهواره های ارتش آمریکا را بر عهده دارد) هم مورد استفاده قرار گیرند.

دلیل اصلی تصمیم مورد اشاره، وابستگی ULA به موتورهای راکتی روسی «RD-180» است که با توجه به مسائل سیاسی بین دو کشور و خصوصاً پس از مناقشات در اوکراین، به نظر مقامات گزینه مناسبی نبوده و راکت جدید «Vulcan» باید از یک نمونه آمریکایی استفاده کند.

رندر راکت Vulcan با دو موتور اصلی BE-4

البته در این بین تجربه کم «بلو اوریجین» موجب نگرانی برخی از مقامات ارتش آمریکا شده و این فرماندهان ترجیح می دهند از موتور «AR-1» ساخت کمپانی «Aerojet Rocketdyne» (سازنده موتورهای شاتل فضایی ناسا) در راکت ولکان ULA استفاده کنند.

گفتنی است در حال حاضر موتور BE-4 نسبت به AR-1 پیشرفت بیشتری داشته با این حال ULA برای اطمینان از عدم بروز اختلال در برنامه منظم ارسال تجهیزات به فضا، از هر دو برنامه حمایت می کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی