چیپست اگزینوس بعدی سامسونگ احتمالاً از واحد پردازش عصبی بهره می برد

چیپست اگزینوس بعدی سامسونگ احتمالاً از واحد پردازش عصبی بهره می برد

هوش مصنوعی و پردازش عصبی از جمله روندهای جدید دنیای فناوری هستند که به خصوص در صنعت تلفن های هوشمند جایگاه ویژه ای پیدا کرده، و روز به روز بر نقش و اهمیت آنها افزوده می شود.

تا کنون شرکت های مختلفی از واحد پردازشی جداگانه در کنار چیپست اصلی استفاده کرده اند

کمپانی های بزرگ نیز در این راستا سخت افزارهای ویژه ای را توسعه داده اند که می توان از آن جمله به «موتور عصبی» چیپست A11 اپل برای پردازش ورودی دوربین Face ID، چیپست «Google Pixel Visual Core» برای ثبت تصاویر HDR در موبایل های پیکسل گوگل، و واحد پردازش عصبی «NPU» در چیپست کایرین ۹۷۰ هوآوی برای پردازش امور مربوط به هوش مصنوعی اشاره کرد.

لازم به اشاره است که استفاده از یک واحد پردازشی جداگانه برای انجام امور خاص علاوه بر کاهش بار کاری چیپست اصلی، سرعت عمل دستگاه را افزایش داده و در مجموع از مصرف بیش از حد انرژی باتری جلوگیری می کند.

اکنون خبر می رسد که شرکت سامسونگ نیز با توجه به حضور قدرتمند رقبا و نیازهای بازار، تصمیم دارد از راهکار مشابهی در چیپست پرچمدار بعدی خود استفاده کند.

بر اساس گزارش پایگاه های خبری کشور کره جنوبی، سامسونگ به تازگی در شرکت «DeePhi Tech» که در زمینه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی فعالیت دارد سرمایه گذاری کرده و قصد دارد از توانمندی های مهندسان آن برای توسعه محصولات بعدی خود استفاده کند.

لازم به ذکر است که بنا بر پیش بینی ها، سامسونگ تصمیم دارد چیپست اگزینوس ۹۸۱۰ خود را (که احتمالاً قلب تپنده گلکسی اس ۹ خواهد بود) به یک پردازنده کمکی مجهز کند و در این راستا نیازمند دانش فنی تیم DeePhi در زمینه یادگیری عمیق در هوش مصنوعی خواهد بود.

گفتنی است پیش از این شایعات دیگری مبنی بر توسعه سیستم تشخیص چهره سه بعدی توسط سامسونگ نیز منتشر شده بود که با توجه به عرضه کیت توسعه موتور پردازش عصبی توسط کوالکام، احتمالاً شاهد رقابت سنگینی میان این دو تولیدکننده چیپست بازار موبایل خواهیم بود.

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato